Bonobo Maymunları ve Irkçılık

Bonobo Maymunları ve Irkçılık

Sadece biz ırkçı değiliz. Irkçılığı anlamak için biraz gerilere, yakın akrabalarımız olan Bonobo maymunlarına gidelim. Bu maymunlar yüz ve yüz üzeri gruplar halinde yaşar. Günde üç saatte karınlarını doyuracak besini buldukları ve çok fazla doğal düşmanları olmadığı için de günün geri kalan zamanında birbirleri üzerinde stres yaratmakta uğraşırlar.

Kalabalık bir grup oluştururlar, grupta hiyerarşi vardır ve bu hiyerarşi içinde sürekli kavgalar, iktidar savaşları, makyavelist oyunlar, diğer grupların bebeklerini ve erkeklerini öldürme, dişleri ile cinsel ilişkiye girip kendi gençlerinden daha fazla bebek yapma gibi işlerle uğraşırlar.

Bu açıdan hem primatogların hem davranışsal nörobiyologların en sevdiği hayvan türlerindendir.

Peki, bonobolar ırkçı mıdır?

Evet.

Bonobolar; bulundukları bölgeyi ve yiyecek kaynaklarını korumak, başla grupların o alana girmesini önlemek ve hatta besin açısından zengin diğer bölgeleri ele geçirmeye çalışmak için kalın dalları silah olarak kullanabilen bir tür.

Sözün kısası bu maymunlar, farklı grupları tanıyıp onlara düşman veya dost olarak davranan bir sisteme sahip.

İnsanlarda gelişmiş bir yüz tanıma sistemi var. Bu sistemin temelinde beynimizin fusiform gyrus adı verilen bölgesi bulunuyor. İlginçtir ki bonobolarla ortak yönlerimizden biri bu.

DR. Alp Sirman

Kaynak: Popular Science, sayfa 32

Bir Cevap Yazın