Vajina Hakkında Herkesin Bilmesi Gerekenler!

  1. Vajina kendini temizler

Dr. Gunter, son 10 yıl içinde kadınların tutumlarında gerçek bir değişim fark etti, birçok kadın vajina kokusunu gidermek ve güzel kokmasını sağlamak için o bölgeye özel ürünleri kullanmaları gerektiğine inanıyor. Kuzey Amerika’da, kadınların % 57’ye kadarı son bir yıl içinde vajinal temizlik yapmış ve pek çok kişi cinsel partnerleri tarafından bunu yapmaya teşvik edildiklerini bildirmiştir. Ama Gunter vajinanın içini temizlemek için bir şey kullanmaya gerek olmadığını söylüyor. “Bu kendi kendini temizleyen bir organ,” diyor. Özellikle kokulu ürünleri kullananları uyarıyor. Su bile hassas ekosistemi bozarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırır. Dış, vulval alan, gerektiğinde, su veya nazik bir temizleyici ile temizlenebilir. Menopoz sırasında hormonal değişikliklerde vajinanız kuru ve rahatsız hale gelirse o zaman hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir şey kullanmak uygun olabilir. Vajinal hücreler her 96 saatte bir değiştirilir – cildin diğer bölgelerine göre çok daha hızlıdır – böylece hızlı bir şekilde iyileşebilir.

2. Vajinanız bir bahçe gibidir

Vajina sağlıklı tutmaya yardımcı “iyi” bir bakteri ordusu içerir. Mukus biraz asidik bir ortam oluşturan maddeleri üretir. Bu yüzden bir antibakteriyel mendil ile vulvayı silmek iyi bir fikir değildir – bunu yapmamak, bakterilerin dengesini korumak için önemlidir. Benzer şekilde, Gunter vulva kurutmak için bir saç kurutma makinesi kullanmamanızı tavsiye eder: cildinizin o kısmının özellikle nemli olması gerekir.

3. Kasık kıllarının bir nedeni var

Dr. Gunter, kadınların tüm kasık kıllarını almak için büyüyen bir eğilimi olduğunu fark etti. Ama genital epilasyonun riskleri de vardır. Gunter, tıraş olduğunuzda veya başka bir alet kullandığınızda cilde mikroskobik travmaya neden oluyorsunuz” diyor. “Kasık epilasyonundan kaynaklanan kesikler, sıyrıklar, enfeksiyonlar da görüyoruz.” Tıraş olurkem, kılların büyüme yönünde hareket ettirmek, batık kılriskini artırmaktan kaçınmak için önemlidir. “Kasık kıllarının bir işlevi vardır, muhtemelen mekanik bir bariyer ve cilt için koruma kalkanıdır,” diyor. “Her kasık kılı bir sinir ucu bağlı olduğu için cinsel işleyişinde bir rolü olabilir – bu yüzden bu kılları almak çok acıtıyor.”

4. Yaşlanmak vajinayı etkileyebilir

Çocuk sahibi olduktan yıllar sonra yumurtalıkların üretimi ve adet üretimi durur Kadınlarda doğurganlık hormonlarının miktarı önemli ölçüde düşer – ve östrojen düşük seviyelerde ise özellikle, vajina ve vulva etkiler. Bir zamanlar mukus ile nemli tutulan bu dokular atrofi yapabilir ve ortaya çıkan kuruluk kayganlık eksikliği nedeniyle seks sırasında ağrıya neden olabilir. Bu iç karartıcı gelebilir, ama Gunter çoğu kadın doktorlarından bu noktada yardım alabilirsiniz diyor. “Bence kadınların bunu bilmesi gerçekten önemli.” diyor.

One comment

Bir Cevap Yazın