Besinlerle İlgili 6 Kural

Besinlerle İlgili 6 Kural

Gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerini önlemek için besinleri tüketirken aşağıdaki altı kurala uymalısınız.

1. Proteini sadece sebzeyle tüketin. Protein, sadece sebzeyle tüketildiğinde daha kolay sindiriliyor.

2. Pirinç, tahıl, ekmek, patates, makarna, un gibi nişastalı gıdaları sadece sebzeyle tüketin. Nişasta, sebzeyle daha kolay sindiriliyor. Sandviç yerken, tam tahıllı ekmeğin içine marul, domates ya da avokado koyun.

3. Öğünlerden iki saat önce ya da sonra meyve yiyin. Meyvedeki enzim meyveyi tek başına yediğiniz zaman daha kolay sindiriliyor.

4. Pirinç ve fasulyeyi beraber yiyin. Dünyanın her yerinde çeşitli pirinç ve fasulye yemekleri vardır. Bu iki besin, birleştiler zaman gerekli olan büyün amino asitleri içeren proteine sahip oluyor. Bunun yerine hayvansal protein de tüketebilirsiniz. 

5. Omega 3 ve Omega 6 yağlarını protein ile tüketin. Vücudun proteini tek başına sindirmesi zordur, Omega yaşlarıyla birleşen proteini ise daha kolay hazmeder. Somon, sardalya ve uskumruda bu yağlardan bolca bulunur. Sağlık ürünleri satan dükkanlarda keten tohumu yağı alıp bunu protein karışımınıza da ekleyebilirsiniz. 

6. Haftada üç kereden fazla hayvansal protein tüketmeyin. Hayvansal proteinde damarları tıkayan doymuş yağ bulunur. Bunun yerine, sebze, pirinç, fasulye, fındık gibi daha hafif ve gerekli yağ asitlerini içeren protein tüketin. Gerekli yağ asitleri ve keten tohumu damarları tıkamaz. 

Kaynak: 21 Günde 10 Kilo, Sayfa 255

Bir Cevap Yazın