Tarihte Bugün: 22 Mart

  • Amerika fizikçi Robert Andrews Millikan doğdu. Daha çok foto-elektrik üzerine çalışan bir bilimcidir. Diğer bir deyişle, kendisi 1923 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Amerikalı fizikçi, “temel elektrik ücreti ve fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmalar” nedeniyle ödüle layık görüldü. Millikan’ın ünlü yağ düşürme deneyi (1911) bir elektronun şarjının önceki tespitlerinden çok daha üstündü ve elektronun temel, ayrık bir parçacık olduğunu gösterdi. Değeri Niels Bohr’un hidrojen spektrumu için teorik formülünde değiştirildiğinde, bu teori deneysel sonuçlarla doğrulandı. Böylece Millikan’ın çalışmaları, Bohr’un atom kuantum teorisinin ilk kanıtını da ikna edici bir şekilde sağladı. Daha sonraki çalışmalarında Millikan, 1925’te uzaydan gelen radyasyonla ilgili çalışması sırasında “kozmik ışınlar” terimini icat etti. 22 Mart 1868 yılı.
  • Burton Richter doğdu. 1976 Nobel Fizik Ödülü’nü (10 Kasım 1974) yeni bir atom altı parçacığı olan J/psi meson’un keşfi için paylaşan Amerikalı fizikçi (bağımsız araştırmacı Samuel C.C. Ting ile birlikte). Daha temel parçacıklardan oluşan kompozit bir parçacıktır— bir çekicilik kuarkının ve bir anticharm kuarkın bağlı bir durumu. Kuark modelini sağlam bir şekilde kurmuş. Richter 1967’de Stanford’da tam profesör oldu. Orada, gelişmiş bir parçacık dedektörü ile yeni parçacığın keşfini sağlayan yüksek enerjili bir parçacık hızlandırıcı tasarladı, düzenledi ve inşa etti. Richter, 1984-1999 yılları arasında Stanford’da Enerji Bakanlığı’nın SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nın direktörlüğünü yapıyordu. 22 Mart 1931 yılı.
  • ABD’den radyo yayınları alınmaya başlandı. 22 Mart 1943 yılı.
  • 21. yüzyılın en yaşlı hayvanı olan Aldabra cinsi kaplumbağa Addwaita, Hindistan-Kalküta hayvanat bahçesinde öldü. Öldüğünde tam 256 yaşında idi. Dikkatsizlik sonucu kabuğunda oluşan bir çatlaktan enfeksiyon kaparak ölmüştür.
  • Agnes Arber öldü. İngiliz botanikçi (kızlık soyadı Robertson), özellikle monokotyledonlar olmak üzere bitkilerin karşılaştırmalı anatomisi üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çekti. Botanikle olan ilgisi Londra’daki okul günlerinde başladı. 1912’de yayımlanan ve 1938’de yeniden yazılan ilk kitabı Herbals: Their Originand Evolution, dönemin standart ders kitabı oldu. İngiltere’nin en eski ve en önemli bilim toplumu olan Kraliyet Cemiyeti’nin bir üyesi haline gelen ilk kadın botanikçiydi. Daha sonraki çalışmaları Su Bitkileri: SuCul Anjiyospermler Çalışması (1920), Monokotyledonlar (1925) ve Gramineae: Tahıl, Bambu ve Çim Çalışması (1934) oldu. Arber ayrıca 1902 ve 1957 yılları arasında karşılaştırmalı anatomi üzerine çok sayıda makale yazdı. 22 Mart 1960 yılı.

Bir Cevap Yazın