Tarihte Bugün: 5 Şubat

  • Londra yakınlarındaki Greenwich kasabasında bir gözlemevi kuruldu. 5 Şubat 1924 yılı.
  • Amerikan hava kuvvetleri, okyanus açıklarında bir hidrojen bombasını kaybettiklerini açıkladılar. Bomba hala bulunamadı. 5 Şubat 1958 yılı.
  • Apollo – 14 adlu uzay aracı Ay’a indi. 5 Şubat 1971 yılı.
  • John Boyd Dunlop doğdu. Pnömatik lastiğin öncüsü olan İskoç mucit. 1887’de, 9 yaşındaki oğlu Belfast’ın arnavut kaldırımlı sokaklarında üç tekerlekli bisikletinde yaşadığı zorlu yolculuktan şikayet ettiğinde. Dunlop, tekerleklerin etrafına sabitlenmiş bir keten takarak ahşap bir halkaya tutturulan kauçuk hava tüpleri tasarladı ve monte etti. Biniş konforundaki büyük gelişme nedeniyle Dunlop, 7 Aralık 1889’da, “Bisikletler, Üç Tekerlekli Bisikletler veya Diğer Yol Arabaları için Tekerleklerde Bir gelişme” olarak yayınlanan fikrin patentini alana kadar geliştirmeye devam etti. 5 Şubat 1840 yılı.
  • John Lindley doğdu. Bitki sınıflandırmasının doğal bir sistemini formüle etmeye çalışan İngiliz botanikçi. 5 Şubat 1799 yılı.
  • Edison’un araba patenti: Thomas A. Edison’a “Otomobiller için Başlangıç ve Akım Tedarik Sistemi” için ABD patenti verildi. 5 Şubat 1918 yılı.
  • Thomas A. Edison’a “Fonograf Kayıt Cihazı ve Yeniden Yapımcılığı ”için ABD patenti verildi. 5 Şubat 1899 yılı.
  • William Morris öldü. Amerikan jeomorfolog ve jeolog kim geliştirdi, jeomorfoloji landforms bilimsel çalışma olarak. Dağların ve diğer yer formlarının yaratılış, olgunlaşma ve eskime örüntüsünü oluşturduğu “erozyon döngüsü” (veya jeomorfik döngü) kavramıyla dikkat çekiyor. Dağlar yükselme ile oluşur ve dik, düzensiz formları vardır. Zamanla vadiler akarsularla oyulmuş ve erozyon sonunda daha nazik, tepeler eler. Bu şema bugünün anlayışı ile doğru olmasa da, Davis toprak formlarının evrimini yorumlamak için yeni fikirler başlattı. The Rivers of Pennsylvania (1889) adlı makalesi ilk olarak onun kavramları hakkında geniş bir açıklama yaptı. 5 Şubat 1934 yılı.

Bir Cevap Yazın