Site icon Türkçe Malumatlar

Annesi Yunan olan İtalyan Ressam, İzmir’de Türklere Yapılan Katliamı Böyle Resmetti

Annesi Yunan olan İtalyan Ressam Vittorio Pisani, Babası İzmir’deki İtalyan okuluna müdür olarak atanıp görev yaptığı için 1906 yılından beri ailesiyle birlikte İzmir’de yaşamaktaydı. Türkiye ile Yunanistan 1. Dünya Savaşında savaşmamasına rağmen ve Yunanistan bu savaşta taraf olmamasına rağmen 1. Dünya savaşı bittikten sonra Yunanistan Türkiye’yi işgal etti.

Anadolu’daki Türk soykırımı bu işgalle başlamıştır. İzmir’e çıkan Yunan askerlerini İzmirli Rumlar çoşkuyla karşıladı. Oysa İzmir’in kaymağını yedikleri halde yaptıkları bu nankörlük insanı hayrete düşürüyordu. Asırlarca askere bile gitmediler, ticaret yapıp zenginleştiler. Bu devlet, bu Türkler size ne kötülük etti? İzmir’de Karakoldaki polislerin bazıları Zito venizolos demedikleri için vuruldu. Bir tane polis yere düştüğünde infaz edildi. Bir de işgalcilere kursun sıkan gazeteci sonrası olan sivil Türk katliamı var. Aya fotini kilisesi papazı bu işgalin en büyük destekçisi olmuştur. Papaz Hrisostomos Türk kanı içmekten memnun olacağını açıklamıştı. Aynı papaz İzmir Türkler tarafından geri alındığında Sakallı Nurettin Paşa’nın marifeti ile linç edildi. Yunanlılar ise Türk düşmanı papazı aziz ilan etti. Şeriat gelsin de Yunan işgali olsun diyenler, bunları bilmek istemez, mankurtlaşmış kafaları algılamaz.

İtalyan Ressam Yunan işgalinin olduğu tarihte 20 yaşında bir gençti. o gün dışarı çıkıp kordonda, hükümet konağı önünde Türklere yapılan zulmü gözleriyle gördü. Annesi yunan olmasına rağmen Türk dostu oldukları için kendilerinin de evleri yağmalandı.

İşgalden 1 ay kadar sonra ailesiyle birlikte İtalyan gemisine binip Türkiye’den ayrıldı. Türk milli mücadelesine destek olmak için türkiye’ye gelip Mustafa Kemal paşa ile de görüşmüş olan mısırlı prenses Kadriye Hüseyin, Türk milli mücadelesini batı kamuoyunda duyurmak için bir kitap hazırlığına başladı.

Pisani’yi Roma’da bulup Yunan işgali sırasında Türkiye’de gördüğü olayların resmini çizmesini istedi. Pisani kabul etti ve 10 tabloluk bir koleksiyon hazırladı. kadriye hüseyin 1921 yılında Fransızca olarak Roma’da yayımladığı lettres d’angora la sainte “mukaddes Ankara’dan mektuplar” adını verdiği kitabında Vittorio Pisani’nin tablolarını kullandı. bazıları pisani’nin o tarihte izmir’de olmadığını, bunların uydurma olduğunu iddia etse de pisani 15 mayıs 1919 günü havanın yağmurlu oluşunu tablosuna yansıtacak kadar olayın içindeydi ve izmir’deydi. Ankara askeri müze müdürü Şerif Yargıç’a cevap için yazdığı mektupta “İzmir’de annem, babam, kardeşimle on beş yıl yaşadıktan sonra İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline tanık oldum ve Türkiye’den ayrılıp İtalya’ya gitmek zorunda kaldım.” diyerek işgal döneminde İzmir’de olduğunu kendi de belirtmiştir. 1970 yılında İzmir’e gelmiş, kendisi ve hizmeti bilinmediği için görüşen kimse olmamıştır. Pisani 27 nisan 1974’te Venedik yakınlarında Belluno’da vefat etmiştir. Kendisini saygıyla anıyoruz.

Exit mobile version