Manwe Sulimo – LOTR Evreni

Manwe, J.R.R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde kurgusal bir karakter. Ainur’un en soylusu, en bilgesi ve en kudretlisidir. İlim, irfan sahibi ve adaletlidir. Melkor’un kardeşi, Varda’nın kocasıdır. Eru’nun en sevdiği, en kıymetlisi ve düşüncelerini en iyi anlayan Vala’dır. Arda Kralı, Valar Efendisi olarak divanları ve Aratar’ı yönetir. Tahtı Taniquetil’in zirvesindeki Ilmarin’dedir. Oradan tüm Arda’yı izler. Işıkların ve yıldızların hanımı Varda yanında iken kuvveti katlanır, gözleri daha keskinleşir. Manwe çıkıp tahtına gözlerini çevirdiği vakit uzaklara, eğer Varda yanındaysa , gözleri diğer tüm gözlerden daha keskin olur; sislerin ve karanlığın ötesini ve denizlerde fersahlarca ötedekileri görür. Eldar arasında en çok Vanyar’ı sever, şiirlerinden ve şarkılarından zevk alır.

Melkor, Manwe’den korkar ve nefret ederdi. Yüce Ainulindale’de tain edilmiştir krallığı Manwe’nin. Melkor, o andan itibaren çok arzulamıştı o makamı. Vaların yargıçı Mandos, Manwe’ye danışmadan hükümlerini vermezdi. Kudretine ve adaletine güvenirdi.

Soyadı Sulimo’dur. Iluvatar ona bu ismi vermiştir. Anlamı “Arda’nın Nefesi”dir. Gökleri, kuşları, kartalları, kanatları olan her varlığı pek bir sever. Onlar da Manwe’ye itaat ederler. Her çağrısına koşarlar. Tahtının çeversinde ulu kartallar dolaşır. Manwe’nin uşağı, habercisidirler. Ayrıca kartalların efendisi Thorondor dostudur Manwe’nin.

“Manwe’nin Ezgi’si” adlı Ezgi Manwe ile Varda arasındaki aşkı anlatır.

Bir Cevap Yazın