2024 MSÜ – TYT – AYT – DGS – ALES – KPSS Türkçe Kanal Önerileri (+ Kamplar)

2024 MSÜ – TYT – AYT – DGS – ALES – KPSS Türkçe Kanal Önerileri (+ Kamplar)

Türkçenin sınavlardakini önemini bilmeyeniniz yoktur, geçmişte nasıl olsa yaparım denilip üstüne pek fazla düşülmemiş olan Türkçe, sınav sonucunuzun belirleyicisidir aslında. Çünkü son yıllarda tüm sınavlarda zorlaştırılan bir alan haline gelmiştir Türkçe. Türkçede süreyi yetiştiremeyen sınavı (yüksek hedefler için söylüyorum) kazanamaz bunu açıkça belirteyim. Türkçe, sınavlarda aslında çok zor olmaktan ziyade çok vakit alması nedeniyle eleyicidir. Bu nedenle bilhassa paragraf kısmında kendimizi geliştirmemiz gerekir ve de konulara iyi hakim olmamız gerekir.

Matematik kanal önerimizde de yazmıştım, burada da uyarıları belirteyim:

Önerilere geçmeden önce;

  • Bu öneriler kısmında en fazla 2 ya da 3 kanalın videolarını bitirmenizi tavsiye ederim. Öteki kanalların da bazı videoları izlenebilir (Soru çözüm ya da tamamı izlenilen kanaldaki anlaşılamayan konuların başka kanaldan izlenmesi gibi)
  • Bu ilk maddeyi belirtmemin nedeni, çok fazla kanaldan faydalanıp, çok fazla video ders defteri alırsanız konuları yetiştirmenizin çokça zorlaşması ve aynı günde fazla video izlemeniz gibi gereksiz vakit alma durumlarının oluşmaması gerektiğidir.
  • Hatta bana kalsa 1 kanaldaki oynatma listesinin tamamını bitirseniz, daha sonra soru bankası ve denemelerden analiz yaparak eksik konuları da diğer kanallardan incelemeniz daha iyi olacaktır. Kısaca 1, soru tipi farklı olabilen sınavlarsa en fazla 2 kanalın oynatma listesini bitirin.
  • Bu arada neden tüm Türkçe kısmını (1) ya da ALES / DGS’yi de dahil ettin (2) bu 2 kısımda zaten konu az vesaire diye düşünenler olabilir, ya da AYT kısmını niye dahil ettin gibisinden düşünenler için (3) sebebi ise şu ki:
  • 1.si, zaten tüm Türkçe sınavlarında çoğu konunun ortak konuların bulunması. Yani siz bir sınav adına öğrendiğiniz konuyu sonraki sınavda da görüyorsunuz, bu %90 böyledir.
  • 2.si de siz ALES ve DGS’ye hazırlanıyorsanız zaten konu bitirme bakımından daha az video izlersiniz. Çünkü sizde diğer sınavlarla ortak olan; Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, PARAGRAF, Anlatım Bozuklukları, Sözel Mantık bulunuyor. Tabii sizde ve KPSS’de sözel mantık daha bir önemli.
  • 3.sü ise AYT’de de Edebiyat kısmında zaten paragraf tarzı Türkçe soruları karşınıza çıkıyor. Fazladan net sizin hayrınıza olur.
  • Ayrıca bu yazıyı da birden fazla sınava girecekler adına tek seferde / yazıda kanal önerilerinden faydalanmaları adına yazdım.

1.Kadir Gümüş Benim Hocam

30 Günde TYT Kampı Tanıtım – Kadir GÜMÜŞ – 2024 – YouTube

2024 – TYT Türkçe Çalışma Programı – Kadir GÜMÜŞ – YouTube

Benim net artışımda ciddi şekilde fayda görmemi sağlayan bir anlatımı ve kitapları olduğu için bu kanaldan faydalanmıştım. Anlatımı bence gayet düzgün, bazı öğrenciler beğenmiyor olsa da bence akılda kalıcı anlatıyor, bayağı da detay veriyor ve ben detayları seviyorum. Bir de denemeleri de beni zorlamıştı, geliştirmişti. O nedenle ilk sırada Kadir Hoca var. Ayrıca neredeyse her sene kendini güncelliyor, daha da iyi anlatıyor. Benim zamanımda 30 günde kamp serisi de yok idi, o yüzden kesinlikle faydalanın derim.

