Amerikalı Amiral Nimitz

Hiç umulmadık anda Japon saldırısıyla mahvolmuş ve morali çökmüş personele sahip Pasifik donanmasına yeni bir amiralin atanması gerekmekteydi. Başkan Rooswelt durumu açıkladığında Amiral Chester Nimitz, ”Ben de bu adamın yerinde olmak istemezdim diye düşünürken teklif bana geldi” diye gülümsemekten kendini alamamıştı. Chester William Nimitz, USN, GCB (24 Şubat 1885 – 20 Şubat 1966), Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmış bir amiraldi. Commander in Chief, United States Pacific Fleet olmak üzere iki komutayı elinde bulundurmuştur (“CinCPac”, “sink-pack” olarak telaffuz edilir), ABD deniz kuvvetleri ve başkomutanlığı şerefine, Pacific Ocean Areas (CinCPOA), İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ve müttefik devletler hava, kara ve deniz kuvvetleri şerefinedir. ABD Deniz Kuvvetleri’ndeki denizaltılara önderlik etmiştir, bunun yanında 1939’da Deniz Kuvvetleri Şefi Bureau of Navigation olmuştur. 1945’ten 1947’ye kadar Deniz Harekâtları Şefi (CNO) olarak görev yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin hayatta kalan son Donanma Amiralı idi.

1885 Teksas doğumlu Alman asılı bu son derece soğukkanlı bir amiral olan Nimitz ilk komuta ettiği destoyeri Decatur ile Filipin sahillerinde karaya vurmuş, bu yüzden askeri mahkemede suçlu bulunmuş, kariyeri iyi başlamamış bir subaydı. Denizaltıcı olarak başarılı görevler yapmış,sol yüzük parmağını makine dişlileri arasına kaptırıp kaybetmiş, 1935 yılında navigasyon dairesinde başarılı büro hizmetleri de vermiş mükemmel bir idareci olarak ün yapmıştı.

Amiral Nimitz, gerçek bir deniz kurduydu, Amiral Boga Halsey gibi kavgacı, atılgan ,yada amiral Spruance gibi çok temkinli biri değildi.Önce istihbarata önem verdi, ve Hawai telsiz istasyonunda ünlü JN25 Japon deniz şifrelerini çözen Rochefort ekibine tam destek verdi. Bu sayede Japonlar Midway deniz savaşı gibi Pasifik savaşının anahtarı bir savaşa kör girerken, Amiral Nimitz büyük tuzak için her türlü bilgiye sahipti.

Sonuç muazzam bir başarıydı. Japonlar 4 uçak gemisi bir kruvazör 248 uçak ve yeri asla doldurulamayacak elit pilotlarını kaybederken, Nimitz sadece yaralı Yorktown uçak gemisini ve 98 uçağını kaybederek artık savaşın insiyatifini eline geçirmeyi başarmıştı.

Çok akıllıca amfibik çıkarmalar yaparak,güçlü yerlere değil zayıf yerleri işgal etmiş, kurduğu hava alanları ile güçlü japon birliklerini kımıldayamaz ve imkansızlıklar içinde bırakmayı bilmişti. Okinawa ve İwo jima’da ağır kayıplar verse de ulusunu sonunda zafere götürüp Pearl Harboor saldırısının öcünü almış, Japonlar bir daha askeri açıdan belini doğrultmaz hale getirilmiştir.

Sayısız madalyalar nişanlar ödüller sahibi bu mütevazi asker 1947 yılında sessizce emekliye ayrılmış,1966 yılında geçirdiği felç sonucu, deniz tarihinin en şanlı amiralleri arasında yerini almış, kendi adını taşıyan bir uçak gemisi sınıfı yaratılarak ismi sonsuza dek onurlandırılmıştır.
İnstagram

Bir Cevap Yazın