Profesyonel Mülakat Teknikleri

Mülakat aşaması, hazırlanmakta olduğunuz sınavların en son ve en önemli aşamasıdır. Şimdi gelelim yüksek puanlar almak için uygulayacağınız bu profesyonel tekniklere;

  1. Sakin Kalabilmek

Mülakata hazırlık sürecinde ”sakin kalmak” dediğimiz bu süreç ”akıl, mantık çerçevesinde yönetme” sürecidir. Bu iki düstur çerçeveesinde hareket etmek sizi mutlaka ama mutlaka başarıya ulaştıracaktır.

2. Stratejik Çalışmak

Alanınızdaki bilgilere olabildiğince hakim olmalısınız. Bu noktada yapılması gereken, alanınızla ilgili notlarınızı gözden geçirmek ve geçmiş yıllarda sorulan mülakat sorularını çok iyi özümsemek olacaktır. Yani direkt hedefe yönelik, amaca uygun bir çalışma yapılmalıdır.

3. Giyim Kuşama Önem Vermek

Giyim kuşamın komisyon üzerinde çok önemli etkiler bırakacağı su götürmez bir gerçektir. Komisyona bakımlı ve düzenli bir insan görüntüsü vermek olmazsa olmaz bir durumdur. Daha detaylı bilgiler için bu yazımıza göz atabilirsiniz

Mülakatta Nasıl Giyinmelisiniz? – Türkçe Malumatlar (turkcemalumatlar.com)

4. Mülakat Sırasında Davranışlara Dikkat Etmek

En geç yarım saat önce mülakat yapılan yerde olmalısınız. Mülakat sırası geldiğinde önünüz ilikli bir şekilde kapıyı vurarak içeri giriniz. Kapıdan içeri girerken mülakat komisyonu hafifçe gülerek selamlanmalıdır. Mülakat komisyonunun tam karşısında durulmalı, oturmak için izin istenmelidir. Buyurun, oturabilirsiniz denilmeden kesinlikle oturulmamalıdır. Oturduktan sonra; ceketin düğmesi açılmalı, dik oturmalı, ayaklarınızı sallamamalı, ellerinizi görünür bir yerde sabit tutmalısınız. Vücut dili analizlerine göre ayakların sallanması adayın yalan söyleme potansiyelinin olduğunu anımsatır. ellerinizle ya da elinizle bir cisimle oynamanız heyecanlı olduğunuzu gösterir. Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz.

5. Mülakat Sırasında Konuşmalara Dikkat Etmek

Mülakatta ilk aşama tanışma aşamasıdır. Bu aşamada mülakat komisyonu üyeleri sizi tanımaya çalışır. Kendinizi tanıtırken gereksiz ayrıntıya girmekten ve kendinizi yüceltici konuşmaktan kaçınınız. İyi bir dinleyici olun ve sorulan soruları iyi dinleyin. Sorulan sorulara ”evet, hayır” gibi tek kelimelik cevaplar vermeyiniz. Cevaplar açıklamalı ve yeterince uzun olmalıdır. Ancak aşırı detaya girmekten de kaçınınız. Örnek ”Ankara Üniversitesinden mi mezun oldunuz?” sorusuna sadece evet demek yerine, evet efendim Ankara Üniversitesinden 2017 yılında mezun oldum şeklinde cevap vermelisiniz.

Komisyon üyeleri konuşurken onlara doğru bakılmalı, soruyu cevaplarken soruyu soran kişiyle göz teması kurmalısınız. Konuşurken somurtmamaya dikkat edilmeli, olabildiğince gülümsemelisiniz.

6. Bilgi Sorularına Tatmin Edici Cevaplar Vermek

Sizi tanımaya yönelik sorulardan sonra alan bilgisi sorularına geçilir. Önünüzde duran zarflardan bir zarf seçmeniz istenir. Bu zarfta iki adet soru bulunmaktadır. Bu sorular genellikle bilgi ve yoruma dayalı sorulardır. Burada amaç adayların bilgi düzeyini ölçmekten ziyade, sorulara karşı nasıl cevap verdiğini gözlemlemektir. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir soru yöneltilirse bilmiyorum cevabından ziyade, ”şu anda hatırlayamadım” şeklinde cevap verilmelidir. Çünkü her soruyu bilmek zorunda değilsiniz. Size sorulan sorulara bir cevap bulamadığınızda telaşlanmamanız ve durumu idare etmeniz size artı puan kazandıracaktır.

7. Mesleği Çok İstediğinizi Hissettirmek

Çoğu insan kamu sektöründe görev almayı ve bazı şeylerim olumlu değişimine ortak olmayı arzu eder. Mülakat komisyonu da bunun farkındadır, ancak bu istekliler arasından da en istekli olanı seçmeye gayret gösterir. Siz de bu isteğinizi hal ve hareketlerinizle komisyona hissettiriniz. Komisyonun bu kapsamda soracağı sorulara vereceğiniz cevapları kafanızda şekillendirin ve özgün olmaya çalışın. Bu görev için kafa yorduğunuzu, meslek için gayret göstereceğinizi, planlarınızı ve programlarınızı buna göre yaptığınızı, hayatınızı bu doğrultuda şekillendireceğinizi komisyona hissettiriniz.

8. Sınavı Güzel Bir Şekilde Sonlandırmak

Sınav komisyon üyeleri, mülakatın bittiğini ifade edip teşekkür ettiğinde siz de güler yüzlü bir ifade ile teşekkür edip ayağa kalkınız. Tekrar önünüzü ilikleyerek yine kendinizden emin bir şekilde salondan çıkınız ve kapıyı yavaşça kapatınız. Bu noktadan sonra yapılacak tek şey sabır içinde kendinizi yıpratmadan mülakat sonuçlarını beklemektir.

Bir Cevap Yazın