Başkalarını Takmayın, Doğrunun Peşinden Gidin!

En karmaşık problemleri rahatça çözebilenler dahil, tanıdığım çoğu insan, hayatlarında iplik iplik dokuyup başkalarına öğrettikleri sonuçların yanlış olduğunu itiraf etmek zorunda kalsalar, en basit ve en çarpıcı gerçekleri bile nadiren kabul ederler. / Leo Tolstoy

Uzmanlar yeni fikirlere karşı çok katıdır. Gerçekleri tercih ederler. Onların gerçeklerine meydan okuyan fikirler tehlikelidir. Eğer yeni fikir tutarsa, artık uzmanlıkları geçerli olmaz. Uzmanlar birçok yeni fikri öldürmüştür. Alfred Wegner akıllı bir adamdı. Bir gökbilimci ve meteorolog olarak eğitim görmüş, ve bir kutup araştırmacısı olarak bazı deneyimler kazanmıştı. Ama jeofizik diploması yoktu. Bu bir talihsizlikti, çünkü jeofiziğe önemli bir katkı yapmıştı. Alfred Wegner’in önemli bir fikri vardı; gerçek bir devrim sayılırdı. Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika ve Avrupa kıtalarının bir bulmacanın parçaları gibi birbirine uyduğunu fark etmişti. Kıyılardaki jeolojik formasyonlar bile birbirine uymaktaydı. Wegner birbirlerinden kopmadan önce kıtaların tek bir büyük kıta halinde olduğundan emindi. Bu parlak bir düşünceydi. Fakat Wegner bebeklik çağındaki fikrini uzmanlara anlatırken bazı hatalar yaptı. Uzman jeofizikçiler hemen bu küçük hataların üstüne atladılar. Kendi alanlarındaki en önemli gelişmeyi kötüleyerek, henüz tam olgunlaşmamış bu fikri paramparça ettiler. Sonuçta Wegner’in devrimci düşüncesi kendisiyle birlikte öldü. Onlarca yıl sonra jeofizik bilimi Wegner’in hareket eden kıtalar fikrinin bu kez jeofizikçiler tarafından tekrar ortaya atılmasına elverecek kadar gelişti. Artık kanıtların ağırlığı tartışılmazdı. Şimdi Wegner’in tezi jeo- 1 :fiziğin temelini teşkil etmektedir. Modern ders kitapları; kuramı açıklar, ama çoklukla bu fikri ilk olarak bir meteoroloğun ortaya attığını belirtmeyi ihmal eder.

En akıllı insanlar bile hata yapabilirler. Isaac Newton boylamların belirlenmesinde saatlerin kullanılmasına şiddetle karşı çıkmıştı. Denizde kullanılan saatlerinin kullanışsız olduğunu düşünüyordu. Neyse ki, John Harrison çağın en büyük beynine karşı çıkmaktan çekinmedi. Araştırmaları yıllarca sürdü, ama sonunda gemilerin yalpalamasından, sıcaklık değişmelerinden, veya kurulmaktan etkilenmeyen, mükemmel hale getirilmiş küçük, hassas bir saat ortaya çıkarmayı başardı. Bu saat; uydu tabanlı konum belirleme sistemleri onun yerini alıncaya kadar, boylamların hesaplanmasında birkaç yüzyıl boyunca kullanılan teknolojinin ta kendisiydi. Uzmanların geleneksel bilgi birikimi çok fazladır, ama yeni fikirleri kabul etmekte kötü bir karneleri vardır.

İşte birkaç örnek: “Louis Pasteur’ün mikroplarla ilgili teorisi saçma bir hayaldir.”

-Pierre Bachet, fizyoloji profesörü, 1872

Bu ‘telefonun’ o kadar çok kusuru var ki, bir iletişim aracı olarak ciddiye alınması olanaksız. Bu alet bizim için doğuştan değersizdir. -Internal Western Union andıcı, 1876

Havadan ağır, uçan makineler yapmak imkansızdır. -Lord Kelvin, Royal Society başkanı, 1895

Aktörlerin konuşmasını duymak isteyen de kim? -Warner Brothers’dan H. M. Warner, 1927

Uzmanlar fikirlerinizle alay ettiği zaman huzursuzluğa kapılmayın. Bir zamanlar yüz Nazi profesörü Einste­ in’ın kuramlarına hücum eden bir kitap yazmışlardı. Einstein sadece omuzlarını silkip, “Eğer hatalı olsaydım, bunu kanıtlamaya bir profesörün gücü bile yeterdi,” de­mişti. Uzmanların fikrinizi küçümsemek için yeterli nedeni olacaktır. Kendilerini (ve sizi) sizin çılgın olduğunuza ikna edeceklerdir. Eğer fikrinizi bir çözüm haline getirmek istiyorsanız kendinizi buna adamalısınız. Uzmanların alaylı sözlerini fikrinizden uzak tutmak için, onlara bundan bahsetmeyin. Eğer fark edecek olurlarsa, bunun sadece bir alıştırma olduğunu belirtn. Başarılı olmayı ummadığınızı, ama başarısızlıktan ilginç bir şeyler öğrenebileceğinizi sandığınızı söyleyin. Merak duyguları olmadığı için onları ayıplayın. Sonra fikrinizi hayata geçirin ve doğruluğunu kanıtlayın. Uzmanlar kendiliğinden etrafınıza toplanacaktır. Dr. Barbara McClintock otuz yıldır ihmal edilen bir kromozomun üstüne atlayarak genler üzerindeki devrimci çalışmasının ardından sonunda Nobel tıp ödülünü kazandı. Uzmanla’­rın”onun ne yaptığını anlayabilmesi epey uzun sürdü.

Bir Cevap Yazın