Aslanlarla İlgili Eğlenceli Gerçekler!

– Ortalama bir erkek aslan yaklaşık 180 kg (400 lbs), ortalama dişi aslan ise yaklaşık 130 kg (290 lbs) ağırlığındadır. Aslanlar 81 kmph’ye (50 mph) kadar hızlara ulaşabilir ve 11 metreye (36 feet) kadar sıçrayabilir, ancak dayanıklılık eksikliği nedeniyle sadece kısa patlamalarda atlayabilir. Bir aslanın kükremesi yaklaşık 8 kilometre (5,0 mil) uzaklıktan duyulabilir. Ortalama yaş beklentisi bir erkek aslan için 12 yıl ve bir kadın için 15 yıldır.

– Afrika aslanları tüm büyük kedilerin en sosyal olanıdır ve gruplar halinde veya “gururlar” içinde birlikte yaşarlar. Gururlar, yetişkin dişiler, alt yetişkinler, yavrular ve bir veya iki bağlı erkek aslan dahil olmak üzere 40 kadar kişiye sahip olabilir.

– Dişi aslanlar yaklaşık iki yılda bir çiftleşir. Çift genellikle bir dakikadan daha az bir süre çiftleşir, ancak bunu dört ila beş günlük bir süre boyunca yaklaşık her 15 ila 30 dakikada bir yapar. Dişiler üç buçuk aylık bir gebelik döneminden sonra bir ila altı yavru doğurur. Yavruların yaklaşık yüzde 60 ila 70’i hayatlarının ilk yılında ölür.

– Bir aslan, enerjiyi (ter bezlerinin eksikliği) korumak için günde 16 ila 20 saat dinlenme ve uyku harcama eğilimindedir, ancak geceleri daha aktif hale gelir – bu şaşırtıcı gece görüşü önemlidir! Bir aslan avını avladığında kuyruğunu yukarı aşağı kırbaçlar, kulaklarını düzleştirip aynı anda kükrer. Yavaş ve temkinli ve daha hızlı çalışır, kafa düşük tutulur ve kuyruk dik ve serttir.

Bir Cevap Yazın