In Time (Zamana Karşı) Film İncelemesi

In Time (Zamana Karşı) Film İncelemesi

Son zamanlarda hep birbirine benzeyen veya birbirini tekrar eden filmler görüyoruz. Özgün konulu bir film göremedik fakat 2011 yapımı “In Tıme” Türkçe adı ile Zamana Karşı filmi çok özgün bir film olarak karşımıza çıkıyor. Film kapitalizm eleştirisi üzerüne kurulu ancak kapitalizmi güzel gösterdiği yerler de var. Spoiler olabilir diye bu yerleri anlatmıyorum. Filmin konusu ise şöyle;

Filmde para değeri olarak zaman var. Günümüzde para birimi olarak kağıt paraları, altın ve gümüşleri kullanıyorsak bu filmde ise para birimi olarak zaman kullanılıyor. Ne kadar zamanın varsa o kadar yaşarsın. Ne kadar zamanın varsa o kadar güçlüsün. Mesela bir otobüse bineceksiniz ve sizin 1 yıllık zamanlık ömrünüz var diyelim, otobüse binince 1 yılın içinde 1 saat azalıyor. Bazen fiyatlar artıyor. Çalıştığınız da para olarak zaman kazanıyorsunuz ve yaşama ömrünüzü arttırıyorsunuz. Eğer çok zamanınız varsa ve biri sizi öldürmezse sınırsız bir şekilde yaşayabiliyorsunuz. Görünüm olarak 30 yaşında görünüp aslında 150 yaşında olabiliyorsunuz. Filmde fakirler ve zenginler arasında uçurumlar var. Fakirler adeta hayatı ucu ucuna yaşıyor. 2 gün işe gitmeyen fakir biri zamansızlıktan ölebilir. turkcemalumatlar.wordpress.com Zenginler ise 50 yıllık zaman ödemesi yaparak araba satın alıyor, en lüks otellerde kalıyor. Film çok sıradışı. Ancak bana göre konuyu çok iyi işleyememişler. Filmin konusu çok daha iyi işlenebilirdi ama bu izlenmeyecek bir film olduğu anlamına gelmez. Eğer sıradışı bir bilim kurgu filmi izleyeceksiniz kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca filmde Araba modelleri de hayli ilginç.

Filmdeki karakter Henry Hamilton’un söylediği söz:

Birkaç kişinin ölümsüz olabilmesi için, pek çok insanın ölmesi gerekiyor. Herkes sonsuza dek yaşayamaz! Onları nereye koyacağız ki? Zaman bölgeleri neden var sanıyorsun? Aynı gün içinde varoşlarda vergiler ve fiyatlar neden artıyor sanıyorsun? İnsanların ölmelerini sağlamak için hayat sürekli olarak pahalanıyor! Milyonlarca yılı olan bir kişi bunu nasıl kazandı sanıyorsun? Fakat işin aslı, bunlarda gereğinden fazlası var. Kimse gerçek zamanı gelmeden ölmek zorunda değil.

Bir Cevap Yazın