Bu Çocuk Kimin?

Parents arguing infront of the children.

Erkek çocuk, olumsuz bir davranış sergiliyor. Anne, babaya:

-Ne olacak senin oğlun işte, diyor.

Kız, bir yanlış yapıyor ya da kötü söz söylüyor. Bu sefer de baba, anneye:

-Ne olacak, senin kızın işte, sana çekmiş…. diyor.

Bu tartışmalar bazen, halaya, teyzeye, amcaya, dayıya kadar uzayıp gidiyor, özellikle olumsuz tavır ve davranışlardan dolayı.

-Halasına çekmiş,

-Teyzesi gibi davranıyor,

-Amcası gibi,

-Dayısı da böyledir….

“Adı batasıca, seninkiler, benimkiler…”

Bazı anneler ve babalar, bu şekilde tartışarak çözümsüzlük üretmek yerine öfkelerini ve bencilliklerine hakim olup “Bu çocuk kimin?” diye sorsalar, elbette meseleye yapıcı bir şekilde yaklaşma ve sorun varsa çözme şansı elde edeceklerdir.

Öfke, inat ve bencilliklerini bir kenara bırakarak, “Bu çocuk kimin?” sorusunu sorabilen ve “Bu çocuk, iyi de olsa kötü de olsa bizim çocuğumuz. Onu en iyi şekilde yetiştirmek de bir anne – baba olarak bizim görevimiz…” diyebilen anneler ve babalar ortak bir kararlılıkla çocuğu yetiştirme yolunda ilk adımı atmış olurlar. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmayın ve sorumluluğu birbirinizin üzerine atmaya çalışmayın.

Sevgili anneler ve babalar, çocuğunuz sadece birinize ya da amcaya, dayıya, halaya, teyzeye ait değildir. Çocuk sizin çocuğunuzdur, yanlışları varsa uygun bir çözüm üreterek gidermeye çalışmak öncelikle sizin görevinizdir. Anne ve baba olarak iyi ve güzel yönlerine sahip çıktığınız gibi, yanlışlarına da sahip çıkın ve yanlışı düzeltmek için ortak bir yol takip edin.

Bir Cevap Yazın