Tarihte Bugün: 14 Şubat

  • Graham Bell, ilk defa telefondan ”Alo!…” dedi. 14 Şubat 1876 yılı.
  • IBM (International Bussiness Machines) Şirketi, New York’ta kuruldu. 14 Şubat 1924 yılı.
  • İlk bilgisayar olan ENIAC, halka tanıtıldı. 14 Şubat 1946 yılı.
  • Fritz Zwicky doğdu. Evrendeki ek kütle evrenini hesaba katan karanlık maddenin varlığını öneren İsviçreli-Amerikalı astronom ve fizikçi. Süpernovalar üzerine yaptığı çalışmalar, kısa bir süre için olağanüstü parlaklığa sahip olan bu seyrek yıldızların daha iyi bir teorik anlayışını ortaya attın. Kariyeri jet itiş gücü ve kristaller, sıvılar ve gazların fiziğine katkılar dahil ama en iyi astrofizik için bilinir. Süpernovaları aradı ve frekanslarını her bir milyon da tek erlik galaksi başına bir tane kadar nadir hesapladı. Lev Landau’nun 1932’de son derece yoğun ve kompakt nötron yıldızları önermesinin ardından, Walter Baade ile zwicky onların süpernovaların merkezinde olabileceğini ve bunun da yıldız evrimi teorisinin gelişmesine katkıda bulunduğunu öne sürdü. Aşındırıcı kişiliği yenilikçi yorumlarının kabulünü geciktirdi. 14 Şubat 1898 yılı.75 yaşında öldü. (8 Şubat 1974 ölüm yılı)
  • İlgiltere’de dünyanın ilk böbrek nakli ameliyatı yapıldı. 14 Şubat 1963 yılı.
  • GPS sisteminin ilk uydusu yörüngeye oturdu. 14 Şubat 1989 yılı.
  • David Hilbert öldü. Geometriyi bir dizi aksiyoma indiren ve matematiğin biçimsel temellerinin kurulmasına önemli ölçüde katkıda bulunan Alman matematikçi. Geometrinin Temelleri adlı kitabında Öklid’den bu yana ilk tam aksiyom kümesini sundu. 1909 yılında integral denklemler üzerine yaptığı çalışmalar fonksiyonel analizde 20. Bugün Hilbert adı genellikle en iyi kuantum fiziği, sonsuz boyutlarda bir boşluk Hilbert uzay kavramı ile hatırlanır. 14 Şubat 1943 yılı. 81 yaşında öldü (23 Ocak 1862 doğumlu)
  • Carl Erich Correns öldü. Carl Franz Joseph Erich Correns 1900 yılında, bağımsız ama aynı anda, biyologlar Erich Tschermak von Seysenegg ve Hugo de Vries ile Gregor Mendel, tarihi kalıtımın ilkelerini özetleyen yeniden keşfedilen bir Alman botanikçi ve bitki genetikçi oldu. Mendel yasalarının ne ölçüde geçerli olduğunu tespit etmeye çalışırken, o zaman (Mirabilis jalapa) o ekstrakromosomal ilk örnek olarak kurulan(Mirabilis jalapa)gibi alacalı bitkilerde non-Mendelian kalıtım klasik bir çalışma üstlendi, veya sitoplazma, kalıtım (hangi progeny belirli özellikleri kadın seks hücresi nin kitlestoplazma faktörler tarafından belirlenir durumlarda). 14 Şubat 1933 yılı. 68 yaşında öldü. (19 Eylül 1864doğumlu)

Bir Cevap Yazın