Tarkan: Viking Kanı

Tarkan: Viking Kanı, kurgusal karakter Tarkan üzerine yazılmış Viking Kanı isimli çizgi romandan uyarlanan 1971 yapımı fantastik Türk filmi. Mehmet Aslan tarafından yönetilen film Sezgin Burak’ın filmle aynı addaki çizgi romanına sadık kalınarak çekilmiştir. Tarkan serisinin üçüncü filmi olan bu filmde ilk iki film ve devam filmlerinde de olduğu gibi Tarkan karakterini Kartal Tibet canlandırmıştır.

Tarkan: Gümüş Eyer’in devam filmi olan yapımda Tarkan’ın Avrupa Hun İmparatoru Attila’nın kızı Yonca Hatun’u Viking Kumandanı Toro ve Çin Prensesi Lotus’un elinden kurtarma çabaları işlenmektedir.

Film, Karadeniz’in kuzeyi üzerinden gelen Avrupa Hunları’nın başbuğu Attila’nın Avrupa ülkelerini birer birer fethettiği günlerde geçmektedir. Avrupa Orta Çağ’ın karanlıklarında yaşarken İskandinav Yarımadası’nda o devrin en barbar kavmi yaşamaktaydı: Vikingler. Uzun tekneleriyle azgın Kuzey Denizi’ni aşarak güneydeki Avrupa sahillerine inerek buraları merhametsizce talan ediyorlar, her tarafı yakıp yıktıktan sonra canlı ve cansız ganimetleri memleketlerine götürüyorlardı. Avrupa üzerinde esen Hun kasırgası bütün Avrupayı çiğneyip geçmiş ve ülkeleri savunmasız bırakmıştı. Bu durumdan yararlanan Vikingler yağmalarını devam ettiriyorlardı. Çünkü büyük Hun başbuğu Attila fethettiği ülkelerin başına küçük Hun kuvvetleri bırakarak batıya doğru hareket ediyordu. Bundan faydalanan Vikingler fırsat kolluyorlar, zayıf buldukları yere saldırıyorlardı.

Vikinglerin her yere saldırdığı hatta Çinlilerle ittifak kurduğu bu dönemde Attila’nın kızı Yonca Hatun bir Hun kalesine sığınır. Viking Kumandanı Toro da savunmasını zayıf gördüğü kaleye saldırır, Tarkan’ın sadık dostu Kurt’u öldürür ve Yonca Hatun ile kaledeki Hun kadınlarını esir edip kaleyi ateşe verir. Hatta Tarkan’ı da yaralar. Yonca Hatun’u Çin imparatorunun kızı Lotus’a teslim etmek niyetinde olan Toro, Kral Geroya karşı isyan eder ve yeni kral kendisi olur. Devrik kralı ise dev bir ahtapota kurban eder. Ateşe verilen kaleden kurtulan ve zamanla sağlığına kavuşan Tarkan ise Vikinglerin peşinden yola çıkar ve Vikinglere esir düşer. Bu arada Viking Kralı Gero’nun kızı Ursula seferden Viking kalesine döner ve babasının öldürüldüğünü, yeni kralın Toro olduğunu öğrenir. Babası öldürülen Ursula ile Yonca Hatun’u kurtarmak isteyen Tarkan’ın yolları kesişir ve Toro ile Lotus’un peşine düşerler

Tarkan ve Tarkan: Gümüş Eyer ile büyük bir seyirci kitlesi edinen Tarkan serisinin üçüncü filmi olarak 1970’te başlayıp 1971 yılında tamamlanan Sezgin Burak’ın çizdiği Viking Kanı serüveninin çekilmesine karar verilmiştir. Serüvenin sonlandığı aynı yıl çekimlere başlanmış ve 1 Kasım 1971 tarihinde film gösterime girmiştir.

Ören Film stüdyolarında hazırlanıp Acar Film stüdyolarında seslendirilen film Arzu Film ve Tuna Film tarafından dağıtılmıştır. Film, Ertem Eğilmez, Teoman Tümer ve Nahit Ataman’ın yapımcılığında çekilmiştir. Yönetmen koltuğunda ise bir önceki filmde olduğu gibi Mehmet Aslan yer almıştır. Senaryo ise Sadık Şendil tarafından Sezgin Burak’ın eseri üzerine yazılmıştır.

Yapımda yer alan ahtapot sahneleri filme farklılık katmıştır. Filmin uyarlandığı Viking Kanı serüveninde bir cezalandırma unsuru olarak kullanılan ejderha ikonu dönemin teknik yetersizlikleri nedeniyle filme ahtapot olarak aktarılmıştır. Vikingler tarafından idam edilecek kişilerin yem olarak sunulduğu ahtapot dünya sinemasında denizde kullanılan ilk maketlerden biridir.

Maket ahtapotun hareketleri maketin içine giren bir yapım görevlisi tarafından sağlanmış, kollar ise kolların ucuna bağlanan ipler sayesinde hareket ettirilmiştir.

Bir Cevap Yazın