LOTR: Elrond’un Hayatı

Irk: Yarıelf

Dil: Sindarin, Westron

Cinsiyeti: Erkek

Kültür: Sindar-Edain

Doğum Tarihi: 1.Çağ 532

Orta Dünya’dan Ayrılış Tarihi: 3.Çağ’ın 3021. yılında Batı’ya yelken açmıştır.
İkamet Ettiği Yerler: Sirion Limanları, Lindon, Ayrıkvadi

Ebeveynleri: Eärendil ve Elwing

Kardeşi: Elros

Eşi ve Çocukları: Celebrian; Elladan, Elrohir, Arwen

Diğer İsimler: Peredhil

Ünvanı: Ayrıkvadi Lordu, Vilya’nın Taşıyıcı’sı


Elrond İkinci ve Üçüncü Çağlar’da Orta Dünya’da yaşayan en bilge ve güçlü elflerden biriydi. Sauron’a karşı savaşmıştı ve Güç Yüzük’ünün yok edilip Sauron’u yok etme kararı onun topladığı divanda alınmıştı. Elrond elflere özgü olan ölümsüz hayatı seçmiştive Üçüncü Çağ’ın sonunda Orta Dünya’dan ayrıldı, ama arkasında sevgili kızı Arwen’i bıraktı.Elrond ve kardeşi Elros Birinci Çağ’ın bitişinden 58 yıl önce doğmuştu. Birinci Çağ’a ait sağlam ve kesin bir kronoloji bulunmamaktadır. Ancak Yılların Öyküsü’nün bir versiyonun da 532 yılında doğdukları yazar.İki kardeşin babası denizci Earendil ve anneleri Elwing’ti. Earendil yarı elfti. Annesi Idril bir elf, babası Tuor bir insandı. Elwing’in annesi Nimloth bir elf babası Dior ise Beren ile Luthien’in oğluydu.Elrond ve Elros Orta Dünya’da doğdu. Aileleri Beleriand’ın güneybatı kıyısında Sirion Nehri’nin kenarında yaşıyordu. Earendil uzakta denizlerdeyken Feanor’un oğulları Elwing’de bulunan Silmaril’i aramak için Sirion Limanları’na saldırdı. Elrond ve Elros esir alındı. Feanor’un oğlu Maglor onlara acıdı ve hayatlarını bağışladı.Elwing Silmaril’le birlikte kaçtı ve Earendil’in gemisini buldu.


Çocuklarının kaybı yüzünden ümitsizliğe kapıldılar ve bir daha Orta Dünya’ya dönmediler. Birlikte Ölümsüz Diyar’a doğru yelken açtılar. Earendil Morgoth’a karşı Valar’dan yardım istedi. Birinci Çağ’ın sonunda Valar’ın ordusu Morgoth’u Gazap Savaşı’nda alt etti.Vala Manwe, Earendil ve Elwing’in, Elrond ve Elros’un ve onların soyundan gelenlerin Elf ya da insan ırkına ait olmalarını seçebileceklerine karar verdi. Earendil ve Elwing Elf ırkını seçtiler ve ölmeyen diyarda kaldılar.Elrond ve Elros da aileleri gibi aynı seçimle yüzleşti. Elros insanların kaderi olan ölümlü hayatı seçti ve Numenor’un ilk kralı oldu. Elros 500 yıl yaşadı ve İkinci Çağ’ın 442’inci yılında öldü.Elrond ise elflerin kaderini seçti. Ölümsüzdü ve Ölümsüz Diyar’a yelken açabilirdi ama Orta Dünya’da kral Gil-galad ile kalmaya karar verdi. Lindon’da ikamet ettiler. Burası Mavi Dağlar’ın batısında kalıyordu. Gazap Savaşı’nda harabeye dönmeden önce Beleriand’ın parçasıydı.Gil-galad ve Elrond’un uyarılarına rağmen Sauron Elf demircilerine Güç Yüzükleri’ni yaptırmaya ikna etti. 1500 yılı civarında Güç Yüzükleri’nin yapımı başladı. 1600 yılı civarında Sauron hepsine hükmedecek Tek Yüzük’ü dövdü ve Celemrimbor kandırıldıklarını fark etti ve elfler için yapılan üç yüzüğü Sauron’dan sakladı. Vilya yani Hava Yüzüğü Gil-galad’a verildi.Sauron 1695 yılında Eregion’a saldırdı. Elrond onu durdurmak için destek güçlerini yolladı, ama çok geç kalmıştı. Eregion yok edildi. Hayatta kalanları toparlayıp kuzeye doğru geri çekildi. 1697 yılında Ayrıkvadi’yi buldu.1701 yılında elfler bir divan topladı ve Ayrıkvadi’nin doğu Eriador’daki sığınakları olmasına karar verdi. Hava Yüzüğü Vilya’nın Elrond’a Gil-Galad tarafından bu zamanlarda verildiği düşünülür.Elrond Dagorlad Savaşı’nda savaştı. Hüküm Dağı’nın eteklerinde savaşırken Gil-galad ve Elendil öldürülmüştü.

