Aslanların Üreme Mevsimleri | Aslanların Cinsel Olgunluğu | Aslanlarda Hamilelik Ve Yavrular

Aslanın Üreme Mevsimi ne zaman ?

Aslanların belirli bir üreme mevsimi yoktur ve özellikle bir gurur devralmadan sonra, yavruları ortaklaşa yetiştirerek üremeyi senkronize eder. Kruger (Şubat – Nisan) ve Serengeti (Mart – Temmuz) Milli Parkları’nda mevsimsel hava koşulları ve av mevcudiyeti ile ilgili doğum zirveleri görülmüştür.

Afrika Aslanlarında Cinsel Olgunluk

Erkek aslanlar yaklaşık 26 aylıkken cinsel olarak olgunlaşırlar, ancak dört veya beş yaşından önce üremeleri olası değildir, öncelikle bu yaşta bir gururu ve dolayısıyla üreme haklarını devralacak kadar büyük olana kadar fırsat eksikliği nedeniyle. Dişiler 15 yaşına kadar üreyebilir, ancak üreme genellikle 11 yaşında azalmaya başlar. Kgalagadi Transfrontier Parkı’ndaki bir dişi aslan 19 yaşında doğum yaptı. Östrusun başlangıcı, gurur eşlerinde östrus gibi gurur mekanizmalarına ve pride takeovers’ta yavruların infantisitten kaybına yanıt olarak yapılır. Dişi aslanlar polioestrus, oestrus 4 – 7 gün sürer ve birkaç gün ile bir yıldan fazla (ortalama 55.4 gün) arasında aralıklarla sürer. Post-partum östrusları vardır, ancak çöp hayatta kalırsa gebe kalmazlar. Çöp kaybolursa, dört ay içinde yeni bir tane üretilebilir.

Hamilelik & Yavrular

Hamilelik 100 – 120 gün arasındadır. Yavrulamadan hemen önce dişi gururdan uzaklaşacak ve iyi gizlenmiş bir inde doğum yapacaktır. Bir çöpteki tipik yavru sayısı üçtir (aralık bir – altı). Yavrular doğumda yaklaşık 1,65 kg ağırlığındadır ve yaşamın ilk dört haftasında günde yaklaşık 106g kazanırlar.

Bir Cevap Yazın