AYT Türk Dili ve Edebiyatına Nasıl Çalışılır? – Kadir GÜMÜŞ – 2024 – YouTube

Ayrıca ben bu alandan sınava girmediğim halde ben bile AYT kısmının bazı videolarını izledim ve inceledim, bu alandan sınava girseydim kesinlikle bu oynatma listesinden yararlanırdım.

2. Rüştü Hoca 49 Günde TYT Türkçe Kampı

49 Günde TYT Türkçe Kampı / 0.GÜN / RÜŞTÜ HOCA – YouTube

Bu kanalı inceledim, benim zamanımda böyle serisi yoktu ancak kesinlikle tüm sınavlarda faydalandığım bir kanal. Bu seri benim zamanıma denk gelmiş olsaydı ilk sırada yerini alırdı. Rüştü Hocanın diksiyonu gayet düzgün, kavratıcı şekilde anlatıyor. YKS 2024 tayfaya kesinlikle tavsiye ettiğim bir oynatma listesi. Ayrıca da kitabı ile birlikte kamp olması daha iyi hem de videoların pdfi var. Bilen bilir, pdf olmayan konu anlatım videoları yazarken çok vakit alıyor.

3.Türkçenin Matematiği

21 GÜNDE TYT TÜRKÇE KAMPI / 2024 TYT – YouTube

Bu kanalın bu video serisini öncelikle çok beğendiğimi belirtmem gerekir, hem video sayısı fazla değil, hem pdf var, hem hocanın anlatımı güzel, daha ne olsun? Tabi ben bu video serisi dışında hocamızın özellikle Shorts videolarından faydalandım. Kesinlikle shorts kısmını artırmalı.

4.Kadir Başar Benim Hocam

2024 ALES – DGS Türkçe – Tanıtım – Kadir BAŞAR – YouTube

DGS çalışırken kısa sürede konuları öğrenmemi sağlayan, detaylı anlatan bir kanal. Anlatırken sürekli cümlelerle örnekler vermesi daha iyi kavramayı sağlıyor. Çok uzatıyor diyenler var ancak ben gayet memnundum. Ayrıca Sözel Mantık kısmı yok burada DGS / ALES hazırlananlar bunu bilirler. Ve zaten bu 2 sınavı kapsamadıklarından dolayı Dil bilgisi kısmı da yok. O yüzden zaten video seirsi kısa (21 video mevcut)

5. Öznur Saat Yıldırım – Hoca Kafası

2024 KPSS TÜRKÇE Ders Tanıtım Videosu – Öznur Saat Yıldırım – YouTube

Bu öğretmenimizi ben Benim Hocam zamanlarında keşfetmiştim. O video serisi çok iyiydi 39 – 40 video vardı, ulaşamadım onlara daha sonra, neden Benim Hocam yayından kaldırıyor anlamıyorum, hele ki çok güzel anlatım var iken. Sanıyorum ki bir sonraki oynatma listesinin izlenimlerinin etkilenmemesi adına bu yapılıyor, yine de yanlış çünkü bu video serilerinin kitaplarını alanlar zaten video ile birlikte ilerliyor, sınava tekrar hazırlananlar tekrar tekrar kitap neden alsın? Ya da yetiştiremeyenler diyelim. Her neyse, Öznur Hocanın kanalında da yine aynı tarzında anlatımları mevcut.

6. Kutlu Hoca İle Türkçe

TYT Türkçe Kampı | 2023 TYT Türkçe Konu Anlatımı | Ücretsiz Video Ders Kitabı| 📄 | Kutlu Hoca Türkçe – YouTube

Bu kanalı geçen yıl keşfetmiştim. Onda 30 Günde TYT Türkçe kampı yazıyordu, ben hatta bazı videoları izleyememiştim, o nedenle aramıştım fakat videoları da bulamamıştım. Şimdiki seri de güzel ancak onda 1 – 2 video izlendikten sonra izleyen kişi soru çözüyordu falan daha güzeldi. Belki yine aynıdır, ben her videoyu izleyemediğimden bilmiyorum pek ama bildiğim şu ki o da hocanın sağlam anlatımı olması.

