Site icon Türkçe Malumatlar

Esans Ve Yağ Arasındaki Farklar (Esans ve Uçucu Yağ Farkı Nedir?)

Uçucu yağ, bitkilerden uçucu aroma bileşiklerine sahip konsantre bir hidrofobik sıvıdır.

Tüm uçucu yağlardan en yaygın olanları lavanta, nane ve okaliptüstür. Damıtma işlemi ile çıkarılırlar. Doğal yağlar,

Esansiyel yağlar (uçucu yağlar) meyveden, köklerden, çiçeklerden ve bitkinin diğer kısımlarından veya bazen tüm bitkiden çıkarılmasıyla elde edilir. Ayrıca yağların adı üstünde temelinde yağ bulunur.

Esans, orijinal bileşenin lezzet verici ve aromasını vermek için çeşitli tariflerde kullanılan bir lezzet verici bileşendir. Ayrıca esansın temelinde su olduğunu belirtmeliyim.

Bir esansın bir gıda maddesi olarak iki farklı anlamı olabilir. Ya Son derece konsantre bir saf özüt şekli bulunur ya da bir taklit özü bulunur.

En iyi bilinen esanslar tarçın, badem, karanfil, zencefil, limon, hindistan cevizi, nane, Antep fıstığı, portakal, gül, zıpkın, vanilya, menekşe esanslarıdır.

Taklit esanslar, orijinal bileşenin lezzetini ve/veya tadını çoğaltmayı amaçlayan kimyasal olarak oluşturulmuş maddelerdir. Bu taklit esanslar genellikle doğal lezzetin inceliklerine sahip değildir; ancak, özellikle malzemeler veya özler kolayca mevcut olmadığında veya çok pahalı olduğunda, gerçek bileşenlerden veya özlerden daha uygun olan yeterince yakın bir alternatif sağlarlar.

Ayrıca, zaman zaman taklit esanslar doğal özlerden daha zayıf olma eğilimindedir. Bu nedenle, birçok insan ayıklamak yerine kullanılan taklit esans miktarını iki katına çıkarmayı önerir.

Esanslar karakteristik özelliklerini konsantre formda içerir. Konsantre esanslar, normal özlerden iki ila dört kat daha güçlü olabilen çok güçlü özlerdir.

Çiçek esansları ve uçucu yağlar hakkında dikkat etmesi gereken temel fark kullanımdır. Çiçek esansları tipik olarak bir göz damlası ile dahili olarak alınır. Bunları doğrudan damlalıktan yapabilir veya sadece su şişenize (veya evcil hayvanın su kabına) ekleyebilir ve gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Uçucu yağlar topik olarak uygulanır veya solunur. Uçucu yağları seyreltmek için bir taşıyıcı yağ kullanmak isteyeceksiniz, çünkü son derece güçlüdürler ve seyreltilmeden doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Esansiyel yağ kullanımının bir başka yöntemi de bunları bir difüzör makinesi ile havaya dağıtmaktır.

Exit mobile version