Site icon Türkçe Malumatlar

Zeytin Çekirdekleri Nasıl Çimlenir? İşte Zeytin’in Hikayesi

Zeytin insanlar için çok faydalı bir gıdadır. İnsanlarla birlikte pek çok hayvanda zeytin tüketir. Türkiye iklim ve coğrafyadan dolayı zeytin ağaçları ile dolu bir ülkedir. 2019 yılında toplam zeytinlik alan 8,79 milyon dekardır. Yağlık zeytin dikili alanlarda en önemli iller Aydın, Muğla, İzmir’dir. Toplam zeytin üretimi 2020 yılında 1,32 milyon tondur. Toplam zeytin üretiminin yaklaşık %75’i yağlık zeytinden oluşmaktadır. 2020 yılında 867 bin ton yağlık zeytin elde edilmiştir.

Zeytin Nasıl Çimlenir?

Sağlamlığı ve uzun ömürlü olmasıyla bilinen zeytin ağacı, kahvaltılarımızda eksik etmediğimiz yararlı yiyeceklerden birisidir. Çekirdekten zeytin fidanı yetiştirmek isteyen kişiler uzun bir bakımı da üstlenmelidir. Çimlendireceğiniz zeytin çekirdeğinin işlenmemiş olması önemli bir husustur. Çekirdekler ekim öncesinde 4-6 saat arası suda tutulmalıdır. Ardından hazır hale gelen çekirdekleri toprağa ekimi gerçekleşir. Zeytin ılıman iklim yapısını sevdiği için, uygun zamanda ekimini gerçekleştirmek gerekir. Saksıda yetişecek olan zeytinin güneş ışınlarını doğrudan alması gerekir. Yani biraz ilgi göstermelisiniz.

Doğada Zeytin Ağaçları Kendiliğinden Nasıl Oluyor?

Yere atılan zeytin çekirdeklerinin hiçbirinin çimlenmez. Zeytin tohumları bu şekilde çimlenmiyorsa, çevremizdeki, doğadaki zeytin ağaçları nasıl ortaya çıkıyor? Zeytin ağacı çok sert bir yapıda olmasından ötürü zeytin içerisinde yer alan çekirdekleri de odunsu bir yapıda olur. Bu yüzden de zeytin çekirdekleri ya da tohumlarının içerisinde bulunan fideciklerin gücü de bu sert ve odunsu kabuğu kırmaya yetmez. Bundan dolayı bizler yediğimiz zeytinlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda, o tohumlardan zeytin ağacı çıkamaz. Peki doğal olarak bu iş nasıl gerçekleşiyor? Doğada zeytin meyvelerini en çok sevenler sadece insanlar değiller. İnsanların bu konudaki rakipleri karatavuk (Turdus merula) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar. 24-25 cm boyunda ve simsiyah tüylerle kaplı olan ve gagaları sarı- kavuniçi renkli olan bu sevimli kuşlar zeytin meyvelerini çok severler. Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak, onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkılama yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar. İşte sadece bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de karatavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir. Zeytinlerin gerçek dostu olan karatavuklar sahip oldukları bu özellikle bizler için çok önemli. Eğer karatavukları avlayarak neslini tüketirsek gelecek yıllarda yeni zeytin ağaçları gelişmeyecek ve karatavuklardan bir süre sonra zeytin ağaçlarının da nesli tehlike altına girecek.

Exit mobile version