Site icon Türkçe Malumatlar

Zelenski Yunan Meclisinde Türk Düşmanı Filiki Eterya Cemiyetini Övdü

Türkleri yeryüzünden silmeyi amaç haline getiren, İstanbul’u Yunanistan’a bağlayarak Bizans İmparatorluğunu tekrar canlandırmak isteyen Filiki Eterya cemiyeti Ukrayna başkanı Zelenski tarafında övgü yağmuruna tutuldu. Volodimir Zelenski Ukrayna devlet başkanı olarak Filiki Eterya cemiyetini övmesi Türkler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Yunanistan’ın Ukrayna’ya karşı tek bir yardımı olmamışken, Türkler ise Ukrayna’ya her türlü yardımı yaparken Ukrayna Başkanı Zelenski’nin Türk düşmanı Filiki Eterya cemiyetini övmesi kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Türkler neden kimse tarafından sevilmiyor? Neden hep Türklere ihanet ediliyor? Türkler her seferinde ihanete uğramasına rağmen sanki hiç ihanete uğramamış gibi her milletin hakkını savunmasına ne demeliyiz? Türk milleti bu yufka yürekliliği ne zaman bırakacak?

Filiki Eterya cemiyeti Türkiye’nin Karadeniz ve Ege’deki topraklarını da kapsayarak Bizans İmparatorluğunu canlandırmak istemektedir.

Zelenski, Yunanistan’daki parlamentoya yaptığı konuşmada, 1821’de Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altındaki topraklarda gerçekleşen Yunan isyanına atıfta bulunarak şunları söyledi;

[Bugün] Helenizmin bir başka büyük merkezi Odessa da tehdit altında. Tarihteki Dostluk Cemiyeti (Filiki Eterya) burada kuruldu. Yunanistan’da yeni bir Dostluk Cemiyeti’nin oluşturulabileceğine ve hem Ukrayna’yı hem de Helenizmi kurtarmak için savaşabileceğine inanıyorum. Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz

Filiki Eterya önderliğinde örgütlenen Yunan güçleri, 1821’de Türklere isyan etti. Ağustos 1821’de, Yunanistan’ın Mora Yardımadası’nda bulunan Navarin şehrini ele geçirdi. Yunan güçleri, Türklerle anlaşma yaptı ve Türkler mallarını bırakırsa, şehirden güvenle ayrılabileceklerinin sözünü verdi.

BEBEKLERİ KAYALARA VURARAK KATLETTİLER

Türkler mallarını teslim ettikten sonra ise Filiki Eterya tarafı, anlaşmaya ihanet etti ve Türklere saldırdı. Üç binden fazla Türk katledildi. İskoç tarihçi George Finlay, olayı şöyle anlattı: “Yaralanan kadınlar, kollarında bebeklerle denize koştu. Yunan güçleri, kadınların üzerine ateş açtı. Bebekler kayalara vurularak öldürüldü. Üç-dört yaşındaki çocuklar denizde boğularak katledildi.”

Mora Yarımadası’ndaki Tripoliçe şehri, 23 Eylül 1821’de Yunan güçlerinin eline geçti. Şehirdeki 20 bin Türk ve binlerce Arnavut kökenli Müslüman katledildi. Katliamdan sorumlu Yunan komutan Teodoros Kolokotronis, anılarında 20 bini Türk olmak üzere 32 bin kişinin katledildiğini yazdı. Kolokotronis, katledilen Türklerin cansız bedenleri yüzünden atının nallarının toprağa değemediğini söyledi. Bu katliamlar binlerden on binlere sonra ise yüzbinlere ve en sonunda milyona ulaştı. Sadece Yunanlılar değil Bulgarlar da katliamlara ortak oldu. Filiki Eterya cemiyeti özellikle Ruslar tarafından desteklendi ve Osmanlı İmparatorluğunun parçalanması için Türk soykırımının mimarlarından biri oldu. Şimdi aynı cemiyeti bu kez de Ukraynalılar desteklemektedir. Türk Düşmanı Filiki Eterya cemiyetinin çıkardığı isyanlar ile balkanlarda toplam 1.5 milyon Türk öldürülmüştür.

Ukrayna Başkanı Zelenski de bu Türk düşmanı terör örgütü olan Filiki Eterya’yı övmüş ve Filiki Eterya’nın izinden gittiğini ilan etmiştir.

Exit mobile version