YKS Tercihlerinin Bitmesine Son Saatler… Tavsiyeler | Mezuna Kaldım Ama Açıktan Veya Uzaktan Bölüm Yazmak İstiyorum – Yazmalı Mıyım?

YKS tercihleri 27 Temmuzda başlamış idi, son gün de 8 Ağustos 2023 23.59 yani bugün. An itibariyle 1 saat içinde tercihler yapılacak.

TAVSİYELER

Kafası karışık olanlar için; nasıl olsa puanım sıralamam asla yetmez diyerekten düşünüp tercih yapmamazlık etmeyin, bir deneyin. 2022 YKS zaten daha kolay idi. 2022’ye göre düşünmeyin. 2023’de ülkemizin başına büyük felaketler geldiğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Ayrıca bana sorarsanız psikologların oluşturduğu meslek testleri bulunuyor internette, bölüm konusunda kararsızsanız ona bakabilirsiniz. Yine testanket adlı sitede de güzel meslek testleri bulunuyor.

ASLA ama asla öylesine bölüm yazmayın. Zaman çok önemli iken böyle bir düşüncesizlik yapılmamalı. Anlık heyecana kapılmamalı. Tercih edilen her bölüm, kendi ilgi alanınızla ilgili olmalı. En çok ilgi duyduğunuz alanlar olmalı. Gidip de çok az ilg duyulan bölüm kesinlikle yazılmamalıdır. İstisna olarak; çok zenginsinizdir, hobi olarak okuyorsunuzdur o ayrı konu, orada yöneten sizsiniz. Lakin genel olarak okunan bölüm kişinin hayatını yönlendiriyor, işsizliğine veyahut iş bulmasına sebebiyet veriyor. Bazen insanlar sevdiği alanda bile çok zorlanabiliyorlar. Dersler hayli zor olabiliyor, hal böyleyken rastgele bölüm yazmak saçmalık ve ötesi olacaktır.

Ben de mesela uzaktan bölüm yazmak istediğim için tercihimi yaptım. Hatta bugün öğle saatlerine bıraktım bu işi. Yani mezuna kalmayı düşünmeyenler zaten muhtemelen tercihini çoktan yapmıştır fakat olur da bir kaza, unutkanlık, dikkatsizlik ve benzeri sebeplerle unutmuş olanlar da olabilir.

Son tavsiye olarak da, mezuna kaldınız fakat aynı zamanda uzaktan veyahut açıktan istediğiniz bölüme puanınız sıralamanız yetiyor ya da yakın. Bana sorarsanız bunları tercih edebilirsiniz. Ben öyle yapardım. Çünkü mezuna kalmak yeterince stresli. Kafada planlanıldığı kadar ders çalışılamıyor. Mümkün olmuyor pek. Biraz kafa dağıtmak gerekiyor. E zaten ek olarak ilgi duyulan alan da varsa neden ertelensin ki? Hele ki üst üste mezuna kalanlar özellikle açıktan / uzaktan ayrıyeten istediği bölüm varsa kesinlikle seçmeliler. Ama burada kritik bir nokta var. Nasıl olsa kolaydır ya diyerekten asla rehavete kapılmamak gerekir. Açıköğretim öğrencileri özellikle bunu iyi bilirler ki son yıllarda gerçekten açıktan bölümleri bitirmek de zorlaştı. Hele ki Eskişehir AÖF’de bütünleme yok, sorular da genel olarak zorlayıcı, ücret de hayli fazla. Yani bunun sorumluluğunu almadan asla tercih yapmayı düşünmeyin bile. Burada bir diğer kritik nokta da hedefiniz. Yani çok yüksek hedefiniz varsa bunun uğruna daha fazla zamanınızı geçireceğinizden ötürü, ve zaman yönetiminizi başka derslere de ayıramayacaksanız, tabii ki tercih yapmamalısınız. Bu direkt olarak zamanla ilgili bir konu. 100.000’e girmek isteyen biri ile ilk 100’e girmek isteyen birinin çalışma süresi zaten eşdeğer olamaz.

İstediğiniz bölümü kazanmanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın