Kütahya’yı Tuvale Taşıyan Ressam

Kütahya’yı tuvale taşıyan ressam: Ahmet Yakupoğlu

“Bana bir ağaç gölgesinde bir suyun sesini dinlemek kâfidir.”

Türk Resim sanatının gizli dehalarından Ressam Ahmet Yakupoğlu, Üsküdarlı Hoca Ali Rıza Bey ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver ekolünün son temsilcisi kabul edilir.1920 Yılında Kütahya’da doğan sanatçı, İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi, Feyhaman Duran Atölyesi’nde çalıştı ve orada yetişti. Ahmet Yakupoğlu çok yönlü bir sanatçıydı; Çeşitli hocalardan ney dersleri almış, aynı zamanda neyzen olan ressam Halil Dikmen’le çalışmıştır. Ord. Prof. A. Süheyl Ünver’den Tezhip ve Minyatür öğrenmiştir. O dönemde Paris’te sergi açabilecek seviyede bir ressam olmasına rağmen memleketi olan Kütahya’ya dönmeyi ve doğayı resmetmeyi tercih etmiştir. Sahip olduklarını Kütahya’ya bırakmak isteyen Yakupoğlu, bir süre önce kendi adına kurulan vakfı feshederek kendi elleriyle çatısına kadar çıkıp işlediği Çinili Camini, evini, bahçesini, diğer mal varlıklarını, üç bin kitaptan oluşan sanat kütüphanesini, binden fazla yağlı boya, sulu boya resim, tezhip ve minyatür eserlerinden oluşan tüm çalışmalarını Dumlupınar Üniversitesine bağışlamıştır. Tabiat ve tarih sevgisinin ifadesi olarak Kütahya güneyindeki Yellice Dağı yamaç ve eteklerindeki büyük arazinin “çam korusu” haline gelebilmesi için mücadele vermiş, gerek şehrin gerekse tabiatın geleceğine hizmet etmiştir.

Kütahya ve civarının sokaklarını, eski eserlerini, mesîre yerlerini gerçekçi bir üslupla tuvaline yansıtan büyük usta, kaybolan sokak ve tarihi yapıları günümüze taşıyan bir ressam olarak kültür ve sanatımıza büyük bir hizmet vermiştir. Usta sanatçı resimlerini herhangi bir çizim veya tasarım yapmaya gerek duymamış, yağlı boya veya sulu boya ile doğrudan tuval ya da bulabildiği her türlü malzeme üzerine yapmıştır. Evini yağlı boya, tezhip, minyatür ve musiki çalışmaları ile herkese açık bir müze ve eğitim yuvası haline getiren Yakupoğlu, çok fazla sergi açmamış, evinin sergi olduğunu ifade etmiştir. En önemli yönlerinden birisi minyatür sanatçılığıdır. Klâsik tarzda günümüze ait Kütahya kültür ve sanatını tasvir ettiği minyatür albümü ile Nasrettin Hoca fıkraları olağan üstü güzellikte eserlerdir. 1995 yılnda “Sokağım ve Çinili Cami” minyatürü Türkiye İş Bankası Kültür Sanat Büyük ödülüne layık görülmüştür. Kütahya’da Türk Musikisiyle ilgili çalışmalarda yapan Yakupoğlu, kaybolmak üzere olan Rebap sazını yeniden canlandırarak öğrenilmesini sağlamıştır. “Çini Beldesi” Kütahyaʹya aynı zamanda “Neyzenler Beldesi” sıfatını kazandırarak kırkın üstünde neyzen yetiştirmiştir.

Kütahyaʹyı Dünyaʹya duyuran ve “Suların Ressamı” olarak anılan ünlü ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Ahmet YAKUPOĞLU, doğduğu şehir olan Kütahya’da 2 Ekim 2016 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Bir Cevap Yazın