Evrende ritmik bir şekilde yayılan gizemli “hızlı radyo patlamaları” tespit edildi

Evrende ritmik bir şekilde yayılan gizemli “hızlı radyo patlamaları” tespit edildi

Uzayın derinliklerinden gelen gizemli radyo dalgaları düzenli bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu keşif, yeni bir araştırmaya göre bu garip patlamaların nedenini keşfetmemize yardımcı olabilir. Hızlı radyo patlamaları, (Fast Radio Bursts- FRB) Güneş’i yüz yılda yaydığı enerjiden fazlasını bir saniyenin binde biri süresinde yayabilen yoğun radyo dalgaları.

Bilim insanları 2016’da kendini tekrarlayan ilk FRB’ yi keşfettiğinde, FRB’lerin gizemi bin kat daha arttı. Astronomlar göksel olaylarda tekrarlama gördüklerinde, genelde bunu dönme hareketlerine bağlarlar. Örneğin pulsar olarak bilinen ve manyetik kutularından radyo dalgaları yayan, hızlı dönen nötron yıldızları, Dünya’dan bakıldığında bir deniz feneri gibi yanıp sönüyor görünür. Ancak, daha önceki olaylarda tespit edilen radyo patlamaları belirli bir düzende değil, gelişigüzel ortaya çıkıyor görünüyordu. Şimdi, tarihte ilk defa, düzenli olarak ortaya çıkan bir hızlı radyo patlaması keşfedildi.

Bilim insanları tekrarlayan FRB hızlı radyo patlamasını Kanada’daki Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) radyo teleskobu ile mercek altına aldı. FRB beş gün boyunca patlama yapıyor, çoğu patlama yaklaşık 14 saat sürüyor. Daha sonra 11 gün sessiz kalıyor ve döngü bu 11 günün sonunda tekrar başlıyor.

Kaynak: All About Space, Sayfa 12

Bir Cevap Yazın