Crysis Nedir? Crysis Tarihçesi

Crysis, Crytek tarafından geliştirilen Electronic Arts tarafından Windows işletim sistemi için dağıtılan bir bilim kurgu birinci şahıs nişancı Video oyunudur. Aynı serideki planlanmış üçlemenin ilk oyunudur.

Crysis Kuzey Amerika’da 13 Kasım 2007’de, Avustralya’da 15 Kasım’da, Avrupa’da 16 Kasım’da, Yeni Zelanda’da 23 Kasım’da ve Rusya’da 29 Kasım’da satışa sunulmuştur.

18 Eylül 2008’de, Crysis’in satışa sunulmasından yaklaşık bir yıl sonra, internet dağıtım servisi Steam aracılığıyla indirilme olanağı sağlanmıştır.

NPD Group ajansı ilk satış rakamlarına göre oyunun ticari başarısızlığa uğradığını saptamıştır. Buna karşın «EA Q3 2008 Earnings Conference Call» (Türkçe: EA 3. Çeyrek 2008 Gelirleri Konferans Görüşmesi) esnasında Crysis oyununun söz konusu finansal çeyrekte dünya çapında 1 milyon kopyadan fazla sattığı bildirmiştir.Haziran 2008 sonunda oyunun dünya çapında 1,5 milyon kopyanın üzerinde bir satış yapmıştır

Crysis ‘teki olaylar Kuzey Kore sahili yakınlarında bulunan adada antik bir uzaylı mekiği keşfedildiği 2020 yılı gelecek kurgusu içerisinde gelişmektedir. Tek oyunculu mücadele bölümü Nomad lakaplı Birleşik Devletler Delta ekibinde görev yapmakta olan Jake Dunn adında bir askerin rolünü takdim etmektedir. Nomad geleceğe ait çeşitli silah ve ekipmanlarla özellikle de bir Nano Giysi (İngilizce: Nano Muscle Suit) ile donanmıştır. Oyuncu Crysis ‘te Kuzey Kore ordusu ve uzaylı düşmanlar karşısında dört farklı konumda savaşmaktadır: Tropik ada ormanı, Buz kürenin içerisi (aynı ormandan oluşmaktadır fakat donmuş bir vaziyettedir), yerçekimi bulunmayan bir uzay gemisi ve Amerikan uçak gemisi.

Crysis’in oyun motoru, CryEngine 2, grafik işleyicisi için yeni API, DirectX 10 kullanmakta ve Crytek’in bu oyunu oluşturmak için kullandığı harita düzenleyicisi Sandbox’u kapsamaktadır.

5 Haziran 2008’de eklenti paketi Crysis Warhead duyurulmuştur. Warhead 18 Eylül 2008’de perakende ve steam olarak satışa sunulmuştur.

Crysis ‘in oynanışı Crytek’in geçmiş oyunlarındaki ana fikre göre hareket etmektedir: örneğin Far Cry. Aksiyon hâlâ ormanda sürmekte ve her oyuncu göreve ilerlerken değişik yollar seçme özgürlüğü tanınmaktadır.

Oynanışın ana özelliklerinde birisi de karakterin giymiş olduğu nano giysidir. Vücudu yaralanmalardan korumanın yanı sıra ortam becerilerini garantilemek için enerjiyi yayma olanağına sahiptir.

Crysis ‘te silahları tadil etme fırsatı bulunmakla beraber çeşitli muharebe alanı koşullarında daha fazla verim almak için değişiklik yapılabilmektedir. Silahlara optik nişangâhlar, Namlu-altı bomba atar, susturucular, taktik fenerler ve duruma uydurmak için diğer ek parçalar takılabilmektedir.

Oyundaki düşmanların sahip olduğu Yapay zekâ (AI) Far Cry ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde geliştirilmiş, daha gerçekçi ve inandırıcı hale getirilmiştir. Düşman askerleri sürekli taktik manevralar kullanmakta, takım halinde çalışmanın, gizlenmenin ve pusuya yatmanın yanı sıra değişen çevre ve koşullara ayak uydurmaktadırlar. Üstelik yapay zekâlı askerler oyuncunun hareketi sonucu çıkan sese tepki göstermektedirler. Düşman askerleri savaşla alakadar olmadıkları zaman tipik yaşamsal davranışlar sergilemektedir. Boşta olduklarında sigara içme, esneme, konuşma, gezintiye çıkma, araç tamir etme, bölgeyi devriye gezme vs davranışlarda bulunmaktadırlar. Bazen bu eylemler oyuncunun erkenden tespit edilip edilmemesine bağlıdır. Eğer Nomad bir görev esnasında düşmanlarca görülmediyse, varılacak noktaya ulaştığında istirahat etmekte olan düşmanlarla karşılaşabilir. Eğer baş kahraman Nomad görülürse alarm çalar ve düşmanlar uyarılır.

Nano giysinin oluşturulması ve tasarlanması fikri oyun tasarım şefi Bernd Diemer’a göre Amerika Birleşik Devletleri Future Force Warrior 2020 askerî programından esinlenilmiştir. Crytek şirketi çalışanı Eric Lagel nano giysi hakkında: “Crysis’teki ana “fiş”lerden birisidir ve bunu çoklu oyuncuya basit şekilde dahil edemeyiz. Nano giysi : diğer oyunlarda bulunmayan tek bir silahtır” şeklinde konuşmuştur.

