Su Verme İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Su Verme İşleminin Aşamaları

  • 1.Suda Su Verme
  • 2.Yağda Su Verme
  • 3.Tuzlu Su Çözeltisi (Bazı Yabancı kaynaklarda araştırdığımda salamura olarak geçmekte)
  • 4.Havada Su Verme

1. Suda Su Verme

Su ısıtılmış metalleri de hızla söndürür. Bir metali yağdan bile daha hızlı soğutabilir. Yağ söndürmeye benzer bir şekilde, bir tank su ile doldurulur ve ısıtılmış metal içine batırılır. En verimli sıcaklık 20 Derece – 40 Derece arasındaki soğutma suyu sıcaklığıdır.

2. Yağda Su Verme

Yağ ısıtılmış metalleri basınçlı havaya göre çok daha hızlı bir şekilde söndürebilmiştir. Farklı soğutma hızları ve parlama noktaları nedeniyle uygulamaya bağlı olarak genellikle farklı yağ türleri kullanılır.

Yağda su vermede soğutma hızının en verimli olduğu yağ sıcaklıkları 50 Derece ile 80 Derece arasındadır.

3. Tuzlu Su Çözeltisi

Tuzlu su çözeltisi, hava, su ve yağdan daha hızlı soğur. Bunun nedeni, tuz ve su karışımının ısıtılmış bir metalle temas ettiğinde hava globüllerinin oluşumunu azaltmasıdır. Bu, metalin yüzey alanının hava kabarcıklarının aksine sıvı ile kaplanacağı anlamına gelir.

4. Havada Su Verme

Hava, popüler bir su verme ortamıdır. Uygun fiyatlı olması ve yeryüzündeki bolluğu bu popülerliğinde etkilidir. Ancak havada su verme tüm bunların yanında en az verimli olan su verme işlemidir. Sebep olarak da havanın soğutma hızının çok düşük olması gösterilir.

Bir Cevap Yazın