Mykonos Adasından Gelen Parlak Oğlanlar…

Alparslan Türkeş’in oğlu Kutalmış Türkeş bazı arkadaşlarıyla babası Alparslan Türkeş’in ölüm yıl dönümünde bir anma düzenliyordu. 25 Kasım’da düzenlenen anma töreninde ise büyük bir kavga çıktı, yumruklar ve tekmeler havada uçuştu. Saldırganların ülkü ocakları üyesi olduğu dile getirildi. Ahmet Kutalmış Türkeş, kendisine saldıranların ve MHP Lideri Devlet bahçelinin gerçek bir ülkücü olmadığını söyledi. Ayrıca Devlet Bahçeli’yi ve MHP’lileri kastederek, “Mykonos Adasından Gelen Parlak Oğlanlar” ifadesini kullandı.

Bu paylaşımı neden yaptık? Arkadaşlar, gördüğünüz gibi ülkede herkes kendine milliyetçiyim diyor. Ancak her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Gerçek milliyetçilik nedir? Kim milliyetçidir? Bunları iyi düşünüp tartmalıyız. İYİ Parti en büyük milliyetçi benim diyor ama Türkiye’nin doğusundan Kürdistan diye bahseden vatandaşa İYİ Partinin başkanı Meral Akşener sesini çıkaramıyor. Komünizm sempatizanı Muharrem İnce bile milliyetçi olduğunu iddia ediyor. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu bile Kürtçülük yaparken milliyetçi olduğunu dile getiriyor. Sahi gerçek milliyetçilik nedir o zaman?

Hem milliyetçi olacak hem milliyetçilik aleyhinde bulunacaksın; hem de bir milletin dâvasını güdecek hem de bu milletin kökünü yetmiş iki millete birden bağlayacaksın; milliyetçiyim dediğin halde, milliyetçilik düşmanlarının lehindeki kampanyaya katılacaksın… Bu türlü gülünç ve uydurma bir milliyetçilik ancak, ne dediğini, ne yaptığını bilmeyen ayyaşlarda bulunur. Milliyetçi, en basit tarifiyle milleti, milliyeti her şeyden üstün tutan kimse demektir. Bu vasıflara sahip ülkede bir tane parti veya sivil toplum kuruluşu yoktur. Ayrıca Atatürk milliyetçiliği diye bir şey de yoktur. Mustafa Kemal’in kendisi de bizzat “Türk milliyetçisi” olduğunu söylemiştir. Atatürk milliyetçiliği kavramı Mustafa Kemal’in ölümünden sonra kraldan çok kralcı olanlar tarafından anayasaya eklenmiştir. Şahıs milliyetçiliği diye bir şey yoktur. Milliyetçi olan adam milletini her şeyden üstün tutar ve yabancı olan her şeye mesafelidir. Türk milliyetçiliğinin diğer adı da Türkçülüktür. Rıza Nur’a göre ise en dinç, en diri bir durmuş igesi (hayatdar) fikir varsa ırkçı Türkçülüktür.

Bir Cevap Yazın