Fırat Çakıroğlu Öldüğünde Ne Oldu? Çözüm Süreci ve Karşıt Görüşlü Meselesi

Fırat Çakıroğlu Öldüğünde Ne Oldu? Çözüm Süreci ve Karşıt Görüşlü Meselesi

Fırat Çakıroğlu 20 Şubat 2015’te PKK destekçisi HDP’liler ile girdiği tartışma sonucu bıçakla öldürüldü. Fırat Çakıroğlunu öldüren kişinin ise Nurullah Semo’dur. Ailesi Van’da yaşamaktadır. Nurullah Semo’nun 14 tane kardeşi vardır. Nurullah Semo’nun babası ise Fırat Çakıroğlu öldürüldüğünde şunları söyledi;

“Ben oğluma kimseye karışmamasını söyledim. Okulunu bitir gel. Ama bu öldürülen gence herkes kadar ben de üzüldüm. Ben öldürülen gençle çocuğum arasında hiçbir fark görmüyorum. Kürtler Türkler kardeştir. Artık bu kan bitsin” dedi.

Fıratçakıroğlu öldürüldüğü sırada çözüm süreci vardı. AKP hükümeti ve PKK destekçileri ile onların siyasi uzantıları iyi anlaşıyordu. Bu yüzden çözüm süreci dolayısıyla üniversiteler adeta PKK yapılanmasına dönüştü. PKK’lılar üniversiteler de cirit atmaya başladı. Fırat Çakıroğlu öldürüldükten sonra da Ege Üniversitesi’nin her yerinde PKK sloganları atıldı, PKK ile ilgili sözler duvarlara sprey boya ile yazıldı. O zamanlarda çözüm süreci olduğu içinde olayı karşıt görüş meselesine bağladılar. Yani sözde karşıt görüşlü öğrenciler kavga etti ve sonra da karşıt görüşlü öğrencilerden biri olan Fırat Çakıroğlu öldürüldü. Gerçekte ise karşıt görüş yoktu. Bir grup vatansever genç ile PKK’ya eleman devşiren öğrenci kılıklı örgüt üyeleri vardı. Okul duvarlarına yazılan yazılar ve atılan sloganlar da bunu destekliyor.

Bir Cevap Yazın