Aşık Olmanın Vücut Üzerindeki Etkileri

  • Artan Tutku

Aşık olmak seni oldukça şehvetli hissettirebilir. Sürekli onu arzulamana ne neden oluyor? Burada başka bir hormon türleri devreye giriyor. Testosteron içeren bir hormon grubu olan Androjenler, sevdiğiniz kişiyle seks isteğinizi arttırır. Seks yapmak aynı zamanda bu hormonların üretimini arttırır, bu da oksitosin ve dopamin salınımı ile güçlendirilen bir döngüye yol açabilir. Eşinizle seks harika hissettirir ve yakınlığı arttırır, bu nedenle daha fazlasını istemek son derece normaldir. Bunda bir sakınca yok – seks birçok sağlık yararı sunar.

  • Gelişmiş Fiziksel Sağlık

Geliştirilmiş fiziksel sağlık. Aşk, özellikle de kendini adamış bir ilişkiye dönüşen aşk, genel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bu avantajlardan birkaçı şunlardır:

-kalp hastalığı riskinin azalması,

-kan basıncının düşmesi,

-gelişmiş bağışıklık sağlığı,

-hastalıktan daha hızlı iyileşme.

  • Daha Uzun Bir Ömür…

Sevgi dolu bir ilişki daha uzun bir yaşama sahip haline yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan araştırmada, bekar insanlar için ölüm oranını evli veya ortaklarla yaşayan insanlar için ölüm oranıyla karşılaştıran 95 makale incelendi. İnceleme yazarları, bekar insanların erken ölüm riskinin çok daha yüksek olduğunu gösteren kanıtlar buldu: baktıkları bazı çalışmalara göre yüzde 24. Koroner arter bypass yaptıran 225 yetişkin üzerinde 2012 yılında yapılan bir çalışmada, aşkın daha uzun bir yaşama yol açabileceğini gösteren kanıtlar da bulunmuştur. Ameliyat olduklarında evlenen kişilerin 15 yıl sonra hala yaşama olasılığı 2,5 kat daha fazlaydı. Yüksek evlilik memnuniyeti bu oranı daha da artırdı: Evliliklerinde yüksek oranda memnun olduklarını bildiren kişilerin, daha az memnun olanlara göre hala yaşama olasılığı 3,2 kat daha fazlaydı.

Bir Cevap Yazın