Nano giysinin ana özelliği: karaktere yeni fırsatlar olanağı sağlayan ve var olanları geliştiren mod işletimidır. Nano giyside 4 mod vardır. Aynı anda sadece bir mod kullanılabilmektedir. İki veya daha fazla mod eş zamanlı olarak çalıştırılması mümkün değildir. Üstelik nano giysi daima dört modda birinde devrede olmak zorunda ve kapanma olanağı yoktur. Devre dışı olması sadece tek oyunculu mücadele sırasında senaryoya göre meydana gelmektedir. Nano giysinin yönetimi ek olarak diğer gelişmiş özelliklere de sahiptir.

Nano giysi devresi:

Maksimum Zırh (İngilizce: maximum armor) : enerji, yaraların onarımı ve giysi korunması için yeniden dağıtılmaktadır. Enerji azami stoka ulaştığında giysi, yeterince büyük darbelere katlanabilmekte, örneğin yakın mevkilerde gerçekleşen bir patlama veya nişancı tüfeği ateşi. Buna rağmen, giysi enerjisi tamamen veya büyük oranda tükenirse alınan herhangi bir darbe, karakterin sağlığını azaltacaktır. Oyuncu karakterinin bir saldırısında bu moddaki giysi süt beyazı renkte bir ışık saçacaktır.

Maksimum Güç (İngilizce: maximum strength) : nano mekanik kas servosundan dolayı, bu mod oyuncu karakterinin kas gücünü artırmaktadır. Söz konusu modun artırmış olduğu kas gücüyle yüksek zıplayışlar gerçekleştirilebilir ve savaş için uygun bir ortam sağlanabilir. Üstelik silah sarsıntısını önleyerek atışlarda esas itibarıyla dengeyi sağlar. Enerji her bir vurulmada, zıplamada ve patlamada azalır. Bu moddaki giysi devamlı olarak yumuşak bir kırmızı ışık saçar.

Maksimum Hız (İngilizce: maximum speed) : merkezî sinir sistemindeki sinapsların hızlanması, sonucu kişinin hareket hızı zorunlu ve geçici olarak artar. Enerji koşma ve yakın çarpışmalar sırasında harcanır, kalan zamanda harcanma olmaz, fakat bu modda normal yürüme hızı biraz fazladır, yeniden silahlanma süresi güç ve zırh modundan daha azdır. Mod uzunlamasına atlamada kullanılan hızı aynı zamanda artırabilmektedir. Mod kullanılırken giysi üzerinde cereyan eden yumuşak bir beyaz ışık saçılır.

Pelerin (İngilizce: cloak) : Oyuncu karakteri neredeyse tamamen ışık altında saydamlaştırırarak fiilen görünmez yapar. Pelerin modunda iken hareket süresince enerji devamlı harcanır. Oyuncu karakteri daha etkin biçimde hareket ederse enerji hemen tükenir. Özellikle de koşmada ve zıplamada enerji en hızlı ve karakterin gizlenmesi ve ilgili faaliyetler sırasında en yavaş harcanır. Pelerin moduyla karakter tamamen görünmez yapmaz, rakipler kendilerine yaklaşan giysinin tamamlayıcı ışınımını fark eder. Kişisel silahlara karşılık çevredeki nesneler karakterin elleriyle taşınabilir ve bu aynı zamanda karakterin tespit edilmesine sebebiyet verebilir. Çevreyle herhangi bir sert etkileşimde, örneğin silahla ateş etmede, bir nesneyi fırtlatmada veya yakın çarpışmalarda pelerin modu devre dışı bırakılır. Enerji sıfıra düşer ve otomatik olarak zırh modu ‘na geçiş yapılır.

Relic bölümü sonunda KUŞ adı verilen uçağa binerken Psycho (Delta ekibi askeri, aşağı bakınız), nano giysinin fiyatı hakkında bir arkadaşına: “Sam amcanın hiç işi yok, senin kıçını korumak için 1 000 000 000 $. harcayacak öyle mi?” demiştir.

Nano giysi, giyen kişi öldüğünde geride herhangi bir iz bırakmamak için kendi kendini yok etme mekanizmasına sahiptir. Bu işlev nano giysiyi rakiplerin ele geçirmesini önlemek için kullanılır.

Nano giysi karakterin sağlığını sürekli iyileştirme yeteneğine sahip olduğu için ilk yardım çantalarına hiç gerek duyulmaz. Ancak, tüm hareketler giysinin yenilenebilir enerji rezervini tüketmektedir; enerji zırh modunda iken daha hızlı şarj edilir. Giysi, oyun içi çarpışmalara önemli bir taktik unsur niteliğindeki fare jesti (İngilizce: Mause gestures) kullanılarak modlar arası geçiş hızlıca yapılabilmektedir. Giysinin maskesi olan kask içersine entegre edilmiş bir baş-üstü göstergeye (İngilizce: Head-Up Display) ayrıca sahiptir, bu gösterge taktik harita ve güncel sağlık durumu gibi verilerin ekrana yansımasını sağlar. Bu sebeple, doğada görünen tüm bilgiler elektroniktir, bazı acil durumlar sırasında boot çıktısı ve görsel bozulma gibi görüntüler ekranda belirir. Çifte radyo, cep bilgisayarı (İngilizce: PDA), görsel-işitsel bilgi kayıt olanağı ve bunun yanı sıra gece görüşü ve (dürbün için geçerli) resim sıklık oranını değişikliği dahil olmak üzere birçok özellik tek oyunculu mücadele bölümünde erişimi mümkündür.

