Tarihte Bugün: 16 Şubat

  • Türk Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) kuruldu. 16 Şubat 1925 yılı.
  • Ernst Haeckel doğdu. Ernst Heinrich Haeckel, hayvanlar alemini tek mahzen ve çok hücreli organizmalar olarak ayıran alman doğa bilimci ve biyologdu ve Darwin’inteorilerinin hevesli bir destekçisiydi. Çok sayıda bilimsel keşif gezisine öncülük etti ve 4.000 yeni alt deniz hayvanı türünü katalogladı. Ancak, hatalı bir kavram düzenledi, bir ifade popüler, “Ontogeny phylogeny recapitulates,” (o gelişir gibi herhangi bir hayvan embriyosu tüm önceki evrimsel aşamalarında ilerler sözde anlamına gelir) o birçok erken vertibrate embriyoların erken embriyoların çarpıcı benzerlik dayalı. Bu tür bir yorum uzun sürmemiş olabilir, ama yine de soruşturma yı teşvik etti. Bugün biyologlar tarafından kullanılan ekoloji, phylum ve phylogeny gibi birçok kelime icat etti. 16 Şubat 1834 yılı.
  • Wallace Hume Carothers tarafından naylonun patenti alındı. 16 Şubat 1937 yılı.
  • Fetal Cerrahi: kadının vücudunu açmadan bir fetus üzerinde ilk başarılı operasyon Dr Ruben Quintero tarafından, Wayne State Üniversitesi’nde yapıldı, Detroit, Mich tarafından açıklandı. 16 Şubat 1994 yılı.
  • lk İnsan Yapımı Elmaslar: İsveç’te kum taneleri büyüklüğünde elmas kristalleri, grafiti 83.000 atmosfer basıncına ve yaklaşık 2000°C’ye bir saat süreyle maruz kalarak yüksek basınçlı presle üretildi. Erik Lundblad başkanlığındaki araştırma, İsveçli elektrik şirketi ASEA tarafından finanse edildi. Fikir buzdolabı muciditarafından tasarlandı , Baltzar von Platen. Pres, grafit peletin etrafında ki gibi altı piramidal örs kullandı. Bir başarıya rağmen, ekipman güvenilmez ve tehlikeliydi. ASEA, denemeyi ticari bir sır olarak saklamak için sonuçları yayınlamamaya karar verdi. Bir yıldan kısa bir süre sonra, 16 Aralık 1954’te, ABD’deki General Electric de insan yapımı elmaslar üretti, bu da tekrarlanabilir olan ilk süreç olarak kabul edildi. 16 Şubat 1953 yılı.
  • Chien-Shiung Wu öldü. Chien-Shiung Wu İlk deneysel kanıtı sağlanan Çinli-Amerikalı kadın fizikçidir.Ne zaman iki fizikçi, Tsung-Dao Lee, ve Chen Ning Yang parite zayıf etkileşimler için korunmuş olmadığını önerdi, Dr Wu kobalt-60 tarafından verilen beta parçacıkları gözlemleyerek öneri test etti. O emisyon tercih edilen bir yön olduğunu gözlemledi, ve bu nedenle, parite bu zayıf etkileşim için korunmuş değildi. Başka bir deyişle, Dr. Wu aynı nükleer parçacıkların her zaman aynı şekilde hareket etmediğini ve bu nedenle, o zamanlar ne olduğunu çürütterek, doğanın yaygın olarak kabul görmüş bir “yasası” olduğunu kanıtlamayı başardı. 16 Şubat 1997 yılı.

Bir Cevap Yazın