Cinsel Farklılaşma İle Başladı…

Entelektüel profiller veya erkek ve kadın bilişsel yeteneklerinin kalıpları ve bunların nasıl farklı olduğu, seks hormonlarından güçlü bir şekilde etkilenmiş gibi görünmektedir. Öncelikle temel cinsel farklılaşmanın -karakteristik davranışlara sahip bir erkek veya dişinin oluşumu- nasıl oluştuğunu düşünün. Kemirgenlerin ve insanların üreme davranışları arasındaki uçuruma rağmen, laboratuvar fareleri, kaba ise, insan cinsel farklılaşması için iyi bir modeldir.

Sıçanlar ve insanlar memelilerdir ve memelilerde temel veya varsayılan form dişidir. Bu, erkekleştirici hormonal etkilerin olmadığı, genetik makyajdan bağımsız olarak bir dişinin oluşacağı anlamına gelir. Erkeklerde, 23. kromozom çifti XY olarak tanımlanır; kadınlarda XX’ tir. Bununla birlikte, erkek genlerinden gerçek (veya fenotipik) bir erkek yapmak için yumurtalıklar yerine testislerin oluşumunu gerektirir. Anahtar bir rol, testisler tarafından salgılanan, şefi testosteron olan androjen adı verilen hormonlar tarafından oynanır. Genetik (XY) bir erkekte androjen üretilmezse veya androjen duyarsızlık sendromunda olduğu gibi vücut dokusunu etkilemezse, fiziksel form penis yerine vajina ile kadın olacaktır.

Androjenlerin erkekleştirici etkileri vücut yapısında durmaz. Androjenler beyni ve dolayısıyla daha sonra erkeği karakterize eden davranışları etkiler. Sıçanlarda bu tür davranışlar doğumdan önceki dönemlerde ve daha sonra 10 gün içinde belirlenir. Bir erkek sıçanda beyne androjen akışı doğumdan hemen sonra durursa (genellikle kastrasyonla), yetişkin sıçan etkili bir şekilde çiftlenemeyecek ve kadınlara özgü bazı üreme davranışları gösterecektir. Kastrasyon 10 gün sonra gerçekleşirse, bu etki oluşmaz. Erken hadım edilmiş sıçanlar, genç erkek sıçanların tipik dövüşlerini ve (insanlardaki bilişsel cinsiyet farklılıklarını göz önünde bulundurmak için kritik) belirli mekansal labirent öğrenme görevlerinde kadınlara karşı olağan üstünlüğü gösterememektedir. Ayrıca, kadın sıçanlara özgü yer işaretlerinden (ortamdaki nesneler) faydalanan bir labirent navigasyon stratejisi kullanırlar.

Bir Cevap Yazın