Yüzüklerin Efendisi Ölülerin Yolu

Ölülerin Yolu, Beyaz Dağlar’ın içinden geçen hayaletli bir yoldur. Yüzük Savaşı sırasında Aragorn, Rohan’dan Gondor’a giderken bu yolu kullanmıştır.

Yol, antik taşlardan oluşan bir hat üzerinde devam eder ve kişiyi Dimholt’a yönlendirir. Geniş yol, büyük, boş bir araziye varana kadar devam eder. Bu mağaranın içinde, zengince kuşanmış, başında altından bir taç bulunan bir iskelet bulunur. Yanında duran taş kapıdan bir kez içeri girmeyi deneyen, kemikten elleri hala taş çatlakların arasında, kırık kılıcı ise yanında uzanan bir iskelet. Yol, bu noktadan sonra nihayet sessizliği bozan bir su birikintisi ve geniş, yüksek kemerli olan güney çıkışına giden yola kadar devam eder. Sonrasında ise yol, dik uçurumların arasından Morthrond Vadisi’ne kadar devam eder.

8 Mart 3019 yılında, Orthanc’ı kullanarak Gondor’a gelen büyük bir tehdit olduğunu öğrenmesi ve Elrond’tan da bu yol hakkında bir hatırlatma alması üzerine Legolas, Gimli ve Gri Birlik ile birlikte Aragorn bu yoldan geçmiştir. Yol boyunca bilmedikleri bir dilde fısıltılar duymuşlardır.

Mağaraların kapısının önüne geldiklerinde, yoldaşlarının korkularını yenmesi ve içeri girmeleri Aragorn’un gücü ve dirayeti sayesinde olmuştur. Erech Taşı’nın üzerine geldiklerinde Aragorn, sancağını açmış ve Isildur’un Varisi olduğunu belirterek “Yemininizi tutmanızı emrediyorum sizlere!” şeklinde ölülerden yardım istemiştir. Ölüler, bu emre boyun eğerek yeminlerini tutmuş, huzura kavuşmuşlardır.

Bir Cevap Yazın