Gözlem – Deney – Ölçme

Fizik bilim dalı ile uğraşan fizikçiler, araştırmalarını yaparken başlıca üç metoddan ; gözlem, deney ve ölçümden faydalanırlar.

I. GÖZLEM: Bir olayla ilgili duyu organlarımızla veya araç–gereç kullanılarak yapılan incelemeye “gözlem” denir. Gözlem yapma nın; araştırma dürtüsünü harekete geçirme, sahip olunan bilginin gelişmesi, sınıflandırma becerisi, değişkenleri değiş tirme becerilerinin gelişmesi gibi birçok faydaları vardır. Gözlem, kendi içinde ikiye ayrılır:

  • 1. Nicel Gözlem: Ölçüme dayalı olarak yapılan gözlemdir ve ölçü aletleri kullanılı
  • 2. Nitel Gözlem: Duyu organları ile yapılan gözlemlerdir ve ölçü aletleri kullanılmadığı için sonuçları kesin değildir.

II. DENEY Beş duyu organı ile araç–gereç kullanılarak yapılan kontrollü gözleme deney denir. Deneyler yaparak bilimsel olayları açıklamaya çalışan bilim insanları; bağımsız değişken, ba ğımlı değişken ve kontrol edilebilen değişkenleri kullanarak sonuca ulaşmaya çalışırlar.

III. ÖLÇME: Fiziksel bir niceliğin büyüklüğünün uygun aletler ile belirlenmesi işlemine ölçme denir. Küp şeklindeki düzgün katı bir cismin hacmi, ölçü aletleri ile doğrudan ölçülebileceği gibi bi çimsiz katı bir cismin hacmi, taşma seviyesine kadar sıvı ile dolu olan bir kaba bırakılıp, taşan sıvının hacmini bularak cismin hacminin bulunması gibi dolaylı yoldan da ölçülebilir. Dolayısıyla ölçmede doğrudan ölçme veya dolaylı yoldan ölçme gibi 2 farklı yöntem kullanılır.

Ölçüm yaparken, ölçme sonucu ile gerçek değer arasında fark olabilir. Bu farka “ölçme de hata” denir. Bu hatalar; Ölçme yönteminden, Ölçme aracından, Ölçümün yapıldığı ortamdan, Ölçümü yapan kişiden kaynaklanan hatalar olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s