NATO Neden Kuruldu?

NATO Neden Kuruldu? NATO Üyesi Ülkeler PKK’yı destekliyor mu? NATO Tatbikatında Atatürk ve Erdoğan Posterleri Hedef Tahtasında!

NATO’nun kurulma nedeni İkinci Dünya Savaşından sonra Sovyet Rusya’nın yayılmacı düşünceleri ve Avrupa’nın yarısını yutmasından dolayı ABD öncülüğünde komünizme ve Rus yayılmacığına engel olma amaçlı kurulmuştur. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (KAAÖ) (İngilizce: North Atlantic Treaty Organization, NATO; Fransızca: Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN), 4 Nisan 1949’da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifaktır. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO’nun merkezi, örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa’daki 30 üyesinden biri olan Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunmaktadır. 21 ülke NATO’nun “Barış İçin Ortaklık” adlı girişiminde yer alırken 15 ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dâhildir. Tüm NATO üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70’inden fazladır. Üyelerin savunma harcamalarının GSYİH’lerinin %2’si kadar olması gerekmektedir.

NATO’nun oluşturulması, Avrupa ülkelerinin ABD uygulamalarını benimsemeleriyle müttefiklerin askerî terminoloji, yöntem ve teknolojilerine bir standartlaştırma getirdi. Yaklaşık 1.300 Standartlaştırma Anlaşması NATO’nun gerçekleştirdiği pek çok ortak uygulamayı sistemleştirdi. Bunun sonucu olarak 7,62×51mm NATO tüfek kalibresi, pek çok NATO ülkesinde standart ateşli silah kalibresi olarak 1950’lerde tanıtıldı. FN Herstal tarafından üretilen ve 7,62mm NATO kalibresi kullanan FAL adlı silah, 75 ülkede kullanılmaya başlandı.[18] Uçak manevra işaretlerinin standartlaştırılmasıyla birlikte NATO uçakları tüm NATO üslerine inebilir konuma geldi. Diğer standartlar arasında bulunan NATO heceleme alfabesi, NATO sınırlarını aşarak sivil kullanıma yayıldı

NATO komünizme karşı kurulan bir savunma örgütüdür ancak Sovyet Rusya’nın dağılması ve komünizm yenilmesine NATO varlığını devam ettirmiştir. NATO üyesi bir ülkeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış sayılır ve tüm NATO üyeleri birbirlerini savunmak zorundadır ancak NATO üyeleri sürekli Türkiye’nin kuyusunu kazmaya çalışmakta ve bilhassa PKK, YPG gibi örgütleri açıkça desteklemektedir. Fransa gibi bazı Avrupa ülkeleri PKK’yı terör listesine sokmuştur ancak iş uygulamaya geçince PKK gibi örgütlere en çok destek veren Fransa’dır. Örneğin Fransa’da PKK bayrakları ile sokaklarda dolaşarak kahrolsun Türkiye diye bağırabilirsiniz ancak aynı Fransa’da Ermeni Soykırımı yoktur derseniz hapis cezasına çarptırılırsınız.

PKK’nın silahlarına baktığımızda, Rus silahlarının yanında ABD silahları, İtalyan mayınları, İngiliz teçhizatları, Fransız muhimmatları görmekteyiz. Pek çok NATO üyesi ülke PKK’ya açıktan veya gizliden destek veriyor. Bu da NATO’nun kurallarına ters bir durumdur çünkü NATO kurallarına göre hiçbir üye ülke diğer ülkenin aleyhinde askeri faaliyet yürütemez aksine NATO üyesi olan her ülke birbirini savunmak zorundadır. Ama sıra Türkiye’ye gelince iş değişiyor maalesef… Kimse Türkiye’yi savunmuyor aksine Türkiye’ye düşmanca yaklaşıyorlar. NATO tatbikatında ‘Atatürk ile Erdoğan’ın hedef posterinde yer alması da unutulmayacak olaylardan biridir.

8-17 Kasım tarihleri arasında Norveç’te gerçekleşen NATO tatbikatında Atatürk ve Erdoğan’ın hedef gösterilmesi sonrasında NATO’dan açıklama geldi. NATO, tatbikatta Atatürk ve Erdoğan’ın hedef gösterilmesiyle ilgili olarak bir teknisyen ve subayın ordudan atıldığını açıkladı.

Erdoğan: NATO tatbikatındaki askerlerimizi çektik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç’te NATO koordinesinde gerçekleşen tatbikatta Atatürk’ün resminin ve şahsının isminin askerlerin önüne hedef olarak konulduğunu açıkladı. Tatbikat yapan 40 Türk askerini çektiklerini belirten Erdoğan,

“Dün Norveç’te bir durum oldu. Düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Burada Atatürk’ün resmi ve şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den sorumlu bakanımız Kanada yolundaydılar. Bizi aradılar böyle durum var. Bu tatbikat NATO tatbikatı. 40 askerimiz var, bunları çekme kararı verdik çekiyoruz dediler. Böyle bir ittifak olamaz” diye konuştu.

Türkiye’nin bu konuda işi zordur. Dünyada Türkiye’ye düşmanlık beslemeyen ülke çok azdır. İster AKP hükümeti gelsin ister başka hükümet Türkiye’yi kim yönetirse yönetsin her zaman Türkiye’ye düşman olacaklar ve oldular da. Tarih okuyan herkes bunu bilir.

Bir Cevap Yazın