Avshalom (Kral Davud’un Oğlu)

Avshalom (Kral Davud’un Oğlu)

Avshalom Hz. Davut’un oğludur. İsminin ve kendisinin güzelliğine rağmen kaderi o kadar güzel olmamıştır. AB Baba anlamına geliyor SHALOM da selam ve barış anlamına geliyor. Avshalom Barışın Babası olarak tanımlanmaktadır. Avshalom Hz. Davut’un birkaç yüz olan karılarının birinden olma oğludur. Davut’un krallığı döneminde dillere destan bir yakışıklılığa sahip boylu poslu yiğit bir gençti. Yakışıklılığı kadar kibiri ile de meşhurdu. İki atın çektiği iki tekerlekli, her tarafı mücevher elmas ve zümrütlerle bezenmiş bir arabası vardı. Bir yerden bir yere giderken önden elli kadar adamı ona, şanına yakışır olması sebebi ile refakat ederdi.

Avshalom’un yakışıklılığı kadar güzelliği ile meşhur bir de kız kardeşi vardı. Adı Tamar’dı. Avshalom ve Tamar’ın babaları Davud ama anneleri Maacah idi. Davud’un Ahinoam isimli karısından olma Amnon, için için aşık olduğu Avshalom’un kız kardeşi ve kendisinin üvey kardeşi güzeller güzeli Tamar’a tecavüz eder. Avshalom intikam almak için üvey kardeşi Amnon’u öldürmek ister ama babası Davud buna engel olur öldürmesine izin vermez. Ancak bir kaç yıl kadar sonra bir davette fırsatını bulan Avshalom Amnon’u öldürür. Babası Davud buna çok kızar ve oğlu Avshalom’u sürgüne gönderir. Aradan üç sene kadar geçtikten sonra din adamlarının ve mevki sahibi insanların yoğun ısrarları sonucu Davud oğlunu affeder ve Avshalom geri döner. Geri gelir gelmez Zion tepesine yerleşir ve eski şöhretini yeniden yakalar.

Halk kendisini çok severdi. Özellikle yolu üzerinde kendisine saygı göstermek için eğilip diz çöken halkı eğilip yanaklarından öperdi. Bu krallığın geleneklerinde olmayan bir şey olduğu için mütevazı halinden dolayı halkın sevgisini kazanmıştı. Halk o kadar sevgi gösterisinde bulunurdu ki zamanla Avshalom kendini kral gibi hissetmeye başlamıştı. Artık babası Davud’un tahtına göz dikmişti. Ancak bundan sonra talihi de değişmeye başlayacaktı. Avshalom kraliyet kenti olan Hebon’a taşınır. Kente geldiğinde karşılaştığı gerçek onu etkileyecektir. İsrail halkını oluşturan 12 aşiretin 10 tanesi Avshalom’u desteklemektedir. Diğer 2 aşiret Davud’a bağlılığına devam ederler. Avshalom bundan da cesaret alarak tahta el koymuş ve bundan sonra kendisinin kral olarak anılmasını emretmiştir. Böylece kısa zamanda büyük bir orduya sahip olmuş ve babası Davud’a kafa tutacak kadar büyümüş kuvvetlenmiştir. Oğlu Avshalom’un güçlenmesinde sonra ondan çekinen Davud Ürdün nehrinin batı eteklerine kadar geri çekilir. Ancak güçlü bir komutan olan Davud, oğlu Avshalom’un danışmanları arasına casus yerleştirmişti. Avshalom tüm kuvvetleri ile saldırdığında babasını tamamen yenebilecek kuvvette olmasına rağmen casus danışmanlar sayesinde toparlanıp daha kuvvetlenmek için geri çekilme önerilerini kabul ederek büyük bir hata yapmıştı.

Avshalom hazırlanıp büyük savaşa başladığında Davud yeterli zamanı kazanarak kendini daha güçlendirmiş ve çevre krallıklardan da yardım alarak ordusunu güçlendirmişti. Bunlardan habersiz olan Avshalom savaş meydanında tecrübeli babasına yenilerek kaçmaya başlamıştır. Yakışıklı Avshalom’un uzun saçları atla kaçarken ağaç dallarına takılarak attan düşmesine neden olur. Peşinden kovalayan Davud’un komutanlarından Yoab onu yakalar. Verilen emirlere göre Avshalom canlı yakalanması gerekirken daha önceden ona husumeti olan Yoab onu üç okla kalbinden vurarak öldürür. Avshalom artık sadece yakışıklılığı ve uzun güzel saçları ile anılıyordu. Babasına baş kaldırması daha sonra halk arasında affedilmedi. Kendisi için Kidron vadisinde yapılan anıt mezar halk tarafından lanetlenmek amacıyla tükürülerek cezalandırılıyordu. Yapılan anıt mezarın korunması ise Yahudilerin yapılan kötülükleri de unutmamak için gösterdikleri bir çabanın sonucudur.

Sedat Karadayı

Kaynak: Arkeolog Mesut Alp

Bir Cevap Yazın