Fethullah Gülen ve Usta Yoda Benzerliği

Fethullah Gülen adlı kişi Gülen Tarikatının Lideridir. Amerika’da Pensilvanya eyaletinde oturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından terörist ilan edilmiştir. Fethullah Gülen Türkiye’de hem en çok sevilen hem de en çok nefret edilen kişi olmuştur. 15 Temmuz 2015 tarihinden önce Fethullah Gülen’e övgüler düzülürken bu tarihten sonra Fethullah Gülen’e herkes lanet okumaya başladı. Fethullah Gülen kendi dünya görüşünü İslam ile harmanlayarak “Dinler Arası Diyalog” projesini ortaya çıkarmıştır. Haziran 2008’de ABD’den Foreign Policy ve Birleşik Krallık’tan Prospect dergilerinin İnternet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünya’nın ilk 100 entelektüeli listesinde yer almıştır. Ayrıca 2013 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterilmiştir. Türkiye Cumhuriyet’i tarafından ABD’den Gülen’in iadesi istenmiş fakat ABD bu isteği reddetmiştir.

Fethullah Gülen ve Usta Yoda

Fethullah Gülen’i bir film karakteri ile kıyaslarsak bu kişi usta yodadır. İzledikleri yol birbirlerine çok benzemektedir ancak bazı ufak farklarda vardır. Örneğin; Usta Yoda Jedi Tarikatına mensup olacak kişileri özenle seçer ancak Feto tarikatına ise herkes girebilir. Usta Yoda ile Fethullah Gülen’in ortak özellikleri ise şöyledir;

  • Kurduğu eğitim modeliyle küçük yaşta aldığı çocukları militanlaştırma
  • Bürokratik yapı içine sızmış, ideolojik hegomanya hedeflemiştir
  • İnsanlara sık sık sıkıntılarını ve geleceklerini bildiğini ima etmiştir
  • Kendisinden bahsedilirken üstünlük afteden sıfatlar kullanılmasından hoşlanır (hocaefendi, master, usta)
  • Seçilmiş iktidara karşı darbe planladılar

Star Wars Episode 1-2-3 filmlerin izleyenler bu duruma hak verecektir. Çoğu kişi Fethullah Gülen’i Darth Sidious ile eşleştirmektedir ancak Sidious gerçek bir imparatordur ve gezegeni bağnaz Jedi düzeninden kurtarmıştır.

Bir Cevap Yazın