Anakin Skywalker Neden Karanlık Tarafa Geçti?

Anakin’in Karanlık tarafa geçmesindeki sebeplerin bazıları şunlardır:

1-) Konseyin Gerici Fikirleri!

Konsey yeniliğe açık değildi. Gücü adeta kısıtlıyordu. Anakin ise gizemleri çözmek istiyordu. Hatta Anakin’in jedi olmasını sağlayan Qui-gon jinn de bu yüzden konseye alınmamıştı ve adı asiye çıkmıştı. Qui-gon jinn anakin gibi her zaman sorguluyor, düşünüyordu, konseyi eleştirirdi fakat asla Anakin gibi direkt olarak ihanet etmedi.

2-) Güç İsteği

Anakin güç elde etmek istiyordu. Bu yüzden de gücün sınırsız olduğu SİTH tarafına geçişi çokta zor olmadı.

3-) Anakin Ailesini kurtarmak istiyordu!

Anakin önce annesini kurtarmak istedi fakat bunu yapamadı. Sonra ise Padmeyi kurtarmak istedi. Padme’yi Annesi gibi kaybetmemek içinde tüm gücünü kullanmak istiyordu, gücün ilerisini keşfetmek istiyordu fakat konsey buna karşıydı. Anakin’in de böylece karanlık tarafa geçişi kolaylaştı.

4-) Anakin’in çocukluğu

Anakin köleydi. Hatta annesi de köleydi. Tek hayali kölelikten kurtulmaktı. Jedi tarikatı ise adeta köleci bir zihniyet ile yönetiliyordu. Sorgulamak yok sadece itaat etmek vardı. Kibre karşıydılar fakat kendilerini o kadar yüce görüyorlardı ki kibirlerinde yanlarındaki Sith Lordu Palpatine’i bile farkemediler. Anakin’in Karanlığa geçmesine şaşırmamak lazım.

5-) Palpatin’in baba gibi davranması fakat Konsey’in düşman gibi davranması

Konsey Anakin’e sevecen yaklaşmıyordu. Anakin’den hep şüphe duyuyorlardı. Palpatine yani Darth Sidious ise Anakin’e hep babacan şekilde yaklaşıyor, onu koruyor hatta onun dertlerini dinliyordu. Böyle bir durumda da Anakin inandığı tüm değerlere ihanet etmeye zorlandı.

Şimdi ise Darth Vader Yükselişi ve Düşüşü adlı kitaptan alıntı yapacağım. İyi Okumalar…

Klon Savaşlarının bitmesinden yirmi üç yıl sonra bile Darth Vader, Anakin Skywalker’ın, Şansölye Palpatine’le Opera House’da buluşmasını rahatlıkla hatırlayabiliyordu. O sırada henüz Palpatine’in Sith Lordu Darth Sidious olduğunu fark etmese de Anakin Skywalker’ın, Sith’lerin gizemlerini öğrenmeye karar verdiği an o andı…

O anda Anakin tek istediğinin karısını kurtarmaya yardım edecek güçleri kazanmak olduğuna inanmıştı. Karanlık tarafa geçmek istemiyordu. Operadaki görüşmenin ardından da soylu bir şekilde davranmaya devam etmişti. Jedi Konseyi, Utapau’da General Grievous’un peşine düşmek için onun yerine Obi-Wan’ı seçip kendisini tekrar aşağılamış olduğunda bile Anakin, kendini beğenmişliği için özür dilemişti. Palpatine’in Darth Plagueis’i öldüren Sith Lordu olduğunu ve Şansölye’nin, General Girevous’un ölümünün ardından bile elindeki gücü hiç de bırakmaya niyeti olmadığını öğrendiği zaman ise Anakin, derhal bu bilgiyi Mace Windu’yla paylaşmış, o da Jedi’lardan oluşan bir grupla Palpatine’le ilgilenmeye gitmişti. Anakin doğru olan şeyi yapmıştı. Ama Anakin, Padme’yi kurtarmanın tek yolunun Palpatine’in sahip olduğu gizemli bilgiler olduğunu düşündüğü için Mace Windu’nun Sith Lordu’nu öldürmesine izin verememişti. Palpatine’in, Mace Windu’nun üzerine Sith yıldırımı göndermesine göz yummuş ve Coruscant’taki tüm Jedi’lara ihanet ederek Palpatine’e bağlılık bildirmişti.

Sith Lordu’nun yeni çırağı olarak, Jedi Tapınağı’ndaki tüm Jedi’ları öldürmek için yola çıkmadan önce Darth Vader adını almıştı. Şimdi yıllar sonra Vader, o gün öldürdüğü tüm Jedi’ları düşündü; Palpatine’in ofisinin penceresinden düşen Mace Windu’nun yüzündeki şaşkın ifadeyi ve küçük Jedi’ların ve onların öğretmenlerinin çığlıklarını; pişmanlık duymuyordu. Bir Jedi’yken nasıl elinden gelenin en iyisini yapmışsa Palpatine’in çırağı olarak yaptıklarının da yapılması gereken en doğru şey olduğuna inanıyordu. Vader, ayrılıkçı liderleri saklandıkları yer olan Mustafar sisteminde ortadan kaldırmak için yola çıktığında Jedi Tapınağı’ndan hâlâ dumanlar yükseliyordu. Diğer taraftan Palpatine de tüm klon birliklerine Jedi generallerini öldürmeleri yönünde bir emir göndermiş ve Senato’ya Ayrılıkçılar’ın ortadan kaldırıldığını ve Jedi ayaklanmasının da bastırıldığını bildirmişti. Palpatine, çılgın alkışlar eşliğinde Cumhuriyet’in bundan böyle İlk Galaksi İmparatorluğu haline geldiğini ilan etmişti.

Palpatine’in yeni çırağı, ayrılıkçı liderleri öldürdükten sonra Mustafar’daki dağ kalesinden dışarı çıktığında altında akan lav seline baktı. Aldığı canlar için üzülmüyordu. Ama eski halini, Jedi olmayı hayal eden çocuğu, kaybettiğini düşününce gözyaşlarına hakim olamadı. Anakin Skywalker artık yoktu.

Bir Cevap Yazın