İsrail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İsrail 1948’de Orta Doğu’da kurulan bir Yahudi Devletidir. Kökleri çok eskiye dayanır. Fakat Yahudi Krallıkları yıkıldıktan sonra Yahudiler devletsiz kaldı ve günümüzde İsrail denilen bölgeyi uzun yıllar boyunca Romalılar, Araplar, Persler ve en sonunda ise Türkler yönetti. Türklerden sonra yönetimi İngilizler aldı ve İngilizler de 1948 yılında bir Yahudi devletinin kurulmasına müsaade etti.

İsrail aslında ilk başta günümüzden çok daha ufak sınırları sahipti fakat olan savaşlar neticesinde İsrail sınırlarını büyüttü ve sanılan aksine savaşı İsrail değil Arap Devletleri başlattı.

Kendisinden sayıca fazla Arap devletlerine karşı savaş İsrail, nüfusunun azlığının aksine Araplardan daha çok asker toplamıştır. 5 Tane Arap Devleti İsrail kadar asker toplayamadı. Yurtdışında yaşayan vatansever Yahudiler İsrail’e akın akın gelerek askerlik yapmaya başladılar. İsrail stratejik olarak doğru hamleler yaptı ve ABD ile İngiltere’nin de siyasi desteğini alarak savaşı kazandı. Bu savaşta Araplar stratejik olarak çok hata yaptılar ve ellerindeki gücü değerlendiremediler.

Yahudiler ile Araplar kendi aralarında savaşsalar bile aslında ırk olarak aynıdırlar. Peygamberleri, Kralları ortak kişilerdir. Kuranda geçen peygamberlerin çoğu Yahudi Irkındandır hatta Hristiyanlığın peybamberi isa bile aslen Yahudidir. Bilgisiz arkadaşlar yazıyı okuyunca sinirlenebilirler ama gerçek bu. Yahudilik ayrı Musevilik ayrıdır. Yahudilik ırk, musevilik ise dindir. Yahudiler ve Araplar aynı ırktandır, peygamberler de Yahudidir ancak dini ve mezhepsel olarak bazı farklılıkları mevcuttur, fakat neticede aynı ağacın dallarıdır.

PKK ilk kurulduğu zamanlar İsrail PKK’ya karşıydı çünkü PKK ile Filistinli gerillalar da ayın kamplarda eğitim görüyordu. Komünist Deniz Gezmiş’de bu kamplarda eğitim görmüş biridir. Ancak zamanla Türkiye siyasette İsrail karşıtlığına yaklaşınca İsrail’de PKK’ya yakınlaşmıştır.

İsrail halkı Türkiye siyaseti hakkına çok olumlu şeyler düşünmeseler de Türk yemeklerini ve Türk dizilerini çok severler. Bazı Yahudiler, II. Beyazıd zamanında Türklerin Yahudileri İspanya’nın zulmünden kurtarmasından dolayı minnet duyarlar. İsrail’e giderseniz yoğun güvenlik önlemleri ile karşılaşırsınız. Bu herkese karşı yapılan bir önlemdir. Hatta sizi bıktırana kadar garip şeyler sorabilir ve sıkabilirler. Bu yüzden şüpheli hareketlerden kaçının. Özellikle Hitler’den bahsetmeyin. Dini tartışmalara girmeyin. Siyasetten uzak durun. Yahudiler kutsal mekanlarda açık giyinilmesini istemezler. Erkeklerin şort giymesi kadınların başı açık gezmesi iyi karşılanmaz. İsrail’e bol turist geldiği için fiyatlar genelde pahalıdır bu yüzden pazarlık yapın.

Yahudiler kendilerini üstün olarak gördükleri için İsrail’deki Yahudilere akıl vermeyin, bilmişlik yapmayın, bu hoş karşılanmaz. İsrail’e gittiğinizde yanınıza muhakkak bir rehber alın. Ayak üstü birinin rehberlik yapmasına izin vermeyin yoksa kazıklanırsınız. Rehberinizi önceden ayarlayın.

İsrail’de Arapların kurduğu bir partide vardır. Mecliste Arapları temsil eden vekiller de mevcuttur. Resmi dil ibranice yani Yahudi dilidir fakat Arapça da sıkça kullanılan bir dildir.

İsrail, genel oy hakkının bulunduğu parlamenter bir demokrasidir. Devlet Başkanı – Cumhurbaşkanı (İbranice: Nasi) yedi yılda bir Knesset (Meclis)’in çoğunluğunun oyu ile seçilir. Devlet Başkanı genellikle törensel ve resmî görevleri yerine getirir ancak af yetkisi gibi yürütme yetkilerine de sahiptir. Başbakanlığa Cumhurbaşkanı tarafından çoğunluğu kazanan partinin lideri seçilir. Hükûmete parlamento dışından bakan tayin edilebilmektedir. 120 üyesi olan meclisin seçim sistemi Nispi Temsildir ve en düşük oy verme yaşı 18, en uzun hükûmet dönemi ise 4 yıldır. Ayrıca ülkedeki seçim barajı oyların %3.25’i olup, İsrail yaklaşık olarak 32 yıldır koalisyon ile yönetilmektedir.

