Site icon Türkçe Malumatlar

Bir Devlet Sürekli Vergileri Arttırıyorsa O Devletin Batması Yakındır

Vergi bir vatandaşlık görevidir. Vergilerle yol yapılır, köprü yapılır, orduya bütçe ayrılır. Vergiler vatandaşı sıkmayacak şekilde alındığı takdirde ve yararlı bir amaçla kullanıldığında o devlet büyür, güçlenir, vatandaşı da refaha erişir. Ancak hastalanan bir devlet için durum kötü gidiyorsa ve devlet bu kötü gidişatı engellemek için daha çok vergi alıyorsa bu sağlıklı bir tedavi yöntemi değildir. Bir devlet hasta olduğu zamanlar özellikle büyük ve gösterişli yapılara önem veriyorsa, halktan zorla vergi alıyorsa o devlette işler sağlıklı yürümez ve bir süre sonra devlet parçalanır.

Altta paylaştığımız görsel 1. Ahmed dönemini temsil etmektedir. 1. Ahmed döneminde Osmanlı İmparatorluğu güçten düşmüş ve düşmanlarına karşı parlak zaferler elde edememektedir. Padişah kusuru çevresinde aramak yerine çareyi vergi arttırmakta bulmuş ve kendi adına cami yaptırmıştır. Ayrıca Kafes sistemini getirerek koca İmparatorluğun deliler ve hastalar tarafından yönetilmesinin de önünü açmıştır.

Osmanlının ilk padişah Osman Gazi ise öldüğünde sadece kendisine ait bir hırkası vardı. Çünkü malını bağışlar, milletin yakasına yapışmazdı. Bu yüzden çok sevilen bir padişahtı.

Exit mobile version