Koreliler Nano giysi’nin ucuz bir kopyasını yapmıştır. Bu kopyalar Amerikalıların Nano giysi’sine göre çok güçsüz kalır. Nomad bir seferde 5 Kore Nano giysili adamı haklamıştır. Onun deyimiyle bu giysiler uyduruk çakma şeylerdir.Özellikle Kore generallerinin üzerinde vardır.

Korelilerin Nano giysi’si Crysis Warhead’de ortaya çıkan Crysis Wars’ta karşı takımın giysisidir. Amerikanlılarla aynı güçtedir.

Oyuncu, çoğu birinci şahıs nişancı tarzı oyunlarda bulunan standart silah yelpazesine erişebilmektedir. Bunların dahilinde hem alışılmış silahlar (tabanca, iki tüfek, çifte ve diğerleri), hem de bilim-kurgu silahları (Gauss silahı), bunun yanında uzaylı silahı olan (İngilizce: MOAC – Molecular Accelerator : Moleküler Hızlandırıcı) bulunmaktadır. Tüm silahlar üzerinde uygun ağızlık (alet, edevatlar) ile değişiklik yapılabilmektedir ve bu cihazlar oyuncuya varsayılan olarak verilebilmekte, ele geçirilen silah ile sağlanmakta veya çok oyunculuda satın alınabilmektedir. Bir kere satın alındı mı sadece ölüm, senaryo veya tek oyunculuda konunun gelişimi sırasında stokların kaybolması ile ortadan kalkabilmektedir. Normal oyun sırasında oyuncu tüfeğine flaş ışığını takarsa, hiçbir zaman kaybolmaz ve oyun ilerlediğinde kullanıma hazır halde olur.

Değişik edevatlar kullanılarak gerçekleştirilen silah modifikasyonu Ray Bütünleme Sistemi (İngilizce: RIS – Rail Integration System) vasıtasıyla yapılabilmektedir. Değiştirmeleri ve yükseltmeleri kapsamaktadır fakat zorunlu tadiller değillerdir. RIS oyundaki tüm kullanılabilir silahlara monte edilmiş (ikmal edilmiş) durumundadır. Özellikle de Picatinny Rayı (İngilizce: Picatinny Rail) silahlarda kullanılmaktadır. RIS’in bu türü günümüzdeki gerçek silahlarının farklı farklı türlerinde bulunmaktadır. Oyun içi silahlarda edevatların takılabildiği dört bağlama noktası vardır: üst (namlu yukarısı) ray, alt (namlu aşağısı) ray, ağızlık ve bağlama noktası ise namlunun sol kısmındadır. Bu sebeple, bazı edevatlar eş zamanlı olarak kullanılmamakta: örneğin, tüfek-altı bomba atar ile bayıltıcı düzenek veya fener ile lazer nişan cihazını aynı anda kullanmak olanaksızdır. Silahların bazı çeşitleri, yapısal özelliklerine uygun raylara sahip değillerdir: örneğin, çifte tüfeğin namlu altı rayı yoktur, dolayısıyla çifteye bir bomba atar monte etmek olanaksızdır.

Oyun seçenekleri temel silah tadili için çok sayıda cihaz olanağı sunmaktadır, hatta bu nedenle değişiklikler oyuncuya çok tuhaf gelebilmektedir. Örnek olarak, 4x ila 10x arasında değişen yaklaştırma olanağına sahip optik nişangâh kısa mesafelerde oldukça etkili olan çifteye takılabilmektedir.

Ek olarak, çoğu silahta atış modu değiştirebilmekte (peş peşe ve tekli atış). Üstelik Crysis diğer yeni nişancı oyunlarda rastlanılan bazı özellikler takdim etmektedir, mesela menüde ön seçim yapmaksızın bomba atmak ve bomba atma gücünü değiştirmek.

Belirtilmesi gereken önemli noktalardan birisi de tek oyunculu’da bulunmayan silahların çok oyunculuda olmasıdır. Bunun dahilinde MOAR (İngilizce: Molecular Arrestor: Moleküler yakalayıcı), tanksavarlar ve anti-personel mayınlar, ve bunun yanı sıra diğer silah ve ekipmanlar oyunda mevcuttur. Çok oyunculudaki Power Struggle’da TAC-topu (İngilizce: TAC – Tactical Atomic Cannon: Taktik Nükleer Top) kullanılarak düşman üssü yerle bir edilebilmektedir.

Crysis ‘te oyuncunun kullanımına açık geniş araç yelpazesi bulunmaktadır. Mevcut kara araçları, hafif ciplerden ağır tanklara kadar çok sayıda teknik araçları kapsamaktadır. Deniz araçları ise hafif motorbotları, hoverkraftları ve deniz otobüslerini kendisine dahil etmektedir. Tüm araçlar (kamyonetler, HMMWV ve hatta tanklar) hızlanma tuşuna basıldığında gereğinden yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Uçak seçimi Kuzey Kore askerî helikopteri ve Amerikan hayalî dikey kalkış ve iniş yeteneğine sahip uçağı: VTOL (İngilizce: Vertical Take-Off and Landing: VTOL) ile sınırlandırılmıştır, her ikisi de küçük askerî müfrezeleri taşıyabilmektedir.

