Güzeller Güzeli Muhabbet Kuşumun Uçamayacağını Öğrendim… Mutlu Kuşum Baba Oldu!

Kuşumuz 2 yıldır bizimle. Geldiğinde uçuyordu fakat belli bir zaman sonra uçarken birden kafasını duvara çarpmıştı. Yani ben uçamamasını buna bağlıyorum ama kesin bir bilgimiz yok. Aynı zamanda ekim ayı gibi tüy dökümüne girmişti. Hatta evdekiler umudu kesmişti vefat edecek diye, ben öyle düşünmedim ama uçamayacağını düşündüm. Tüy dökülmesi geçti neyse ki, tüyleri bir güzel çıktı fakat kuşum uçamıyordu…. Uçamayacaktı da… Derken veterinerlere götürdük. Hatta o esnada 2 kuşumu da götürmüştük. ( 2 erkek kuşumuz) Onun da kanatlarında bir problem vardı. Onunki trajikomik bir sebepten tabii.. Salıncakla çiftleşmeye çalışıyordu, bir gün salıncakla çiftleşmeye çalıştıktan sonra elimize aldık, fazla uçamadı…. Her neyse kuşları ilk veterinere götürdüğümüzde sorduk, kilodan dolayı mı uçamıyor diye ( tabi kuş bize göre tombalak olduğu için ), ”hayır kilosu normal” diye belirtti. Kuş unutmayı unutmuş dedi ve Bulut (gri kuş) ‘un kanadının kırık olduğunu belirtti. Sarı kuşumuzun bir şeyi olmadığını söyledi. Bize vitamin damlası verdi, su ile karıştırıp kuşlara verin dedi. Ben belli bir süre kullandım kuşlarda vitamini fakat uçmaya yönelik bir etki göremedim açıkçası. Sadece kanatları – tüyleri daha parlak geliyordu gözüme. Veteriner, kuşlar uçamayacaklar da demedi ancak, benim de böyle bir kuşum vardı, 5 yıl yaşadı uçamadan sonra da öldü dedi.

Sonra biz başka bir veterinere gittik. Onda ise Sarı kuşumuzda bir şey olmadığını, Gri kuşumuzun kanatlarının kırık olduğunu ve uçamayacağını net bir dille belirtti. Ama bunun dışında kuşlarımızın çok sağlıklı olduğunu, ona çok iyi baktığımızı da söyledi. Kuşlar çok mutlu dedi. (Hatta gri kuşum veterinerin eline kondu ama sarı kuşum konmadı.. Zaten sarı kuş elimize gelene kadar 1 sene uğraştık biz , çabuk alışmıyor yani… ) Gri kuş konusunda da tabi çok üzüldük. 3 kuşumuz uçabiliyorken o uçamıyor, onlar gibi uçmak istiyor masadan vs yere atlıyor, tutuyorum çoğu zaman düşmesin diye ama kuş sonuçta uçmayı çok istiyor belli her halinden. Ama sarı kuş mesela belli bir menzile kadar gidebiliyor tam uçamasa da, gri kuşumuz öyle olsa şükredeceğim ama veterinerin dediğine göre uçamazmış….. Son olarak veteriner de ” Ben uçamayan kuşları daha çok seviyorum yerde tavuk gibi geziyorlar” dedi…..

Fakat tüm bunların yanında çok neşeli ve mutlu bir kuşa sahibiz. Kuşumuz özellikle bizle yalnız kaldığında ötmelere doyamıyor kendini ayrı bir sevdiriyor bize de ilgisini fazlasıyla gösteriyor. Bunun yanında Çimen diye bir eşi var. Bacağını sürekli onun üzerine atıyor sürekli çiftleşmek istiyor. Yumurtaları oldu ve yumurtalarını ısıtmak için Çimen dinlendiğinde o yuvalığa giriyor. Yani demem o ki kuşumuz uçmasa bile çok mutlu! Baba da oldu artık. Eşini de devamlı kaşıyor.

Bir Cevap Yazın