Telegrama Savaş Açtılar!

Telegrama Savaş Açtılar!

Facebook, Twitter, Gmail, İnstagram hatta komik bir şekilde müzik uygulaması olan Spotify nin bile Donald Trump’u engellemesiyle Donald Trump da bir duyuru yaparak insanları Telegram a davet etti. Hatta geçtiğimiz günlerde Whatsapp Avrupa Birliğine üye olmayan Türkiye gibi ülkeler de kişisel gizliliğe açıkça önem vermeyeceğini ve kişisel verileri paylaşacağına dair bir açıklama yapmıştı. Bu olaydan sonra Türkiye’de milyonlarca kişi Whatsapp ı silerek Telegram yükledi.

Sosyal medyada yoğun bir sansür dönemine girmişken bazı ABD kökenli olmayan uygulamalar ise insanlara daha fazla özgürlük sağlıyor ve bu yüzden insanlar kullandıkları uygulamaları terk ediyor. Telegramın bu denli yükselişi ile telegramın kurucusu Pavel de bir teşekkür etti. Ancak bazı Amerikan mahkemeleri ve Amerikan şirketleri Telegrama savaş açtı.

ABD’de bir Amerikan mahkemesi Telegram’ın Google Play Store’dan kaldırılması yönünde karar çıkarması talebinde bulunuldu. ABD’nin eski Fas büyükelçisi Marc Ginsberg tarafından verilen dilekçede, Telegram’ın ‘şiddet, aşırıcılılık ve anti semitizm düşüncelerinin yayılması için kullanıldığı’ iddia edildi.

Telegram’a yönelik ‘sağ aşırıcıların güvenli alanı’ suçlamasının yanında, uygulamanın bu tür hesaplara karşı çeşitli yaptırımlar uyguladığı da biliniyor. Telegram, neo-Naziler ve ‘beyaz üstünlükçülerle’ bağlantılı olduğunu tespit ettikleri ‘onlarca hesabı kapattığını’ açıklamıştı.

Bir Cevap Yazın