Site icon Türkçe Malumatlar

Zehirin Emilmesinin Önlenmesi ve Vücuttan Uzaklaştırılması

Burada amaç emilmemiş olan zehirin uzaklaştırılmasıdır. Hayvan vücuduna bulaşmış zehir varsa bol su ile yıkanarak giderilir. Yağda çözünen zehirlerin temizlenmesi için alkol veya benzin kullanılabilir. Ağız yoluyla alınmışsa kusturucu ilaçlar ve mide lavajı uygulanır. Yutkunma refleksi yoksa ve hayvan komadaysa kusturmak sakıncalıdır. Mide lavajının ardından aktif kömür gibi bir adsorban madde midedeki zehirlerin emilmesini önlemede yararlıdır. Bağırsaklara geçen zehirlerin vücut dışına atılması için tuzlu sürgütler kullanılabilir. İnsektisidlerle zehirlenmelerde, emilmeyi arttırdığı için yağlı sürgütlerin kullanımı sakıncalıdır. Emilmiş zehirin atılımını hızlandırmak için fazla miktarda su ile birlikte idrar artırıcılar kullanılabilir.

Destekleyici ve Semptomatik Uygulamalar

Bu basamaktaki amaç, zehirin etkisiyle hayvanda şekillenen işlev bozukluklarının önlenmesi (solunum ve kalp yetmezliği gibi) ve kaybedilenlerin (elektrolit ve sıvı kaybı) yerine konmasıdır.

Antidot Uygulanması

Zehirlenmelerin en etkin tedavi yöntemidir. Zehirlenme oluşturan maddenin kimliği veya grubu biliniyorsa spesifik antidotlarla (panzehir) tedavi yapılır. Spesifik antidotu olan zehirlerle zehirlenme olgularında (bakır, kurşun, arsenikle zehirlenme) tedavide geç kalınmadıysa hayvan yeniden yaşama döner.

Exit mobile version