Bazı Devlet Memurlarında Görülen İlahlaşma Sevdası

Türkiye’de maalesef bazı insanlar makam ve yetkisi artınca kendini kaybediyor ve ilahlaşma sevdasına giriyor. Lafımız her memur için değil elbet, işini düzgünce yapan ve sinirlerine hakim olana kimse bir şey diyemez ama maalesef ki sırf bulunduğu makamdan dolayı sürekli astlarını aşağılayan memurlar var. Devlet mekanizmasının verimli bir şekilde yürütülmesi için üstlere ihtiyaç olduğu kadar astlara da ihtiyaç vardır. Bir devlet memurunun bütün işleri tek başına yapması mümkün değildir. Astların işlerinde verimli olmaması ya da yaptığı işten keyif almaması üstünü de etkiler. Ancak maalesef bu durum bazı astların umurunda değil. Mesela son zamanlarda haber olan bir kaç örnek verelim.

Başhekimden Hemşireye ‘Ben Salağım Görev Yerimi Terkettim’ Cezası!

Bir başhekim, hastasına bakmak için 2 dakikalığına görev yerini terk ettiği için başhekimin hakaretlerine maruz kaldı ve başhekim ceza olarak bir kağıda “Ben salağım görevimi terkettim” yazacaksın dedi. Hemşire de bunu yazdı. Hemşirenin görev yerini terketmesi doğru olmayabilir ancak bunu kendi kişisel zevki için yapmamıştır. Verilecek ceza böyle olmamalıydı. Hemşireler özellikle bu virüs salgınında onlarca hasta ile aynı anda ilgilenmek zorunda kalıyor böyle hareketler bizi böler, çalışma verimini düşürür.

Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan’ın bir hemşireye 500 kere “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırması olacak iş değildir. Bu arada hastanenin açıklamasına göre başhekim görevden alınmış.

Yine başka bir benzer haber daha

Eşini Hastaneye Götürürken Polisten Yumruk Yedi!

Samsun’da 12 Aralık Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlamasında eşini aracıyla hastaneye götüren vatandaş, polis ekipleri tarafından durdurulması ile önce ceza sonra Yunus polisinden yumruk yedi.

Vatandaşa yumruk atan M.Ö. adlı Polis Memuru, sosyal medyadan yaptığı açıklamada kendini şu şekilde ifade etti:

“7 senedir bu teşkilatın içindeyim 4 sene doğu görevi özel harekatta operasyonlara katıldım 3 senedir de kendi memleketimdeyim devletin yüzünü yere eğdirecek vicdanımı sıkıntıya sokacak üniformamı zedeleyecek hiçbir iş yapmadım yapmamda. Buradaki konuya gelecek olursak olayın aslını astarını bilmeden linç girişimi ne kadar doğru?videonun sadece bir kısmı var öncesinden haberiniz var mı? Bizim kültürümüzde karısının yanında kocasına vurulmaz haklısınız ki ben onların karı koca olduklarını sonradan öğrendim.ama şarkta bizi kimse korkutamamışken beni kendi memleketimde birisi tehdit ediyorsa show yapmaya başladıysa tahrik edici laflar ediyorsa ki tahrik olmamam gerekiyordu doğru ama biz ne kadar profesyonel olmamız gerekiyorsa da bizde insanız sabrımız taşıyor. Yinede bu şekilde kimsenin karşısına çıkmam istemezdim ama olan oldu. Beni bilen bilir facete öyle sağa sola yorum yapan biri değilim bu ilk ve son yorumumdur.”

Polisin anlattıkları doğru veya yanlıştır orasını bilemeyiz fakat doğru bile olsa Polis memuru sinirine hakim olmalıdır. Polis memuru çelikten sinirlere sahip olmalı ve soğuk kanlılığını korumalıdır. Şimdi Polisin dediği doğru bile olsa böyle bir durumda saldırma eylemi gerçekleştirdiği için haksız duruma düşmektedir.

Maalesef ki memurlarımızın bazıları ilahlaşma sevdasına düşüyor. En büyük benim havalarında geziyor. Burada amacımız başhekimleri veya polisleri kötülemek değildir, asla böyle bir niyetimiz de olmamıştır. Ancak devlet memurlarımız ister polis, ister asker, ister öğretmen ne olursa olsun kendine dikkat etmeli ve sinirlerine hakim olmalı, asla büyüklük ve ilahlık sevdasına düşmemelidir. Yoksa haklıyken haksız duruma düşer. Koskoca padişahlara bile vatandaşlar “Mağrurlanma Padişahım Senden Büyük Allah Var” derdi. Nereden nereye geldik arkadaşlar. Ayıptır. Kendimize biraz dikkat edelim.

Bir Cevap Yazın