Tekerlekli araçlar bölgesel sistem hasarlarına sahiptir, en kayda değer örnek lastiklerin sürüklenmesidir Tank veya piyade savaş aracı gibi paletli araçlarda paletlerin takrip edilmesi mümkündür. Üstelik oyuncu dış yakıt depolarına ateş ederek infilak etmelerine ve bunu takiben aracın aşınmasına sebebiyet verebilir; yüksek sıcaklıkta tutuşan iskelet tüm aracın kolaylıkla hasar almasına olanak sağlayacaktır. Bir aracın tüm lastikleri delinse bile, yavaş yavaş tekerlekler üzerinde gitmeye devam edebilmektedir. Tahrip olan paletler sebebiyle paletli araçlarda da aynı olaylar yaşanmaktadır. Oyunda mevcut ancak kullanıma açık olmayan araçlar reaktif uçak, kepçeler ve büyük gemiler ayrıca tüm uzaylılar olarak belirtilmektedir.

Oyuncu bir araç içindeyken etrafı hem birinci kişi hem de üçüncü kişi kamerasında izleyebilme fırsatına sahiptir. İkinci bir durum olarak oyuncu, gidiş geliş hattı doğrultusunu yaklaşık 45° sanal kamerayı sağ ve sola çevirmebilmekte, üstelik üçüncü kişi görünümünde sanal kameranın uzaklaştırma yakınlaştırma ayar olanağı bulunmaktadır.

Dikkat çekilmesi gerek önemli bir olay da oyuncunun çok sayıda aracı sadece çok oyunculu modda erişebilmesidir. Örnek olarak helikopter, ısı güdümlü uçaksavar silahı, paletli piyade savaş aracı, tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısı, hoverkraft ve deniz otobüsü gibi teknik araçlar yalnızca çok oyunculu modda erişilmektedir.

Oyunda suda hareket edebilen zırhlı ampifik (İngilizce: Amphibious personnel carrier – APC) adında gizli bir araç bulunmaktadır. Zırhlı personel taşıyıcısı işlevsel olarak piyade savaş aracına, çoğu silahı (otomatik hızlı top ve füze atar) ve taşınabilen kişi sayısı (6 kişi) itibarıyla benzemektedir. Aralarındaki tek farklılık APC’nin paletleri yerine lastiklerinin patlaması ve su üzerinde hareket edebilme yeteneğine sahip olmasıdır.

Bu ulaşım imkânları, anlaşmalı Crysis koleksiyon yayımını satın almış veya EA Store mağazalarından oyunu ön sipariş etmiş ve ayrıca doğrudan satın alanlar APC’yi kullanabilmektedir, çok oyunculu modda diğer türlü bu aracın kullanımı olanaksızdır. Oyuncunun teknik birim alıcısından ayrılmasının ardından alıcının takım üyelerine iyiliği dokunacak ve düşman onu ele geçirme olanağına sahip olacaktır.

Belirtilmesi gereken önemli konulardan birisi de söz konusu aracın oyunun tüm sürümlerinde takdim edildiği ve aracın açıkça kilitli olduğudur. Harita editörü Sandbox 2’de oluşturulan ve editlenen haritalar oyunun tüm sürümlerinde ve sipariş türlerinde serbestçe kullanılabilmektedir.

Oyundaki etkileşimlilik yüksek düzeydedir. Oyun yıkılabilir çevreye ilişkin birçok sanal dünya unsuruna sahiptir. Oyuncu dolaplar, kutular, araç dal ve gövdeleri, kayalar, çeşitli hayvanlar, avandalar, aletler, sayfa artıkları gibi nesneler türlü ortamlarla etkileşimde bulunabilir. Eşyalar ve nesneler kaldırılıp atılabilir (güç modu varken de yokken de) ve yakın çarpışmalarda silah olarak kullanılabilir. Kulübeler tamamiyle yerle bir edilebilir, ağaçlar güç modundayken ateşli silahlarla kesilebilir veya zarar verilebilir. Yapraklar ve ince dallar oyuncu hareketiyle beraber savrulabilir. Oyun, bol fırsatlara rağmen oyuncuyu etkileşimli nesneleri kullanmak için mecbur etmez: Crysis ‘i oynayan bir kişi, dünyadakine benzer işleri yaptığının farkına varmaz. Bu da oyuncunun senaryo dışı tecrübeleri yaşamasına dayanak sağlayan bir oynanış tarzını konuya dahil etmeye yaramaktadır.

