İnsan Çeşitleri: 2 – Saldırgan İnsanlar

Two angry friends or roommates arguing and threatening in the living room at home

Saldırgan Insanlar

Saldırgan insanlarla iletişim kurup anlaşmak çok zordur. Ama neticede onların da anlayacağı bir dil vardır. Üsküdar-Çinili hattında taksi dolmuşluğu yapan biri var. Öylesine zor bir insan ki. Ne zaman arabasına binseniz size sataşacak bir bahane bulur mutlaka. Bu saldırgan adamın birkaç defa uygunsuz davranışlarına sabrettim. Fakat dozajını gittikçe artırarak yanlış davranışların sürdürüyordu. Son keresinde evime yakın olan sokağın başında inmek istediğimi söyledim. Gaza basarak beni son durağa kadar götürdü. Niçin böyle yaptığını, bu işten ekmek yediğini, müşteriyi memnun etmesi gerektiğini belirttim. Bu sefer daha kabadayı bir tutum takındı. İşine engel olduğumu, hemen arabadan inmemi söyledi. Bunun üzerine bu gibilerin anlayabileceği türden sert bir tepki gösterdim. Başkalarını da üzmemesi için, gidip hat yetkililerine de şikâyet ettim. Sağolsunlar onlar da çok duyarlı davrandılar. Bu tür şikayetlerin devam etmesi halinde, kendisini hattan çıkaracaklarını bildirmişler.

Umuyorum ki bu davranışım, onun için çok eğitici olmuştur. Nitekim bazen sert bir tepki göstermek de çok eğitici olabiliyor. Sonradan bu olayı, onunla aynı hatta çalışan bir meslektaşı” na anlattım. Oda, “Soyak’ta oturan uzun yıllar ÜNES” CO’da çalışmış bir yaşlı İstanbul han” mefendisi olduğunu, bu kadıncağızı/ dünyada gezmediği ülke kalmadığın” yüzlerce insan tanıdığını, bunun kadAR tuhaf, aksi ve saldırgan bir insana hiçrastlamadığını” kendisine anlattığınıbelirtti.

Bazen sert bir tepki göstermek de çok eğitici olabiliyor.

Saldırgan insana karşı en doğru tutum, öncelikle onda saygı uyandırmaya çalışmaktır. Zira saldırgan insanlar, ancak saygı duydukları insanlarla iyigeçinmeye çalışırlar. Aslında saldırıya uğradığımızda karakterimiz test ediliyor demektir. Böyle durumlarda soğukkanlılığımızı koruyarak, sakin olmalıyız. Böyle bir tutum bile, saldırgan kişide saygı uyandırmak için yeterlidir.Kaba ve zorba insanlar kendilerine izin verildiği ölçüde kötü davranırlar. Bunlar çoğunlukla kendilerinin dilinden konuşanlara saygı gösterirler.Ne yazık ki kaba biriyle karşı karşıya geldiğimizde bazen en iyi savunma saldırı olabiliyor. Kaba insanın iyi niyetine seslenmek, pek işe yaramaz. Bunlar ancak sert bir tepki gösterildiğinde sinerler. Bu tip insanlara karşı gerektiğinde sesimizi yükseltip sert bir tepki de göstermeliyiz. Sonra da aramıza gerçekçi birmesafe koymalıyız. Nitekim Sadi; “İnsanlarla münasebetiniz, ateşle münasebetiniz gibi olsun. Çok yaklaşmayın yanarsınız, çok uzaklaşmayındonarsınız.” diyor.

Ne yazık ki kaba biriyle karşı karşıya geldiğimizde bazen en iyi savunma saldırı olabiliyor.

Saldırgan insanlar bizi taciz ederler, tahrik edip kışkırtırlar.Fırsat bulurlarsa bize acı vermekten zevk alırlar. Muhtemelenbunlar çocukluklarında o kadar çok ezilmişlerdir. Yaşanmamışbir çocukluk vardır bunların arakalarında. Gerçekte sözlü taciz, bir başkası üzerinde iktidar sahibi olmakarzusundan doğar. Aslında kabalık, zayıf insanın güçlü olmaya çalıştığı bir davtanış şeklidir.

Bir Cevap Yazın