Elendil’in oğlu Isildur Tek Yüzük’ü Sauron’dan almıştı. Elrond yüzüğü ateşe atması için Isildur’u dağın kalbine götürdü, ama Isildur yüzüğü kendine sakladı.Isildur orklar tarafından öldürüldü. Ancak genç oğlu Valandil Ayrıkvadi’de kaldı. Üçüncü Çağ sürerken Elrond Isildur’un varislerine yardım edip sığınacak yer vermeyi sürdürdü. Bir gün Isildur’un soyundan gelen birinin Orta Dünya’nın kaderinde çok önemli bir rol oynayacağını biliyordu.Üçüncü Çağ’ın 109’uncu yılında Elrond, Galadriel ve Celeborn’un kızı Celebrian ile evlendi. Oğulları Eladan ve Elrohir 130 yılında doğdu. Kızları Arwen ise 241 yılında doğdu.1409 yılında Angmar güçleri Üç Dunedain Krallığı’na saldırdı.Ayrıkvadi’den ve Lothlorien’den yardıma gelenElfler Gri Limanlar’da Cirdan’ın güçlerine katıldılar.1975’teki Fornost Savaşı’ndan sonra sonunda Nazgul Efendisi Eriador’dan sürüldü. Elrond Ayrıkvadi’de gençliklerinde Dunedain reislerinin oğullarına baktı.Elrond Ak Divan’ın bir üyesiydi. Bu divan Galadriel, Cirdan, Gri Gandalf ve daha sonradan başkanları olacak Ak Saruman’ı kapsıyordu.2509 yılında Celebrian Lothlorien’e giderken orklar tarafından esir alındı. Oğulları Eladan ve Elrohir onu bulup kurtardı, ama Celebrian 2510 yılında yaraları yüzünden denizin ötesine geçmek zorunda kaldı.2851 yılında Ak Divan tekrar toplandı. Gandalf Dol Guldur’da Sauron’un yeniden güçlendiğini söyledi, ama Saruman tek yüzüğün sular altında kaldığının ve tekrar bulunamayacağını söyledi ve divan beklemeyi kabul etti, ama Elrond kuşkuluydu.2933 yılında Elrond babası orklar tarafından öldürülen iki yaşındaki Aragorn’u evine getirdi. Onu kendi oğlu gibi sevdi.Aragorn 20 yaşına geldiğinde Elrond ona Isildur’un Varisi olduğunu söyledi. Ona Barahir’in Yüzüğü’nü ve Narsil’in parçalarını verdi; fakat Aragorn daha kral olmaya hazır değildi.Arwen o sıralarda babasını ziyaret ediyordu. Aragorn onu ilk gördüğünde aşık oldu. Elrond bunu fark etti. Bunun bir sorun olacağını biliyordu; çünkü Aragorn Arwen ile evlenirse Arwen insanların kaderini seçmiş olacak ve ölümsüzlüğünden vazgeçecekti.Aragorn ve Arwen 2980 yılında evleneceklerine karar verdiler (bir nevi nişanlandılar). Elrond bunu duyunca üzüntüye düştü ve Aragorn’la konuştu.3002 yılında Bilbo Baggins Elrond’un misafiri olarak Ayrıkvadi’ye geldi. 3009 yılında Arwen Lothlorien’den eve dönmesi için babasından çağrı aldı.3018 yılında Ekim’in 18’inde Frodo’nun Nazguller tarafından izlendiği haberi Elrond’a ulaştı. Ertesi gün Glorfindel onu bulmak için gönderildi.

Elrond Frodo’yu kurtarmak için nehirdeki suları yükselterek Nazgulleri eli boş Mordor’a gönderdi. Frodo zehirli Morgul bıçağı yüzünden ciddi bir şekilde yaralanmıştı, ama Elrond’un hüneri sayesinde iyileşti.25 Ekim’de Elrond’un divanı toplandı. Legolas, Aragorn, Gimli, Frodo, Gandalf, Boromir, Glorfindel ve birkaç kişi daha katılmıştı. Divanda Orta Dünya’nın kaderini değiştirecek tek yüzüğün Hobbit Frodo tarafından taşınmasına karar verildi ve dokuz kişiden oluşan Yüzük Kardeşliği toplandı. Bu kişiler arasında Frodo’nun en sadık hizmetkarı ve en iyi dostu Samwise Gamgee, Aragorn, Gandalf, Gimli, Legolas, Boromir ile Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took adında iki de hobbit vardı. Yüzük yok edilmeye gönderildi.Frodo’ya zaman kazandırmak amacıyla Kara Kapılar’a ordular gönderildi. Bu esnada yüzük yok edildi ve Sauron sonsuza dek ortadan kalktı.Aragorn Mayısın birinde taç giydi.Aragorn ve Arwen yılortası gününde evlendiler. Elrond elflerle birlikte Orta Dünya’dan ayrılıp ölmeyen diyara yelken açacaktı. Ama Arwen insanların kaderini seçtiği için ölene dek Orta Dünya’da kalacaktı. Elladan ve Elrohir’in kararları bilinmiyor. Ancak Dördüncü Çağ’ın bir kısmında Orta Dünya’da kaldıkları söylenir. 3021 yılında 22 Ekim’de Frodo Gri Limanlar’a doğru yola çıktı.Orta Dünya’da 6520 yıl yaşayan Elrond, Üçüncü Çağ’ın 3021. yılında eşi Celebrian’a kavuşacağı Ölmeyen Diyar’a yelken açtı.

Bir Cevap Yazın