Crytek, oyun motoru CryEngine 2 ve alt sistemiyle sıkıca entegre edilmiş kendine özgü tasarımı bulunan CryPhysics fizik motorunu kullanarak yıkılabilir çevre bordası ve yüksek düzey etkileşimlilik oluşturmuştur. Belirtilmesi gereken bir başka konu ise oyunun desteklenmesi ve hatta resmî belirtimlerine dahil edilmesine rağmen Ragdoll fiziği oyunda yer almamıştır. Açıkçası bu, geliştiricilerin oyun yaş sınıflamasını indirgemek için arzuladığının kanıtıdır. Rag doll animasyonu olgusuna rağmen oyunun güncellemesi çıktıktan sonra oyundan silinmiştir

Oyun dört farklı zorluk düzeyine sahiptir: Kolay (İngilizce: easy), Orta (İngilizce: medium), Zor (İngilizce: hard) ve Delta (İngilizce: delta). Zorluk düzeyi artan çoğu nişancı oyununda olduğu gibi düşmanlar tarafından neden olunan hasarı artırmak ve baş kahramanın sağlık stokunu azaltmak için düşman tepkisine ve doğruluğuna önem vermektedir. Crysis ‘te, tüm bunlara ek olarak, oynanışta herhangi bir değişikliğe doğrudan aracılık eden çeşitli HUD zorluk düzeyleri değiştirilebilmektedir.

Bu sebeple, en kolay zorluk düzeyinde iken sağ alt köşedeki kırmızı düzey çizgisinden çevredeki tüm düşmanlar oyuncu karakter yerini tespit edip etmediği izlenebilmektedir, mesela belirteç lal rengini gösterdiğinde muhtemelen üstüne makineli bir silah monte edilmiş bir araç karaktere doğru yaklaşır. En zor düzeyde ise tüm bu özellikler ve çapraz görüş ortadan kaybolur. Bu noktada Crysis taktik nişancı tarzına benzemeye başlar.

Öte yandan, azami zorluk düzeyi seçildiğinde düşmanlar kendi aralarında Korece konuşmaya başlar, bunun sonucunda oyuncu düşmanların maksatlarını anlamada güçlük çeker.

Crysis’teki tema tamamen çizgisel olmasına rağmen çoğu bölümde gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan birçok ek görev ve hedefler vardır. Ancak bu durumda, hedeflerin uygulanması ve başarısızlıklarla sonuçlanması konu üzerinde hiçbir etki doğurmadığından konu yine de çizgisel olarak kabul edilir.

Oynanış tarzı ve tasarımı koşullu olarak iki parçaya ayrılır. İlk parça: serbest oynanışa sahip açık bölümler. İkinci parça: çizgisel oynanış ve “yeni yetme” tasarım bölümleri.

Oyunun ilk kısımlarındaki oynanış ve mekan (bölüm) tasarımı, konuya karşılık, tamamiyle çizgisel değildir. Crysis oyunu (İngilizce: sandbox game) ile doğal oynanışa (İngilizce: emergent gameplay) başvurmaktadır. Oyun, oynayan kişiyi belirli bir yönde tutmaz, bu da oyuncuya yalnızca senaryo dışı deneyimler yaşamasına olanak tanımaktadır.

Nano giysi özellikleri, silah tadilleri, mevcut ulaşım olanakları ve etkileşimli çevrenin dışında Crysis ‘te ilerleme yolunu tamamen oyuncu tarafından seçilme olanağı bulunmaktadır. Örneğin, herhangi bir bölümün tamamını hiçbir düşman öldürmeyerek geçmek oyuncuya kalmıştır.

Bir bilgisayar oyunu olan Crysis, çoğu oyuda olduğu gibi konusunu iki parçaya ayırmak mümkündür: oyun öncesi konu ve oyun sırasında gelişen konu. Buna rağmen diğer oyunlardan ana farkı Crysis’i oynayan vasat oyuncuların oyun öncesi konuyu bilmemesidir. Bilinmeyen başka bir nokta ise ya konuya yardımcı olma eğilimi ya da Half-Life oyunu serisinde olduğu gibi konuyu özellikle saklamalarıdır.

Oyun içinde, oyun öncesi konuya ilişkin tüm verileri toplamak mümkündür. Oyun içi mekanlarda gazete sayfaları bir hayli etrafa saçılmıştır. Oyundaki yapıların kalitesi maksimum düzeye getirilirse kısa mesafelerden bu sayfalara güç bela bakılırabilir ayrıca optik nişangah ve dürbünler kullanılarak gazetedeki manşet, altbaşlıkları ve görselleri net biçimde görmek mümkündür. 2020 yılında Kore mekanlarında Kore’nin kurgusal önderi Kim Jong Juul ‘un portreleri görülebilmektedir. Buna karşın konu hakkındaki en geniş açıklamalar BBC kanalının vermiş olduğu Kuzey Kore’nin jeopolitik alandaki durumu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Lingshan adalarına ilişkin maksatları ve ABD ordularının adanın ele geçirilmesi için yürüttükleri muharebe harekâtları ayrıntıları hakkındaki yayınlarıdır. Radyo alıcıları oyunun değişik bölümlerinde ve aynı zamanda çıkartma yapmakta olan araçlarda bulunabilmektedir.

Crysis ‘te geçen olaylar Filipin denizindeki Lingshan Adaları üzerinde yakın gelecek kurgusu içerisinde geliştirilmiştir. Oyun konusuna halk göre bölgede gelişen çatışmalar hakkında ilk kez alakadar olmuştur.

Konuya göre 2008 yılında Kuzey Kore’de ülke genelinde büyük değişikliklerde yol gösterici olmuş ve birçok ekonomik reformlar yapmış Jong Juul hala görev başındadır. Piyasa ekonomisiyle büyük şehirlerde fiilen bağımsız kuruluşlar oluşturulmuştur; Pyongyang önem itibarıyla ikinci yüksek elektronik teknolojisi merkezi haline gelmiş; Çin’in gelişmiş askeri teknolojisi büyük kısmı temin edilmiştir. Kuzey Kore’nin hesabıyla nükleer silaha sahip olarak politik alanında pek de mümkün görünmeyen durumlarını artırmıştır.

