IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi Gerçekten Öldü mü?

Amerikalıların dediğine göre Irak Şam İslam Devleti adlı örgütün Lideri Ebubekir El Bağdadi Amerikan Askerleri tarafından öldürülmüştür. Trump, ABD’nin dün gece Suriye’de yaptığı operasyonda Bağdadi’nin ölü ele geçirildiğini belirterek, “Ebubekir el-Bağdadi öldü. Bir korkak gibi öldü, kaçarak ve ağlayarak.” ifadesini kullandı.

Bağdadi kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattı. DNA sonuçları ölen kişinin o olduğunu teyit etti.” diyen Trump, Türkiye, Rusya, Suriye ve Irak ile koordineli çalıştıklarını belirterek, bu ülkelere teşekkür etti.

Operasyon esnasında hiçbir ABD personelinin ölmediğini aktaran Trump, “Bağdadi çıkmaz bir tünele girdikten sonra öldü. Yol boyunca ağladı ve inledi. 11 küçük çocuk yara almadan evin dışına çıkarıldı. Bağdadi 3 küçük çocuğunu da yanında sürükledi. Onlar da öldü. Tünelin sonuna ulaştığında köpeklerimiz onu takip ediyordu. Yeleğini patlattı ve kendini ve 3 çocuğunu öldürdü.” dedi.

Trump, “Orada yaklaşık 2 saat kaldık. Misyon tamamlandıktan sonra, baskında çok hassas bilgiler ve metaryal ele geçirdik. DEAŞ’ın doğuşu ve gelecek planlarına ait en çok aradığımız bilgileri aldık. Bağdadi’nin ölümü, ABD’nin terörist liderleri amansız arayışını, ayrıca DEAŞ’ı ve diğer terör örgütlerini yenmeye sözünü göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’ın (IŞİD-Irak Şam İslam Devleti) kurucusu Ebubekir el Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından terör örgütünün yeni liderinin Hacı Abdullah el-Afari lakaplı terörist Abdullah Kardaş olacağı iddia edildi.

Peki, Bağdadi gerçekten öldü mü? Amerikalılar Üsame Bin Ladin’i de öldürdüğünü söyledi ama cesede ulaşılamadı. Ne hikmetse Bağdadinin de cesedine ulaşılamadı. Acaba burada bir oyun mu var? Büyük resim aslında farklı mı? Üst akıl ne diyor? Kimine göre Bağdadi Amerikan ajanıydı kimine göre Türk ajanıydı kimine göre Önce ABD tarafından kullanıldı sonra ise ABD tarafından yerine şimdi başkası geçirildi. Her kesimde farklı yorumlar mevcut.

Çarpıcı Bağdadi açıklaması: Abartma, kendi yaratığını öldürdün

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıklamasının ardından İran Enformasyon Bakanı Azari Jahrumi’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Jahrumi, “Çok da abartmayın, kendi yaratığınızı öldürdünüz” ifadelerini kullandı.

‘KENDİ YARATIĞINIZI ÖLDÜRDÜNÜZ”

İran Enformasyon Bakanı Azari Jahrumi, Trump’ın tweetini alıntılayarak yaptığı açıklamada,”Çok da abartmayın, kendi yaratığınızı öldürdünüz” ifadelerini kullandı.

”DEAŞ TERÖRÜNÜN SONUNU GETİRMEYECEK”

Öte yandan, İran Hükümet Sözcüsü Rebii, Twitter hesabı üzerinden DEAŞ elebaşı Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bağdadi’nin ölümü ile birlikte baskıcı ve yok edici terörizmin sona erdiğini ancak terör tehdidinin devam ettiğini belirtti. Bin Ladin’in ölümüyle terörün sona ermediğini hatırlatan Ali Rebi, “Örgüt hala büyümeye ve kendisini göstermeye devam etmekte. Aşırıcı düşüncelerle kendisini göstermekte ve bölgesel petro-dolarlarla büyümektedir. Her iki kaynağın da kurutulması gerek. Bağdadi’nin ölümü de DAEŞ terörünün sonunu getirmeyecektir” dedi.

Bir Cevap Yazın