LOTR Evreni: Eomer Kimdir?

Lord Of The Rings Yüzüklerin Efendisi Rohanlı Eomer

Eomer, J. R. R. Tolkien’in Orta Dünya’sındaki kurgusal bir karakterdir. Yüzüklerin Efendisi’nde Gondor ordusuna süvari olarak hizmet eden ve Mordor’a karşı savaşan Rohan Süvarilerinin lideri olarak görünür. Eski İngilizce’de “Atlarla ünlü” anlamına gelen Eomer adı, Beowulf’ta, 1959 satırında, Mercia’lı Offa’nın soyundan gelen bir kralın adı olarak geçer.

Eomer Türk mü?

Tolkien, Beowulf’u kapsamlı bir şekilde incelemiş ve Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken ondan malzeme çıkarmıştı. Belirgin Eski İngiliz bağlantısına rağmen, Tolkien, Eomer ve Rohan Süvarilerinin doğrudan günümüzdeki Anglo-Sakson halkları temsil ettiğini reddetti. Bilim adamları, bir kitapta görüntülerin belirsiz kaldığını ve Gotik ve Anglo-Sakson kökenlerinin önerilerini birleştirebilse de, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gibi filmlerin kaçınılmaz olarak seçilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Eomer, Sutton Hoo miğferini hatırlatan bir miğferle göründüğünde, o açıkça Anglo-Sakson ırkındandır. Yani Eomer Türk değildir.

Eomer Kimdir?

Éomer, Théodwyn ve Éomund’un oğludur. Ebeveynlerinin ölümünden sonra Éomer ve kız kardeşi Éowyn, Rohirrim kralı amcaları Théoden tarafından evlat edinildi. Eomer, Hobbitler Merry Brandybuck ve Pippin Took’u kaçıran Uruk-hai’ye saldıran ve öldüren Rohan güçlerinin lideridir. Rohan güçlerinin Saruman’ın Orklar ve Dunlendingler ordusunu Hornburg’un duvarlarından sürdüğü Miğfer Dibi savaşında savaşır ve Gandalf’ın Erkenbrand ile gelmesi için yeterli zaman kazanır. Éomer, Mordor’dan Karanlık Lord Sauron’un güçlerine karşı Kralın Dönüşü’nün önemli savaşı olan Pelennor Çayırları Savaşı’nda önemli bir rol oynar. Başarılı bir süvari hücumuna önderlik ettikten sonra, Théoden’in ölümcül şekilde yaralandığını görünce dehşete düşer. Théoden, son nefesinde onu Rohan Kralı olarak atadı. Gondor Vekilharç Hükümdarı Denethor’un ölmesiyle kral olan Aragorn ile birlikte yüzük taşıyıcısının Mordor’daki yollarını açmak için Kara Kapılar’a Rohirrim’le birlikte at sürdü. Burada ölümüne savaştı ve yüzük taşıyıcısının yüzüğü Hüküm Dağı’un alev çatlaklarına atmasıyla tüm kötülük yok oldu. Eomer, kral olduğunda 28 yaşındaydı. Rohirrim’i 65 yıl yönetti. Gondor’la büyük bir dostluk ve ittifak içinde yaşadı. Hükümdarlığı sırasındaki bolluk ve barış ortamı nedeniyle ona “Eadig” (Blessed=kutsanmış) adı verildi. Dol Amroth Prensi İmrahil’in kızı Lothiriel ile evliliğinden Elfwine isimli bir oğlu oldu.

Bir Cevap Yazın