Böylesine başarılı sonuçlar elde edilince, Pasifik Okyanusu’ndaki pozisyonlarını güçlendirmek Kore’nin ilk amacı haline gelmiştir. Kontrol altına kolayca alınabilinecek bir dizi küçük ada devleti Kore’nin dikkatini çekmiştir.

Daha sonraları 2016 yılında Kuzey Kore Lingshan Adaları’nda komünist rejiminin oluşturulmasına yardım etmiştir. Pyongyang kukla hükümetini atayıp birkaç milyon dolar tutarındaki Amerikan mülkiyeti adaların millileştirilmesini açıklamıştır. Daha sonra büyük bir skandal oluşturmuştur fakat askeri çatışma batlatmış ve oradan kaçmayı başarmıştır.

Ağustos 2020’de oyun konusuna göre, Lingshan Adalarındaki göreceli durgunluk yeniden sona ermiştir. Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti hükümeti savaş gemileriyle adayı abluka altına alıp yerel halkı infaz etmiştir. Bu olayları, adadaki sismik aktivitenin doğduğu ve yanardağ patlaması tehlikesi olduğu ve Kore askerlerinin saf insani karakter taşıdığı şeklinde açıklamıştır. Sismik aktivite hakkındaki veriler kısmen doğruluğu kanıtlanmış ki aynı zamanda Hawaii’de sarsıntılar tespit edilmiştir. Buna karşın bilimsel ABD rehberliğine göre bu alanda hiç volkanik aktivite rastlanmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri Devlet Sekreteri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin çalışmalarını sadece fuzulî işgal olarak dikkate alınabileceğini ifade etmiştir.

Yaklaşık olarak bu zamanlarda NASA rehberleri adada şiddetli anormal sıcaklık değişimleri gözlemlemiştir. İlk önce nükleer patlama gerçekleştirme kararı almışlar, bu işi РУМО ile NSA beraber yürütmüşlerdir. “Uluslararası Arkeoloji Birliği” koruması altındaki çalışmalar adadaki söz konusu yapının yanıbaşında keşif seferleri yapan arkeolojistler, bilim adaları ve CIA ajanlarının da katılımıyla yürütülmüştür. Doktor Rosental seferin denetimini üstlenir. Adaya San Diego limanından hareket eden Luska’nın Çağrısı adlı gemi gönderilir.

Kazılar/çalışmalar sırasında antik mekanizeli artefakt/heykel ‘e rastlanılmıştır. Bu “artefakt” dağın merkezinde bulunan bir “Tapınak”a sinyaller yollamaktadır.

Uzmanların gecici hesaplarına göre bu iki bulgular yaklaşık birkaç milyon yıl yaşında olduğu belirtilmiştir.

Bir basın organı arkeolojistlerin sıradışı bulguları hakkında merak uyandırıcı makaleler yayınlamıştır (gazete manşeti — “Dünyanın ünlü arkeolojistleri diğer bir tarih öncesi devirdeki meknize “artefakt”ları açığa çıkardı) ve ada sakinleri gökyüzünde sürekli Tanımlanamayan Uçan Nesne’ler gördüğünü söylemiştir

Koreliler adayı kontrol altına alarak “Rosenthal’ın Keşif Seferi”ni doğrudan üstlenmişlerdir, dikkatlice çalışmalarını denetlemiş ve üyelerini sorguya çekmiştir.

7 Ağustos 2020’de Doktor Rosenthal’ın bu keşif birliğinin aynı zamanda bir parçası olan kızı Helena Rosenthal bulundukları durum hakkında bir yardım çağrısı gönderir. Bu mesajdan sonra adayla bağlantı kesilir.

12 Ağustos 2020’de arkeoloji gemisi Luska’nın çağrısından dikkatlice hazırlanmış bir acil yardım çağrısı alınır.

14 Ağustos 2020’de oyunun konusunda ABD hükümeti kararlı harekâtlara başlar: Lingshan adasındaki durumu açığa kavuşturmak ve yardım çağırısına karşılık vermek amacıyla amacıyla özel kuvvetler Raptor’ın bir parçası olan binbaşı Prophet komutası altındaki beş Delta üyesi adaya gönderilir. Grubun diğer üyeleri “Aztec”, “Jester”, “Nomad” (Başkahraman ve gerçek ismi Jake Dunn) ve “Psycho” takma adlarıyla çağrılmaktadır. Amiral Morisson komutası altındaki personel rekafat gemilerinin de yardımıyla “Oluşum” uçak gemisi temel alınmıştır. Tüm savaş grup adaya acil yakınlıkta fakat Koreliler’i tahrik etmeyecek güvenli bir uzaklıkta bulunmaktadır. Çıkartma harekâtlarında yer alması için Binbaşı Strickland adında bir ordu komutanı atanmıştır. Harekâtların temel amacı, Luska’nın çağrısı gemisinden alınan sinyallerin koordinatları doğrutusunda Rosenthal’ın keşif birliğinin bulunması ve kurtarılması olarak nitelendirilmiştir.

İşte bu noktada oyun başlamaktadır.