İsrail’de sürekli bir çatışma devam ettiği için bazı bölgelerde mayınlar mevcuttur ve o bölgelere girmek yasaktır. İsrail kendisine yapılan saldırıya misliyle cevap vermektedir. Örneğin hamas 1 roket attıysa İsrail karşılığında 10 roket atmaktadır.

Domuz Yahudilerce pis bir canlı kabul edilir ve Yahudilerin inancında domuz yemek yasaktır. Yahudiler Türkler gibi et ve süt ürünlerini birlikte tüketmezler. Dinlerine göre böyle bir şey günahtır. Örneğin; Tavuğun yanında ayran içmezler.

İsrail’in kıyı kesimleri ve kuzeyi, Köppen iklim sınıflandırmasına göre Akdeniz ikliminin (Csa), güney kısımları çöl ikliminin (BWh ve BWc) etkisi altındadır, bu iki iklim arasında ise yarı kurak iklim (BSh) hakimdir. Yazları kurak ve sıcak geçer. Yağmur ancak aralık, ocak ve şubat aylarında yağar. Yıllık ortalama yağış miktarı 1000 mm civarındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 24-32 °C arasında, kışın ise 7 ile 16 °C arasındadır. Bu ortalama Necef Çölü’nde 38 °C’yi aşar. Golan Tepeleri’nde ise yağışlı karasal iklim (Dsb) hakimdir

Ülke topraklarının yarıdan fazlasını meydana getiren Necef Çölü, çorak volkanik engebelerle sınırlanmış, geniş bir bozkır ovasıdır. Batı kesiminde kuru yaylalar bulunur. Galilea ve Carmel’in yüksek tepeleri Halep çamları ve meşe ağaçları ile kaplıdır. En tipik bitki örtüsü Akdeniz makileridir. Akdeniz kıyı bölgesi verimli ve yeşilliktir. İsrail’de hızlı bir ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Yabani hayvanlarının soyu gittikçe azalmıştır. Çok çeşitli kuş türleri vardır.

İsrail, sadece Umman ve Suudi Arabistan’ın gerisinde olmak üzere GSYİH’sine oranla en yüksek savunma bütçesine sahip ülkedir. İsrail Savunma Kuvvetleri, İsrail özel kuvvetlerinin tek askeri kanadıdır ve Genelkurmay Başkanı kabinenin alt-yönetimi ile “Ramatkai”nin başıdır. İSK, kara, hava ve deniz kuvvetlerinden oluşur. 1948 Arap-İsrail Savaşında ülkenin kurulmasından önce -Haganah önderliğinde- paramiliter grupların birleştirilmesi ile kuruldu. İSK ayrıca Mossad ve Shabak ile çalışan Askeri Haberalma Yönetiminin (Aman) kaynaklarından yararlanır. Kısa tarihinde, birçok büyük savaş ve sınır çatışmaları olan İsrail Savunma Kuvvetleri dünyanın en deneyimli ordusu olmuştur. Çoğu İsrailli orduya 18 yaşında katılır ve erkekler 3 yıl, kadınlar 2 ila 3 yıl hizmet eder. Zorunlu hizmetten sonra, İsrail erkekleri yedek kuvvetlere katılır ve genellikle kırklı yaşlarına dek senede birkaç hafta görev yaparlar. Çoğu kadın ise yedek görevden muaftır. İsrailin Arap vatandaşları (Dürziler dışında) ve tam zamanlı dini eğitim alanlar da askeri hizmetten muaftırlar; Yeshiva öğrencilerinin bu muafiyeti yıllarca tartışma konusu olmasına rağmen. Çeşitli nedenlerle askeri hizmetten muaf olmak isteyenler için hastane, okul ve sosyal yardımlaşma hizmetlerini içeren Sherut Leumi veya ulusal servis bir alternatif oluşturur. Zorunlu askerlik programının bir sonucu olarak, İSK yaklaşık 176.500 aktif asker ve ek olarak 445.00 yedek ile hizmet verir.

İsrail dünyanın en büyük silah ihracatçılarından biridir, 2007’de 4. en büyük silah ihracatçısı olmuştur. İsrailin ihraç ettiği silahların büyük çoğunluğu güvenlik nedenleri ile rapor edilmez

Bir Cevap Yazın