Ermeniler Meclisi Bastı, Halk İsyan Ediyor!

Ermeniler Meclisi Bastı, Halk İsyan Ediyor!

Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul eden Ermenistan’da halk bu kararı hiç iyi karşılamadı ve protestolara başladı. Bazı milletvekillerini linç eden halkın içinde, Türk diplomatlarını, doktorlarını, masum insanları öldüren Ermeni Terör Örgütü ASALA’ya ait sloganlar atanlar ve ASALA bayrakları ile Türkiye’ye ve Türklüğe hakaret edenler ortaya çıktı. Öfkeli Ermeni Halkının içinde “Kahrolsun Türkiye” sloganları atıldı. Ermenistan başkanı Paşinyan’ın ülkeden kaçtığı söyleniyor ve kendisinden haber alınamıyor. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yenilmesini ve Karabağ’ın tekrar Azerbaycan’ın eline geçmesinden Türkiye’yi sorumlu tutan Ermeni Halkı, Türkiye’ye neftet kusuyor. Bu olaylar neticesinde Ermeniler Türkiye’de veya Avrupa ve Amerika’da, Türk kökenli insanlara karşı kanlı eylemler yapabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Azerbaycan Başkanı Aliyev, Ermenistan’ın anlaşmayı iyi niyetle değil mecburen imzaladığını, imzalamazlarsa Azerbaycan’ın savaşı sürdüreceğini bildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Burada yeni denetim mekanizması uygulanacak. Anlaşmanın 5. maddesinde, tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barış gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri faaliyet gösterecek. Türkiye resmen bu çatışmanın gelecek çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabalarını takdir ediyorum. Çünkü onlar bu 45 gün boyunca sorun barış yoluyla çözülsün diye büyük çaba harcadı. Çatışmaların bitmesinde bu iki lider olumlu rol aldı. Bu aynı zamanda bölgedeki iş birliği formatını da büyük ölçüde belirliyor. Çünkü Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler üst düzeydedir. Her iki ülke bizim dost ve komşu ülkelerimizdir. ” “Ermenistan ordusunun beli kırıldı” Aliyev, anlaşmanın tarihi önem taşıdığını vurgulayarak, “Video konferans yöntemiyle üç devlet başkanı birlikte imzalamalıydık. Fakat son anda Ermenistan Başbakanı imtina etti. Bunu anlayışla karşılayabiliriz çünkü bu anlaşma Ermenistan’ın askeri yenilgisi anlamına gelmektedir. Paşinyan bu anlaşmayı kameralardan uzak bir yerde, korkakça imzalayacak. Kendi isteğiyle imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir” dedi.

Bir Cevap Yazın