Tarihte Bugün: 8 Mayıs

  • Emil Christian Hansen doğdu. Kültür mayası için yeni yollar geliştirerek bira yapımında devrim yaratan Danimarkalı botanikçi. Romanlar yazarak eğitimini finanse etti. Hiçbir zaman M.Sc ulaşmamasına rağmen, 1876’da mantarlar üzerine bir makale için altın madalya aldı. 1879’da Carlsberg bira fabrikalarının müfettişi oldu. 1883’te, dünya çapında bira yapımında devrim yaratan ekili bir mayayı başarıyla geliştirdi, çünkü Hansen, yöntemini patentlemeyi reddederek diğer bira üreticilerine serbestçe erişilebilir hale getirdi. Ayrıca farklı maya türleri olduğunu kanıtladı. Hansen iki türü ayırdı: Saccaromyces cerevisae, bir aşırı maya (fermente biranın yüzeyinde yüzen) ve S. carlsbergensis*, bir alt maya (sıvının dibinde uzanan). (8 Mayıs 1842 yılı)
  • Paramount Pictures film şirketi kuruldu. (8 Mayıs 1914 yılı)
  • Everest Tepesi’ne ilk defa iki dağcı (İtalyan Messner ve Avustralyalı Habeler) oksijen tüpsüz olarak tırmanmayı başardılar. (8 Mayıs 1978 yılı)
  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çiçek hastalığının tamamen yok olduğunu açıkladı. (8 Mayıs 1980 yılı)
  • Antoine-Laurent Lavoisier 8 Mayıs 1794’te 50 yaşında öldü “Modern kimyanın babası” Fransız kimyager, halkla ilişkilerde de aktif olan parlak bir deneyciydi. Bir aristokrat olarak, vergi toplamak için hükümet tarafından kiralanan özel bir şirkete yatırım yaptı. Servetiyle büyük bir laboratuvar kurdu. 1778’de havanın oksijen ve azot adını verdiği iki gazın karışımından oluştuğunu buldu. Oksijenin yanmadaki rolünü inceleyerek, flogiston teorisinin yerini aldı. Lavoisier ayrıca kütlenin korunumu yasasını keşfetti ve eski sistematik olmayan yöntemin yerini alan modern bileşikleri adlandırma yöntemini geliştirdi. Fransız Devrimi sırasında, vergi toplama ile ilgisi nedeniyle giyotine tabi tutuldu. (8 Mayıs 1794 yılı)

Bir Cevap Yazın