Oyunda 11 bölüm bulunmaktadır. Her bölüm iki ada sahiptir. İlk ad “dışa dönük”tür ve oyunculara konu hakkında ön bilgi vermek istenilmiştir ve bölüm yüklenirken görüntülenmektedir. İkinci adı “içe dönük”tür, oyunun mekanizması tarafından kullanılmıştır; örneğin, konsoldan seçilmiş kartı yüklemek için bölümün içe dönük adını girmek gereklidir.

Her bölüm, ayrılmaz bir konum tarafından takdim edilmiştir. Güncel bölümün bitiminin ardından bir sonraki bölümün yüklenmesi ekrana yansır. Yüklenmenin bölümleri takdim edilmemiştir, oyun verileri dinamik olarak tamamlanmaktadır. Her bölümde bazı alt konular vardır. Alt konular bölümün kısımlarına ve konu gelişimine betonlanmamış, temel olarak bağlanmıştır. Bu nedenle oyuncular tüm bölümlere geçebilmekte fakat bölümler birtakım “konu” görevi icra etmemekte ve alt konunun değişikliği meydana gelmemektedir.

Kod adı Nomad (Kimlik Adı: Jake Dunn) olan kahramanız ve kahramanımızın üyesi olduğu Raptor Timi, 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında krize sebep olan Kuzey Kore’nin Lingshan Adaları’nı işgali sebebiyle, bölgeye gönderilen A.B.D. kuvvetleri içinde yer almıştır. A.B.D. Özel Kuvvetleri’ne bağlı olan Raptor Timi, CryNet Şirketi’nin sahibi Jacob Hargrave tarafından yapılan Nano Giysi’ye sahiptir.

Kuzey Kore’nin, Pasifik Okyanusu’ndaki gücünü artırmak amacıyla işgal ettiği Lingshan Adası’nda kazı yapmakta olan Amerikalı arkeolog Doktor David Rosenthal ve ekibi, Kuzey Kore kuvvetlerinin komutanı olan General Ri Chan Kyong tarafından esir alınmıştır. Kyong, ekibin çalışmalarına da el koyarak onların Kuzey Kore için çalışmasını emretmiştir. Bu yüzden Doktor Rosenthal’ın kızı Helena Rosenthal, ekibin Archangel adlı gemisinde ABD’ye bir yardım çağrısı göndermiştir. Bu çağrıdan sonra Rosenthal ve ekibiyle A.B.D. arasında herhangi bir temas gerçekleşememiştir.

Bu yardım çağrısından bir hafta sonra sonra Lingshan Adası açıklarına; USS Constitution (komuta gemisi ve aynı zamanda en büyük gemi), USS Lexington ve USS Maine gibi birçok gemiden oluşan bir ABD donanması ulaşmıştır. 14 Ağustos 2020 tarihindeyse Raptor Timi, askeri bir kargo gemisinden paraşütle atlayarak adaya inmiştir. Ancak belirlenen İniş Bölgesi’ne sadece timin lideri Prophet (Gerçek Adı: Laurence Barnes) ve Psycho (Michael Sykes) inebilmiştir. Jester (Gerçek Adı: Martin Hawker), İniş Bölgesi’nin güneydoğusunda kalan bir kumsaldaki kayaların üzerine inmiştir. Kahramanımız Nomad ise, İniş Sırası’nda kendisine çarpan bir Sef sebebiyle (İngilizcesi Ceph olan bu uzaylı yaratıklar ilerde detaylıca anlatılacaktır) suya sert bir düşüş yapmıştır. Çünkü Nomad’in paraşütü, bu çarpmanın etkisiyle kullanılamaz hale gelmiştir. Daha sonra Nomad, İniş Bölgesi’nin güneyindeki bir kumsala çıkmıştır. Timin diğer üyesi Aztec (Gerçek Adı: Harold Cortez), Nomad’e çarpan Sef’in kendisine de çarpmasından dolayı ormanlık araziye düşmüş ve ağaçlara takılı kalmıştır.

Sef’in çarpmasıyla Nano Giysi’si bozulan Nomad, suya sert bir düşüş yaptıktan sonra kumsala çıkmıştır. Prophet, tim komutanı oluşu sayesinde elinde bulunan teknolojiyle, hemen yanında olmamasına rağmen Nomad’in giysisini onarmıştır. Daha sonra Nomad, üç Kuzey Kore askerini öldürerek kumsalı takip etmiş ve Jester ile buluşmuştur. Jester ve Nomad, orman içlerine doğru ilerlerken Aztec, Prophet’le temas kurmuştur. Aztec; kendisine bir şeyin sert bir şekilde çarptığını ve ardından ormanlık alana düşerek ağaçlara takıldığını söylemiştir. Ayrıca ağaçların hemen altında dört kişilik bir Kore devriyesi olduğunu söylemiştir. Prophet, Aztec ile görüşürken bir Sef, önce dört kişilik Kore devriyesini öldürmüş ardından da Aztec’e saldırarak Nano Giysi’ye rağmen onu parçalamıştır. Nitekim Aztec’in bulunduğu yere ulaşan Nomad ve Jester, önce dört ölü Koreli ile, ardından da Aztec’in cesediyle karşılaşmıştır. Aztec’in öldüğünü öğrenen Prophet, Koreliler’in eline geçmemesi için onun Nano Giysi’sini buharlaştırmıştır. Sonra da Jester’a, Aztec’in ekipmanlarını alması ve izlerini yok etmesini, Nomad’e ise İniş Bölgesi’ne gelmesini emretmiştir.

