Tarihte Bugün: 5 Nisan

  • Hattie Elizabeth Alexander doğdu. İnfluenzal menenjit üzerine çığır açan çalışmaları bebek ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltan ve mikrobiyolojik genetik alanını ilerleten Amerikalı çocuk doktoru ve mikrobiyolog. Yayınlanan üçüncü makalesinde (1939), bebeklerde ve çocuklarda neredeyse eşit derecede ölümcül bir menenjitin etken organizması olan H. influenzae tip b’ye karşı influenzal bir tavşan serumu geliştirdi. Antiserumu ölüm oranını yüzde 20’ye düşürdü. Antibiyotiklerin ortaya çıkışı antiserumu eskittiğinde, tüm bakteriyel menenjitlere karşı kullanımlarında hızla ustalaştı. Kariyerinin sonlarında – 1950’ler ve 60’lar – mikrobiyal genetikte öncü oldu. 30 yılı aşkın bir süredir 70 makale yayınladı. 5 Nisan 1901 yılı.
  • Ahmet Fergani, Güneş’in kendi etrafında ve batıdan doğuya doğdu döndüğünü keşfetti. 5 Nisan 846 yılı.
  • İlk defa bir göktaşının düşüşü kayıt altına alındı. Olay, İskoçya’da gözlemlendi. 5 Nisan 1804 yılı.
  • Dünyanın en uzun asma köprüsü Akashi, Japonya’da hizmete girdi. Köprü, Shikoku ve Honshu adalarını birbirine bağlıyor. 5 Nisan 1998 yılı.
  • Baruch S. Blumberg öldü. Baruch Samuel Blumberg, 1976 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü “bulaşıcı hastalıkların kökeni ve yayılmasına yönelik yeni mekanizmalarla ilgili keşifleri için”paylaşan Amerikalı bir doktordu. 1963’te Blumberg yanlışlıkla Avustralyalı bir aborjinin kanında bir antijen keşfetti ve daha sonra hepatit B molekülünün yüzeyinden bir molekül olan hepatit B yüzey antijeni olarak tanımladı. Bu keşifle ilgili raporu (1967) ilk başta kayıtsızlıkla karşılaştı, ancak başkaları tarafından doğrulandığında, virüsün hastalığın nedeni olduğu kabul edildi. Daha sonra yüksek üretim maliyetine ve sınırlı dağıtıma sahip olmasına rağmen bir aşı geliştirdi. Ancak çalışmaları, diğer araştırmacıların şimdi yaygın kullanımda olan başarılı bir aşı üretmek için rekombinant DNA teknolojisini kullanmalarına yol açtı. 5 Nisan 2011 yılı.

Bir Cevap Yazın