7. Aker Kartal Yargı Plus

TÜRKÇE TANITIM – AKER KARTAL 2024 – YouTube

Hocamızın videolarını izlemeden önce de çok görüyordum. Dershane havası veren anlatımları seviyorum. Dershaneye gittiğimde bile Youtube kanalları kadar güzel anlatım olmamıştı işin gerçeği. O nedenle bu tarz kanallar dershanelerden çok daha iyi dershane işin gerçeği. Ayrıca samimi bir anlatımı var. Benim dikkatimi videoların hem öğretici hem sürelerinin kısa olması çekmişti. O nedenle yararlandığım bir kanal oldu.

8. Hale Karataş

📢%100 ÖSYM TARZI 🎯 TEK VİDEODA FULL TEKRAR DERSLERİ BAŞLIYOR!! #YKS2022 #KPSS2022 #HaleHoca – YouTube

Ben bu hocamızı DGS zamanı takip ediyordum, ancak bir anda videoları ortadan kaldırıldı (yine Benim Hocam sağolsun) lakin sonra hocamız o tarz videolardan ziyade daha kısa, pek de uzun olmayan seriler halinde videolar yayınladı. Ben de sadece onları takip edebildim. Yine de tekrar amaçlı harika bir kanal. Ayrıca sadece Türkçe konularından ibaret de değil, hızlı okuma tekniklerine de yer veriyor. Kesinlikle her yönünden faydalanılmalı.

9. Deniz Hoca 46 Günde TYT Türkçe Kampı

46 GÜNDE TYT TÜRKÇE KAMPI 2024 – TYT Kamp Programı ve Ayrıntılar! – YouTube

Ben hocamızı hep Shorts videoları ile görüyordum. Bu oynatma listesini yeni keşfettim, diğer hocalar yeterince size uyumlu gelmiyorsa bir de bu kanaldan yararlanabilirsiniz. Soru çözümleri çok akılda kalıcı oluyordu benim hatırladığım kadarıyla.

10. Sendeyiz Hocam 29 Günde TYT Türkçe Kampı

Sözcük Ve Sözcük Öbeklerinde Anlam – Tyt Türkçe – YouTube

Ben bu Sendeyiz Hocam kanalını, Karekök 0 Matematik video serisini görünce incelemiştim, 29 günde Türkçe videolarını tam olarak izleyemedim ancak gerek konu anlatım gerek tekrar amaçlı gayet de izlenebilir bir anlatımın olduğunu farkettim. Üstteki anlatımları beğenmeyen vesaire olursa bir de bu kanalı incelesin derim. Sonuçta her hoca ile her öğrencinin anlatımdaki elektriği uyuşmayabilir.

Bonus – 1:

345 Yayınları

SÖZCÜKTE ANLAM – 1 | 2022 TYT TÜRKÇE | 345 YAYINLARI – YouTube

345’in Türkçe kaynağını almamıştım ben, çokça kaynağım olduğu için artık bir dur demiştim kendime. Fakat 345 Türkçenin çok iyi bir soru bankası olduğuna dair duyum aldım, hem genele hitap olsun diye hem de elinde bu kaynağı olanlar için bu anlatımı buraya ekledim, ayrıyeten de oynatma listesini görünce belki ihtiyacınız olur da bunu beğenirsiniz diye ekledim.

Bonus – 2:

Limit Yayınları

TYT Türkçe Konu Anlatımı: Sözcükte Anlam – YouTube

Limit’in Türkçeye dair el kitabı dışında (onun fiyatı uçtu çünkü) her şeyinden faydalandım, Limit Yayınlarının diğer ders anlatımları da güzel bence.

Gördüğünüz üzere, o kadar çok iyi anlatan hoca var ki, keşke benim zamanımda da böyle donanımlı olunsaydı da hiç dershaneye gitmeseydim, sadece deneme aboneliği yaptırsaydım diyorum. Limit yayınları da sonuçta kurumsal, anlatımı, kitapları her şeyi dershane havasında mesela. Hatta benim gittiğim dershanede de Limit yayınlarından ince ince konu anlatım föyleri verilmişti.

Bir Cevap Yazın