İniş Bölgesi’ne doğru giden Nomad, ormandan tekrar deniz kıyısına ulaşmış ve Prophet’ın emriyle buradaki bir evin hemen yanında bulunan Kuzey Koreliler’e ait sinyal kesici cihazı etkisiz hale getirmiştir. Bu sırada bölgedeki bazı Koreliler’i de öldüren Nomad (Nomad’in Kuzey Koreliler’le çatışmaya girip girmemesi oyuncu seçimine bağlıdır), İniş Bölgesi’ne ulaşmıştır. Kendisinden önce Koreliler’in vardığı İniş Bölgesi’den sonra (Nomad’in burada Kuzey Koreliler’le çatışmaya girip girmemesi oyuncu seçimine bağlıdır), deniz kıyısındaki bir falezin üzerinde bulunan Kuzey Kore Komuta Karargahı’na sızmıştır. Nomad, adada bulunan Koreli kuvvetlerin komutanının General Kyong olduğunu içeren bir istihbaratı elde etmiştir (Nomad’in burada Kuzey Koreliler’le çatışmaya girip girmemesi oyuncu seçimine bağlıdır).

Nomad, karargahtan ayrıldıktan sonra bir Kuzey Kore kontrol noktasını basarak birçok Kore askerini öldürmüştür. Buradaki savunma hattınıda aşan Nomad, ekibiyle buluşmuştur. Ekibi, Rosenthal’ın yardım sinyali gönderdiği “Archangel” adlı gemiyi, çok ilginç bir durumda bulmuştur. Jester, geminin durumunu “Adamlar gemiyi park ederken biraz zorlanmışlar galiba?” diye iğrenç bir espri yaparak belirtmiştir. Çünkü gemi, ormanın ortasında ve buzlarla kaplı durumdadır. Bu yüzden tedirginlik içine giren ekip, adada Koreliler’den başka bir gücün de olduğundan şüphelenmeye başlamışlardır. Geminin yanında bulunan kutuları karıştıran Psycho, topografik bir harita bulmuştur. Bu haritadaki işaretli yeri gören Prophet, Rosenthal ve ekibinin tutulduğu Kazı Alanı’nın burası olduğunu düşünerek bunu, diğerlerine söylemiştir. Ancak Psycho “Nasıl bu kadar eminsin?” diyerek Prophet’e tepki göstermiş, Prophet’ın ekibe hiçbir şey söylemediğini söylerek Prophet’la tartışmaya girmiştir. Jester’da tartışmaya katılarak “Evet ya! Ne zamandan beri koduğumun Koreliler’i dondurucu silaha sahip oldular? Aztec’e yakından baktım, onu parçalamışlar, ikiye ayırmışlar. Yani burada başka bir şeyler var.” demiştir.

Bu sırada bir Sef, geminin arkasından gelerek koca gemiyi parçalamış ve Jester’ı kaçırmıştır. Bunun üzerine ekip, Sef’in peşine düşmüştür. Jester’ı kaçıran Sef ise, ormanda karşısına çıkan bir Kore devriyesini yok ederek yoluna devam etmiştir.

Ekibin geriye kalan savaşçılar geminin yanıbaşında kaçırılan Jester’i bir Kore kampı yakınlarında bulurlar. Hatta Kuzey kore kampı haberleşme sisteminden keşif alanında bazı kazıların yapıldığından ve Kore birliklerinin köyde birisini rehin olarak tututtuklarından haberdar olurlar. Nomad ve Psycho köye sızar ve rehineyi serbest bırakır. Rehine Asyalı görünümlüdür ve rehinenin bir CIA ajanı olduğu ortaya çıkar. Rehine, Luskan’ın Çağrısından herhangi bir sinyal göndermediklerini; ayrıca gemide ne olup bittiğini bilmediğini söyler. Aynı zamanda keşif birliğinin bir üyesinin (Badovski: ormanda oyuncu karakteri tarafından donmuş cesedi bulunur) ölümü hakkında konuşur ve diğerlerinin kazı alanında tutulduğunu doğrular. Psycho rehineyi güvenli bir tahliye noktasına götürür ve Prophet ile Nomad kazı alanına doğru yola çıkarlar.

Nomad, Prophet’ın dediği yere geldikten sonra Prophet’le araştırmaya çıkar. Fakat yürürlerken birden giysilerinde arıza oluşmaya başlar ve bir uzaylı Prophet’ı kaçırır. Bu sırada Binbaşı Stıckland, Nomad ile iletişim kurar. Prophet kaçırıldığı için Stickland başa geçer. Nomad’in Dr. Rosental adlı bir arkeoloğu bulması ve korelilerden kurtarması gerekir. Fakat Rosental yanındaki bulunan bir uzaylıyı durdurmak için kendini feda eder. Senaryo .

5 Ekim 2011 tarihinde Crytek tarafından Crysis serisinin ilk oyunu CryEngine 3 teknolojisi kullanılarak konsollara uygun hale getirildikten sonra yeniden yayınlandı. Yayından sonra Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarında Crysis satışa sunuldu.

Bir Cevap Yazın