Manwe’nin Habercisi, Eönwë

Eönwë bir sancaktardı aynı zamanda Manwë’nin habercisiydi. Ilmarë ile birlikte Maiar’ların başkanıdır. Christopher Tolkien, Silmarillion’da Eönwë’nin Arda’da en büyük silahlardan biri olduğunu ve savaşta en yetenekli Maiar olduğundan bahsetti.

Eärendil yardım istemek için Aman’a gittiğinde. Onu ilk selamlayan Eönwë’ydi. Manwë istenilen yardıma kulak verdi ve Eönwë tarafından yönetilen büyük bir ordu Orta Dünya’ya Öfke Savaşına katılmaya gitmişti.

Karanlık Vala Morgoth yenildiği zaman,Eönwë kalan 2 Silmaril’i aldı ve bunları sakladı. Feanor’un kalan 2 oğlu, Eönwë tarafından saklanılan Silmarilleri aldılar ve kaçtılar. Maedhros ile Maglor dehşet içinde Silmarillerin kendi ellerini yaktığını görür ve babasının yaptığı ve hanedanına ait büyüleyici güzellikteki Silmarilin kendine zarar vermesine dayanamayan Maglor Silmarille birlikte delicesine koşarak onu Büyük Deniz’in derinliklerine fırlatır.

Morgoth’un devrilmesinden sonra, Sauron Eönwë’ye yaklaştı. Karanlık Lord Melkor’un eski ikinci kumandanı (her ne kadar bu geçici de olsa) yaptıklarından büyük bir pişmanlık duyuyordu. Sauron görünüşte kendini güvence altına alıp bir çeşit af diledi Eönwë’den. Fakat Eönwë kendisi gibi bir Maia’yı affetmekte yetkili değildi. Bu yüzden Sauron’un Valinor’a dönmesi konusu Valar tarafından değerlendirilecekti. Sonuçta, Valar Sauron’u Orta Dünya’da sakladı, Eönwë ise Orta Dünya’dan ayrıldı.

Bir Cevap Yazın